Historia
Prezentacja o historii szkoły.ppsx
Po wyjściu Niemców z Ciechanowa do miasta zaczęli powracać dawni nauczyciele. 15 lutego 1945 roku odbyło się zebranie wszystkich ciechanowian związanych z oświatą.Podjęto wtedy decyzję o wznowieniu działalności trzech przedwojennych szkół stopnia podstawowego oraz powołano Szkołę nr 4 z kierownikiem Michałem Wójtowiczem. W 1945 roku jeden z nauczycieli Szkoły Nr 1, Stefan Bukowiński, został zobowiązany przez ówczesnego inspektora Leopolda Stiasnego do zorganizowania Szkoły Nr 5. Dopiero z początkiem września 1946 roku, pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę w naszej szkole.
Dzieje naszej szkoły są ściśle związane z postaciami jej kierowników. Ich trud, zmagania z ciężkimi warunkami materialnymi, starania o zapewnienie uczniom i nauczycielom minimum bezpieczeństwa pracy, stanowiły główny wątek historii Szkoły Nr 5.
Pierwszym kierownikiem naszej ,,piątki” był pan Stefan Bukowiński. Od września 1946 roku do stycznia 1950 roku kierował Szkołą Nr 5.
Publiczna Szkoła Powszechna Nr 5 mieściła się w budynku poniemieckim przy ulicy Wyzwolenia. Pierwsze miesiące nauki były niezwykle trudne, brakowało wszystkiego. Uczniowie często siedzieli na podłodze, pisali na odwrocie niemieckich druków, nie było mowy o kredzie czy tablicy. Przepełnione sale nie przypominały zgoła klas, raczej świetlice. Zachowały się z tamtych lat dokumenty świadczące o tym, że kierownik Bukowiński dzielnie zmagał się z trudnościami materialnymi. W Archiwum Państwowym w Mławie znajduje się teczka z informacjami o utworzeniu kolejnych klas. W tych latach, kiedy brakowało wszystkiego, nie zabrakło jedynie serca, zaangażowania, poświęcenia i odpowiedzialności nauczycieli. Instytucją nadrzędną był wtedy Inspektorat Szkolny, który podlegał Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego.
W połowie 1950 roku obowiązki kierownicze w naszej szkole przejęła pani Bronisława Milewska.Była bardzo sumienną organizatorką życia szkoły oraz niezwykle serdecznym i życzliwym zwierzchnikiem dla swoich podwładnych. Niestety względy zdrowotne nie pozwoliły na dalsze zajmowanie stanowiska kierownika szkoły.
W 1954 obowiązki kierownika zaczął pełnić pan Stanisław Czarnewicz. Szkoła nadal mieściła się w starym budynku przy ulicy Wyzwolenia , poza tym znajdowały się tam jeszcze ,,czwórka” i ,,szóstka”. Po ,,wyprowadzeniu” się Szkoły Nr 6, zyskano dodatkowe sale, lecz była to kropla w morzu potrzeb. W roku 1965 „czwórka „ została” zasymilowana przez „ piątkę”. Kierownikiem tak dużej placówki nadal pozostawał Stanisław Czarnewicz. Jak na owe ciężkie i trudne czasy, z roli i funkcji menedżera placówki wywiązywał się znakomicie. Rozpoczął starania o polepszenie warunków pracy dla dzieci i nauczycieli. Każdy kolejny rok przynosił obietnice i nadzieje, ale nowy budynek szkoły pozostawał w sferze marzeń. Praca w tak ciężkich warunkach nie była pretekstem do przyznawania sobie taryfy ulgowej. W naszej szkole wprowadzano nowe metody pracy pedagogicznej , współpracowano z ośrodkiem metodycznym w Rembertowie.
Na początku lat siedemdziesiątych w szkole pracowało 27 nauczycieli, uczyło się blisko tysiąc uczniów w 29 oddziałach.
Od 1 września 1972 roku pan Czarnewicz zaczął pełnić funkcję dyrektora szkoły. Jego zaś marzenie – nowy budynek dla szkoły spełniło się w 1975 roku.
Rok szkolny 1975/76 w nowym budynku przy ulicy Broniewskiego witało 1300 uczniów. 27 września 1975 roku uroczyście nadano szkole imię Władysława Broniewskiego. 7 listopada 1975 roku przekazano szkole sztandar ufundowany przez Zakład Naprawy Mechanizacji Rolnictwa (dziś nieistniejący). Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było uruchomienie stołówki.
Nowa szkoła - to nowe wyzwania i nowe możliwości. Klasopracownie duże i słoneczne, znakomicie wyposażone w pomoce dydaktyczne. Sprzyjające warunki zaowocowały laureatami konkursów wielu dziedzin stopnia wojewódzkiego.
Przestrzenny blok sportowy i wspaniała sala gimnastyczna pozwoliła na rozwinięcie zdolności fizycznych naszych uczniów. Dyplomy i nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe wyeksponowane w gablotach ściennych szkoły stanowią dowód na uzdolnienia sportowe uczniów.
Rok 1984 przyniósł szkole ogromną tragedię. Podczas odbywającego się kursu dla instruktorów harcerskich w Modlinie , zginęły w dramatycznych okolicznościach trzy nauczycielki naszej szkoły: Daniela Nowakowska, Janina Piotrowska i Iwona Ruszczyńska. Do dziś o tej tragedii przypomina tablica wmurowana w ścianę korytarza naszej szkoły. Cała społeczność szkolna pamięta o tej bolesnej rocznicy.
27 listopada 1988 roku odszedł od nas dyrektor Stanisław Czarnewicz. Człowiek – symbol szkoły – po 35 latach pracy w ” Piątce” miał już nigdy nie przekroczyć jej progu. Wśród społeczności szkolnej zrodziła się myśl ufundowania Tablicy Pamięci, poświęconej niezapomnianym jej kierownikom :- Stefanowi Bukowińskiemu
- Bronisławie Milewskiej
- Stanisławowi Czarnewiczowi
Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się podczas obchodów 50 – lecia placówki.
1.02.1989 roku czwartym dyrektorem szkoły została - mgr Maria Maszewska. Funkcję dyrektora szkoły pełniła przez trudne dla szkolnictwa lata ( reforma oświaty) - do 1999 roku.
Od 1 września 1999 roku powołany w drodze konkursu mgr Wiesław Burba pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie. W ocenie społeczności szkolnej oraz zwierzchników, dyr. Wiesław Burba posiada wysokie kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne, jest kompetentnym menadżerem, nowocześnie i odpowiedzialnie zarządzającym placówką. Uczeń naszej szkoły ma możliwość integralnego rozwoju wszystkich sfer osobowości: rozwoju fizycznego, kształcenia zmysłów, uczenia się kierowania emocjami, nabywania sprawności intelektualnych, rozwijania moralnego, ćwiczenia woli i rozwoju duchowego.
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Ciechanowie to nowoczesna placówka dydaktyczno- wychowawcza z 60 - letnią tradycją ,która podejmuje nowe wyzwania w wielu obszarach życia szkoły.
Celem naszej szkoły jest: dobrze uczyć każdego ucznia, oceniać sprawiedliwie, uczyć myśleć i rozumieć, świat, rozwijać społecznie, pomagać uwierzyć w siebie, przygotować do przyszłości. Realizacji powyższych celów sprzyja przyjazna atmosfera panująca w szkole oraz wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która ustawicznie się doskonali, stosuje nowoczesne metody nauczania.
W roku 2003 szkoła uzyskała certyfikat ,,Szkoła z klasą” w akcji zorganizowanej pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej przez ,,Gazetę Wyborczą” i Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Możemy pochwalić się własną tradycją i obrzędowością, czego dowodem są coroczne uroczystości:Pasowanie na ucznia, Święto Patrona, Święto Wiosny, Dzień Europejczyka i Święto Sportu.Najlepsi absolwenci naszej szkoły otrzymują Srebrną lub Złotą Tarczę oraz zostają wpisani do Złotej Księgi Absolwentów. Szkoła aktywnie włącza się do działań na rzecz środowiska społecznego. Uczniowie chętnie uczestniczą w akcjach charytatywnych takich jak: Góra Grosza, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Gorączka Złota. Nie zapominamy też o bezdomnych czworonogach, biorąc udział w akcji Mikołajki w Pawłowie. Dbamy też o nasze środowisko naturalne realizując programy ekologiczne, biorąc udział w akcji Sprzątanie Świata i w obchodach Dnia Ziemi. Ułożyliśmy też własny hymn. Co roku zespół szóstoklasistów, który osiąga najlepsze wyniki, otrzymuje zaszczytne miano klasy sztandarowej.
Każdego roku w październiku uczniowie klas pierwszych mają zaszczyt przystąpić do ślubowania. Zaproszeni goście: rodzice uczniów klas pierwszych, przedstawiciele Rady Rodziców, władze parafialne i samorządowe uczestniczą we wzruszającej uroczystości. Pierwszoklasiści prezentują tego dnia swoją „szkolną dojrzałość”.
17 grudnia w rocznicę urodzin poety obchodzone są Imieniny Szkoły. Jest to dzień tzw. galowy, w którym odbywa się uroczysta akademia dla całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości.
W materiale wykorzystano:- artykuł p. Małgorzaty Nowakowskiej, Kaskada nr 5, 1995
- dokumenty z archiwum szkoły
- materiały szkolne – statut, program wychowawczy, program profilaktyczny, sprawozdania, protokoły
- gazetkę szkolną „ Piątka”
- prasę lokalną i ogólnopolską
- archiwalia Czytelni Naukowej w Ciechanowie
- archiwa prywatne : p. J.Bilińskiej, p. A. Czarnewicz, p.A. Gadomskiej, p. St.Michalskiej, p. Bogumiły Malik, p. Małgorzaty Jasińskiej, p. Małgorzaty Nowakowskiej.