•

Rok szkolny 2016/2017 został ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej Rokiem Wolontariatu.  Stowarzyszenie Ciechanowski Wolontariat zorganizowało w siedzibie Urzędu Miasta Ciechanów, warsztaty szkoleniowe dla uczniów i nauczycieli na temat organizacji wolontariatu w zreformowanej szkole. W warsztatach uczestniczyły członkinie samorządu szkolnego wraz z opiekunkami. Uczennice zdobyły wiedzę i pomysły na realizację różnorodnych działań samorządowych w szkole. Dowiedziały się jak powinien działać  wolontariat na terenie szkoły , jego rodzaje, system organizacyjny oraz funkcje.  Nauczyły się, że zadania wolontariusza szkolnego  mogą mieć charakter wewnętrzny i np. polegać na pomocy w odrabianiu lekcji, nadrabianiu zaległości szkolnych innych uczniów, mogą to być jednorazowe akcje pomocy materialnej ubogim uczniom (zbiórki pieniędzy, podręczników i książek dla potrzebujących uczniów szkoły), organizacja spektakli, tworzenie dekoracji czy szkolnych gazetek, głównie o tematyce humanitarnej, oraz zewnętrzny (pozaszkolny), który  zmienia wizerunek szkoły w środowisku i społeczności lokalnej. Jako przykłady podawały zbiórki środków finansowych i rzeczowych, odwiedziny świetlic środowiskowych, Domów Dziecka, Domów Pomocy Społecznej, przedszkoli, szpitali, przygotowywanie świątecznych paczek dla osób potrzebujących wsparcia. W wielu tego typu projektach uczniowie naszej szkoły brali udział. Dzięki zajęciom przekonały się, że wolontariat szkolny  stanowi szansę  na rozwijanie wiedzy, umiejętności i kompetencji uczniów-wolontariuszy. Umożliwia  wolontariuszom poznanie siebie, kształtowanie zainteresowań, doskonalenie kompetencji, rozwijanie kreatywności, oferuje możliwość doświadczania kontaktu z drugim człowiekiem oraz rozwijania umiejętności pomagania i ćwiczenia postawy odpowiedzialności za innych. Uczestniczki warsztatów utwierdziły się w przekonaniu, że są pełne pomysłów i chęci do służenia innym oraz że prowadzenie wolontariatu w szkole to jedna z niewielu szans i możliwości kształtowania wrażliwości, odpowiedzialności, empatii i asertywności. Zgodnie przyznały, że prowadzenie wolontariatu  może dawać satysfakcję z pomagania innym, możliwość spełniania siebie na różnych frontach, uczy  też pokory i szacunku do drugiego człowieka.     Wolontariat w szkole prawidłowo prowadzony ma bardzo duże spektrum oddziaływania  na młode pokolenie.  Może stać się  motorem do podjęcia aktywności  i jednocześnie ukazuje potencjał, jaki istnieje wśród młodzieży. Obok zdobywania nowych umiejętności, nawiązania nowych kontaktów interpersonalnych zostaje uaktywniony dialog nauczyciel – uczeń. Pojawia się otwartość i wrażliwość obu tych środowisk szkolnych na siebie, wzajemne zrozumienie siebie i innych, znika pochopna ocena ucznia, wzrasta zaangażowanie, zmienia się sposób życia. Pojawia się kreatywność i aktywność młodych ludzi.