• Oddziały rocznego przygotowania przedszkolnego

• Dzień Pandy Wielkiej

• 01.04.2021 18:49
        • 16 marca Krasnoludki obchodziły Dzień Pandy Wielkiej.
        • 16 marca Krasnoludki obchodziły Dzień Pandy Wielkiej. Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat pand, m.in., że "Jeszcze do niedawna skrajnie zagrożona wyginięciem Panda Wielka – stała się przykładem wielkiego sukcesu ekologów – jej populacja powoli, lecz systematycznie, rośnie".

"Od połowy XX w. panda była symbolem zagrożonych wyginięciem gatunków. W 1970r. na wolności żyło już tylko 1000 pand. Dzięki wspólnej pracy rządu Chin, WWF oraz lokalnych społeczności udało się zatrzymać wymieranie tych pięknych zwierząt. W ciągu 40 lat populacja pandy zwiększyła się o 80%, do 1860 osobników".

"Udało się doprowadzić do tego, że liczebności pandy zaczęła powoli rosnąć – to wielki sukces. Jednak to wciąż za mało, aby uznać, że jest całkowicie bezpieczna".

"Pandy są jednymi z najbardziej lubianych i popularnych zwierząt. Pandy znane są z zamiłowania do przytulania, jedzenia i spania. Spędzają ponad pół dnia na jedzeniu, żywią się głownie bambusem, którego pochłaniają aż 14 kg dziennie. Mogą osiągać długość 150 cm wzrostu i 150 kg wagi. Warunkiem przetrwania młodych pand, jest wczesna nauka wspinania po drzewach w obronie przed zagrożeniami, gdyż ich rodzice często zbyt skoncentrowani są na… jedzeniu."

Krasnoludki dowiedziały się również, jak ważna jest ochrona zagrożonych gatunków zwierząt. Dzieci samodzielnie kodowały pandę na macie do kodowania rozwijając logiczne myślenie, umiejętność współdziałania i pracy w zespole. Praca z matą to również ćwiczenie pamięci, koncentracji, spostrzegania, liczenia i orientacji w kierunkach.