• Biedronki

• Obchody ROKU KOPERNIKAŃSKIEGO

• 13.06.2023 10:06
        • „ A CÓŻ PIĘKNIEJSZEGO NAD NIEBO,
          KTÓRE PRZECIEŻ OGARNIA WSZYSTKO CO PIĘKNE…”
          Mikołaj Kopernik
        • pod takim hasłem rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody ROKU KOPERNIKAŃSKIEGO.

Przygotowania rozpoczęto  kilka miesięcy wcześniej inauguracją popularyzacji książek o tematyce astronomicznej oraz biograficznych dotyczących Mikołaja Kopernika – patrona roku 2023. Biblioteczna wystawka książek o kosmosie, planetach, gwiazdach była chętnie odwiedzana przez młodszą młodzież naszej szkoły.

Dlatego też zdecydowano,  aby  Mikołaj Kopernik oraz jego naukowe dokonania stały się tematem konkursu literackiego dedykowanego uczniom klas czwartych. Na konkurs wpłynęło 36 wierszy o tematyce astronomicznej. Zostały ocenione przez znaną i cenioną poetkę, dobrego ducha uzdolnionych dzieci oraz społeczniczkę p. Ewę Buraczewską. Pozostałymi członkami komisji oceniającej prace uczniów były bibliotekarki z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie   będące animatorkami życia kulturalnego naszego miasta -  p. Grażyna Czaplicka i p. Agnieszka Jankowska. Inicjatorkami i koordynatorkami konkursu wśród społeczności szkolnej były p. Lidia Adamiak i p. Jolanta Bilińska.

Dzieci bardzo się postarały,  aby ich wierszyki były interesujące, wesołe, melancholijne; miały wręcz naukowy charakter. Poruszyli w nich temat przewodni konkursu;  nie zabrakło w nich słów oraz określeń a także przygód związanych z astronomią. Zadziwili nas wielką mądrością opisywanych naukowych wydarzeń, znajomością biografii Mikołaja Kopernika; nie zapomnieli wspomnieć nawet o jego przysmaku - jakim były toruńskie pierniczki.

Angażując uczniów do projektu promującego wiedzę astronomiczną na podstawie przeczytanych książek popularnonaukowych – zdecydowano o przyznaniu nagród za napisane wiersze.

Laureatami konkursu zostali - Hanna Łukasiak z kl. 4a; Anna Syncerz z kl. 4b; Izabela Mroczek  kl.4a; Hanna Pawłowska z kl. 4a; Julia Grymuza z kl. 4b; Michał Ostrowski z kl. 4b; Maria Kraśniewska z kl. 4b.

Na uroczystości podsumowującej projekt w dniu 6.06.2023 r. odczytano nagrodzone wiersze, pochwalono  młodych poetów za wiedzę astronomiczną i kreatywność w jej zastosowani oraz umiejętności literackie. Po wręczeniu dyplomów i nagród  był czas na rozmowy o walorach zaplanowanej akcji JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM oraz  korzyściach płynących z czytania książek.

Fotografie z projektu dostępne są na facebooku szkoły. Zapraszam do obejrzenia.