• Oddziały 2019/2020

          • Grupa 4- latków
          • Grupa 4- latków

          • 30.03.2020 13:29
          • Drodzy Rodzice, Kochane dzieci!

             

            Poniżej znajdują się propozycje zabaw i ćwiczeń , które dzieci mogą wykonać z Państwa pomocą w domu (30.03.2020r-03.04.2020r.):

            I. ”Zapraszamy do nas, Ptaszki!” – PONIEDZIAŁEK:

            1.Rozmowa z dzieckiem na temat powracających wiosną ptaków na podstawie doświadczeń dziecka i zagadek „Dudkowe zgadywanie” Anny Sójki. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania popularnych gatunków ptaków występujących w Polsce.

            Witamy ptaki powracające już z ciepłych krajów. Przylatują do nas, aby założyć gniazda, złożyć jaja i je wysiedzieć oraz uczyć swoje pisklęta latać i samodzielnie żyć.

            Jeżeli macie Państwo dostęp do Internetu, można pokazać dziecku, ilustracje wędrujących ptaków: czapli, jaskółki, kukułki, kosa, bociana i omówić je. Dla utrwalenia wiadomości, zadajcie dziecku następujące zagadki:

            a)W piękny fraczek ubrana nad stawem zatacza kółka.

               Lata nisko – deszcz wróży czarno-biała… (jaskółka)

            Dziecko pochyla się, ręce trzyma rozpostarte na boki i porusza się szybko po pokoju.

            b)Podrzuca innym jajka ptasia mama – szachrajka,

               ma szaro-czarne piórka i kuka – to… (kukułka)

            Dziecko trzyma w ręku klocki – jajka, stara się je podrzucić do gniazda – wcześniej ustalonego miejsca przez rodzica. Następuje zmiana ról – to rodzic jest kukułką, która musi podrzucić swoje jaja, do wcześniej ustalonego miejsca w domu.

            c)Gdy mówi „coś bym zjadł”, to zwykle szuka żab,

               rozpoznasz go po klekocie.

             Już wiesz, kto to? Tak! To … (bociek)

            Dziecko na sygnał Rodzica staje na jednej nodze i uderza w dłonie wyprostowanymi rękami, mówiąc kle kle, kle. Na słowo mysz! spaceruje po pomieszczeniu i patrzy w podłogę. (Bociany najchętniej żywią się myszami, norkami, kretami, dżdżownicami). 

             

            2.Czyj to głos?” – ćwiczenia ortofoniczne, naśladowanie głosów ptaków. Pokazujemy dziecku zdjęcia ptaków. Zachęcamy dziecko, by przyglądając się obrazkom przedstawiającym znane ptaki, samodzielnie spróbowało naśladować ich „mowę”, np.: – bocian: kle, kle,– kukułka: kuku,– wróbelek: ćwir, ćwir, świr, świr,– sowa: uhu, uhu, hu, hu,– dzięcioł (puka w drzewo): puk, puk, puk,– małe pisklęta wołają: pi, pi, pi, iiiii, pi, pi, pi, iiiii. Jak jeszcze mogą odzywać się ptaki? Rodzic wymawia, dziecko powtarza, np.:– tirli, tirli (trudne!),– tir, tir, tir,– titu, titu, titu. Jak jeszcze? – zachęcamy dziecko, by same spróbowało wymyślić nowe „ptasie słowa” lub przypomniały sobie wcześniej powtarzane odgłosy (np. kukanie kukułki).

             

            3.”Stań tak, jak on!” (zabawa ruchowa połączona z kartą pracy KP2.17).

            Przyjrzyj się uważnie powracającym ptakom na obrazku i spróbuj naśladować ich pozy.  Następnie policz wszystkie ptaszki i narysuj tyle kresek w ramce, ile jest ptaków. Dziecko omawia ilustrację w karcie pracy – podaje nazwy ptaków. Wita wracające do nas ptaki, naśladując ich pozy przedstawione na obrazkach.

             

            II. Czyje to jajko ? – WTOREK:

            1.”Jajko” –masaż relaksacyjny.

            Rodzic czyta wierszyk pokazując jakie ruchy ma wykonać dziecko na plecach np.: mamy/taty:

            A to co? A to co?

            Jajko drogą szło (dz. Stuka palcami od dołu pleców ku górze)

            Napotkało „patelnię”. (na czubku głowy robią okrężny ruch dłonią zakończony lekkim stuknięciem)

            I udaje jajecznicę. (wykonuje ruch gładzący od czubka głowy ku dołowi)

             

            2.„Jaja w gniazdach” – liczenie jaj w gniazdach wg scenariusza E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej. Dziecko liczy i ustala, ile jest przedmiotów, wskazuje zbiory o tej samej liczbie elementów.

            Dzieci, będą „ptakami-rodzicami” (mamą lub tatą), talerzyki– ich „gniazdami”, a kulki np. (np. z papieru) – „jajami”. „Ptasi rodzic” staje przy swoim gnieździe. Tutaj leżą jaja. Mamy kilka małych i kilka dużych jaj. Powiedz, jak myślisz, których jaj jest więcej- małych czy dużych? Sprawdźmy to. Ułóżmy w gnieździe najpierw małe jaja licząc je kolejno, a potem to samo zrobimy z dużymi.

             

            III. Jak wygląda wieś? – ŚRODA

            1.Stary Donald farmę miał- zabawa przy piosence. Podaję link: https://www.youtube.com/watch?v=KITSIpt5GzA

             

            2.Próba odpowiedzi na pytanie: „Co robi rolnik?” , „Gdzie mieszkają krowa, koń, świnia, kura?” – próba odpowiedzi na podstawie piosenki oraz doświadczeń dziecka. Budowanie wiedzy dziecka na temat wsi, pracy rolnika oraz zwierząt żyjących w zagrodzie.

            Rodzic tłumaczy dziecku, że w Polsce są gospodarstwa wiejskie, a osoba pracująca na roli to rolnik. Farma, o której śpiewali, to również gospodarstwo wiejskie, ale w Stanach Zjednoczonych, a rolnik w tamtej kulturze to farmer. Rodzic zadaje następujące pytania dziecku: Jakie zwierzęta hodował stary Donald?, Jakie inne zwierzęta możemy spotkać na wsi?, Czym jeszcze zajmuje się rolnik na wsi?. Rodzic pokazuje dziecku ilustracje zwierząt mieszkających na wsi – przy każdej ilustracji zadaje pytanie: Czy wiesz, w jakim miejscu mieszka to zwierzę?, Jak się nazywa jego dom?.

             

            3.Czytanie globalne wyrazów (dzielenie na sylaby, wyodrębnianie pierwszej głoski w wyrazie) i naśladowanie głosów zwierząt: kaczka, kura, pies, kot, koń, koza, krowa - karta pracy s.21 – labirynt.

            Rodzic pokazuje dziecku ilustrację z np.: „z napisem kaczka”. Czyta ten wyraz wyraźnie i powoli. Robi to samo z pozostałymi wyrazami. Gdy pokazuje ilustracje po raz drugi, dziecko próbuję samo odczytać te wyrazy. Rodzic przypomina dziecku co to jest głoska (każde słowo, które wypowiadamy, składa się z głosek). Słowem jest: „kaczka” ,a głoski to: Rodzic wymienia głoski, które składają się na wyraz „kaczka”: k-a-cz-k-a, każde słowo dzieli na sylaby „kaczka”: ka-czka. Można zabawę poszerzyć o nazwy różnych przedmiotów znajdujących się w domu.

             

            IV. Gdzie mieszkają krowa, koń, świnia, kura? - CZWARTEK

            1.”Kim jestem?” – zabawa dydaktyczna. Kształtowanie koncentracji uwagi oraz wyciąganie wniosków na podstawie zadawanych pytań.

            Zadaniem dziecka jest odgadnięcie nazwy zwierzęcia na podstawie uzyskanych przez niego odpowiedzi na następujące pytania: Czy jestem ptakiem?, Czy jestem ssakiem?, Czy mam rogi ?, Czy znoszę jajka?, Czy mieszkam w domu?, Czy mieszkam w oborze?, Rodzic odpowiada Tak lub Nie.

             

            2.”Zróbmy pastę!” – wspólne wykonanie pasty jajecznej. Wyrabianie nawyku częstego i dokładnego mycia rąk przed przygotowywaniem i konsumpcją posiłków.

            Przed rozpoczęciem pracy Rodzic idzie do łazienki  z dzieckiem i dokładnie myje ręce mydłem. W czasie mycia rąk można wyrecytować następującą rymowankę:

            Nasze ręce są dziś brudne,

            Są na nich jakieś plamy trudne.

            Woda po nich pięknie spływa,

            Brzydkie plamy zmywa.

            Dziecko siada przy stoliku, ma przed sobą talerz, jajka ugotowane na twardo i widelec. Dokładnie rozgniata jajka widelcem. Gdy jajka są już rozgniecione przekładamy je do dużej miski. Robimy wspólnie z dzieckiem pastę jajeczną: dodajemy do jajek majonez (możemy ją wzbogacić o dodatkowe składniki wedle uznania) i mieszamy dokładnie składniki w misce. Dziecko nakrywa do stołu: przygotowuje serwetki, talerzyki. Rodzic smaruje chleb pastą jajeczna i daje dziecku. Po zjedzeniu kanapki dziecko sprząta po posiłku, wyciera stół.

             

            V. Ja nie choruję! – PIĄTEK

            1.”Ja nie choruję!” – rozmowa z dzieckiem na temat sposobów  zapobiegania chorobom na podstawie doświadczeń dziecka i opowiadania Hanny Łochockiej „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele”. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

            Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele?

            Miał wróbelek Elemelek lekki katar i kaszelek. Dziób wycierał chustką babci. No i kichał: apci, apci! Bo ta zima, choć już czas jej iść za morze, psoci nam, jak tylko może. Wciąż się bierze na sposoby, by podrzucić nam choroby. Babcia: Owiń gardło ciepłym szalem i nie wychodź z domu wcale. Wiewiórka: wbij jajeczka do kubeczka, zmieszaj dobrze, cukru dosyp, dodaj 10 kropli rosy i popijaj to, nie rzadziej niż dwadzieścia razy na dzień. Zajączek: Weź rondelek, Elemelku, zaparz ziółka w tym rondelku. Pij sok z malin i jeżyny, weź pięć proszków aspiryny. Sowa: Ot, masz tu skarpetek parę, bardzo ciepłe, chociaż stare. Dzień i noc je miej na nóżkach i czym prędzej wchodź do łóżka. Wzdycha biedny Elemelek: Czy to aby nie za wiele? Aż pewnego dnia wyraźnie poczuł się wróbelek raźniej. Dosyć już się wyleżałem. Dwa tygodnie leżę całe. Skrzydła w bok i mach ogonem! Dwa podskoki w lewą stronę. Dwa podskoki w stronę prawą. I do lasu – frr! A żwawo! Szybko fruwa Elemelek, gubi katar i kaszelek. Schowam chustkę, tę od babci. Nie chcę kichać: apci, apci! I skarpetki oddam sowie. Chcę być zdrów! Niech żyje zdrowie!

            Rodzic zadaje pytania dziecku: Co dolegało Elemelkowi? ; Co poradziły mu poszczególne postacie?; Jak poczuł się, gdy zastosował te wszystkie rady?; Co zrobił, by poczuć się zupełnie zdrowo?.

             

            2.Pora na trochę ruchu: Dziecko wstaje i wykonuje ćwiczenia Elemelka:

            Skrzydła w bok i mach ogonem! (dz. Wyciąga ręce w bok, ruszają miednicą na boki). Dwa podskoki w lewą stronę. Dwa podskoki w prawą stronę. I do lasu –frr! (rusza rękami i przemieszcza się po całym pokoju).

             

            3.”Warzywa i owoce” – praca z KP2.18 (kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych)

            Przed wykonaniem karty porozmawiajcie z dzieckiem o tym, że jedzenie owoców i warzyw jest niezbędne do prawidłowego rozwoju – dzięki odpowiedniej diecie jesteśmy odporniejsi na choroby.

             

            Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, pozdrawiamy i ściskamy dzieci! Niedługo kolejne zadania.

            Ciocia Klaudia i Monika

             

             

          • więcej
          • Materiał dla 0

          • 27.03.2020 20:38
          • Drodzy uczniowie. W ramach powtórzenia i utrwalenia liczebników 1-10 zachęcamy do zaśpiewania i obejrzenia piosenki Ten Little buses.
            Tekst:
            One little,two little, three little buses
            Four little, five little, six little buses
            Seven little, eight little, nine little buses
            Ten litlle buses.

            Pozdrawiamy. Nauczyciele języka angielskiego

            link:
            https://liblink.pl/pVZRxBVRJR
          • więcej
          • grupa 4- latków

          • 26.03.2020 11:04
          • Propozycje do pracy w domu dla grupy 4-latków (23.03.2020r-27.03.2020r) – Witaj,wiosno!

            1. ZIELONY OGRÓDEK NA PARAPECIE – Poniedziałek

            Zabawy badawcze. Nadchodzi wiosna, więc jest to czas, kiedy chętnie otaczamy się roślinami. Jeśli nie masz domu z ogrodem ani mieszkania z balkonem nie oznacza to, że nie możesz stworzyć z dzieckiem wspaniałego ogrodu na wiosnę. Dzieci mogą obserwować kolejne etapy wzrostu roślin. Wystarczy trochę miejsca na parapecie w kuchni. Nie musisz od razu kupować ziemi i doniczek. Na początku możesz pokazać przedszkolakowi co dzieje się z ziarenkiem jeśli damy mu wodę i światło. Wystarczy słoik, kawałek gazy, woda i ziarenko fasoli.

            • Fasolka   : Do słoika wlewamy wodę, tak żeby został centymetr do powierzchni naczynia, przykrywamy słoik gazą, którą mocujemy gumką, na to kładziemy fasolkę. I czekamy aż zacznie się coś dziać.
              Podchodź z dzieckiem do fasolki co dwa dni  i sprawdzajcie czy ziarenko już napęczniało, czy pękło, czy już wychodzi z niego kiełek.
            • Szczypiorek  :  Kładziemy cebulkę w małej ilości wody w naczyniu. Szczypiorek wyrośnie błyskawicznie i maluch będzie mógł cieszyć się zbiorami już po dwóch dniach. Możecie przygotować wspólnie twarożek ze szczypiorkiem na śniadanie. Dziecko na pewno z chęcią spróbuje własnych zbiorów. Uprawianie ogródka to przecież bardzo wdzięczne zajęcie!

            2. ĆWICZYMY UMYSŁ - Wtorek

            Jeśli macie ochotę na zabawy matematyczne, proponujemy ćwiczenie umiejętności liczenia, klasyfikowania, rozwijania wyobraźni przestrzennej.

            • Klamerki do bielizny – jak najbardziej można użyć je do zabawy. Wystarczy przygotować kartki, najlepiej z grubszego papieru, np. bloku technicznego i napisać na nich cyfry od 1 do 10, lub narysować na kartkach odpowiednią ilość kropek (na każdej kartce inną). Dzieci na każdej kartce przypinają tyle klamerek, ile wskazuje cyfra. Można je również dobierać kolorami. To nie tylko ćwiczenie matematyczne, ale i trening rączek.
            • Sortowanie nakrętek – wielu z Was zbierało nakrętki od butelek. Wykorzystajcie je do zabawy! Można je sortować kolorami, porównywać, których jest więcej, a których mniej, układać z nich różne wzory, które dziecko musi powtórzyć. Można z nich układać cyfry i litery.
            • Układanie figur geometrycznych lub narysowanych na kartce wzorów z zapałek. To zadanie rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętność odwzorowywania.

            3. PIOSENKI Z RUCHEM I POKAZYWANIEM   - Środa

            Często słyszymy od Was, że dzieci śpiewają w domu piosenki, których nauczyły się w przedszkolu. Załączam zatem ulubione utwory naszych dzieci – te, które sprawiały im największą frajdę. Każda z tych piosenek jest wzbogacona o pokazywanie lub jakiś ruch – może dzieci Was nauczą, jak się do nich bawimy w przedszkolu?

            1.A ram zam zam – pewnie doskonale znacie :). Dzieci uwielbiają, a jest to dla nich doskonałe ćwiczenie dla sprawności rąk i powtarzaniu sekwencji.

            A ram sam sam

            2. Budujemy ciszę – magiczna piosenka, która pomoże Waszym dzieciom na chwilę się wyciszyć. Możecie jej użyć np. przed czytaniem bajki lub położeniem się wieczorem do łóżka. Dzieci na pewno chętnie nauczą Was, jak do niej pokazujemy.

            Budujemy ciszę

            3.Marcowe żaby, Maszeruje wiosna– cały czas obserwujemy aktualną pogodę i wyczekujemy upragnionej wiosny. Te piosenki doskonale obrazują co dzieje się teraz w naszej przyrodzie.

            Marcowe żaby, Maszeruje wiosna

               https://www.youtube.com/watch?v=LFPthrmErcY,

             

            4. ZABAWY PLASTYCZNE - Czwartek

            Wiosną wszystko budzi się do życia, pojawiły się już pierwsze wiosenne kwiaty, przebiśniegi, krokusy. Zachęcamy do wykonania takich kwiatów w formie plastycznej.

            • Przebiśniegi z pasków papieru, mogą być wykonane na zwykłej kartce papieru,/ przykład pracy w załączonym linku /
            • Przebiśnieg
            • Bazie kotki, poniżej w linku trzy propozycje wykonania takiej pracy.
            • Bazie

            5. Sposoby na wspieranie rozwoju mowy dziecka - Piatek

            https://dziecisawazne.pl/wspomaganie-rozwoju-mowy-dziecka/

            6. GRY,ZABAWY SPORTOWE ,DOMOWE Z NASZYMI DZIEĆMI  - FitnessHome

            https://www.facebook.com/homefit83/videos/2639269676308046/UzpfSTEwMDAwNTAxMTg5OTkyNjoxNjAxNDEyMDIwMDM1ODQ2/?id=100005011899926

                                                                                           Zapraszamy do wspólnej zabawy

                                                                                                                                       Monika Włodarska, Klaudia Chruściel

          • więcej
          • Zadania do pracy zdalnej

          • 25.03.2020 20:51
          • Materiały dla klas 01, 02 i 03
            Środa 25.03.
            1. Zabawa Wiatr, deszcz, burza. Spróbuj naśladować odgłosy wiatru, deszczu i burzy.
            2. Obejrzyj film https://www.youtube.com/watch?v=lbBbi_ds4eU. Opowiedz mamie lub tacie o
            zjawiskach atmosferycznych zimą, wiosną, latem i jesienią.
            3. Dokończ zdania:
            Śnieg jest biały jak……………..
            Deszcz jest mokry jak …………….
            Burza jest groźna jak ……………...

            Czwartek 26.03.
            1. Znajdź w domu rzeczy, które wyglądają jak kula i rzeczy, które wyglądają jak koło. Wybierz po
            jednej z nich i narysuj.
            2. Ćwiczenia równowagi: Połóż książkę/ gazetę na głowę i przejść przez cały pokój. Trzymaj
            plecy prosto i głowę do góry, aby książka nie spadła.
            3. Obejrzyj film https://www.youtube.com/watch?v=gkUWwZyXvLk i opowiedz, jak powstają
            chmury. Jeśli chcesz możesz przeprowadzić takie doświadczenie w domu. Pamiętaj, aby
            poprosić kogoś dorosłego o pomoc.

          • więcej