• Oddziały 2019/2020

• grupa 4- latków

• 26.03.2020 11:04
        • Propozycje do pracy w domu dla grupy 4-latków (23.03.2020r-27.03.2020r) – Witaj,wiosno!

1. ZIELONY OGRÓDEK NA PARAPECIE – Poniedziałek

Zabawy badawcze. Nadchodzi wiosna, więc jest to czas, kiedy chętnie otaczamy się roślinami. Jeśli nie masz domu z ogrodem ani mieszkania z balkonem nie oznacza to, że nie możesz stworzyć z dzieckiem wspaniałego ogrodu na wiosnę. Dzieci mogą obserwować kolejne etapy wzrostu roślin. Wystarczy trochę miejsca na parapecie w kuchni. Nie musisz od razu kupować ziemi i doniczek. Na początku możesz pokazać przedszkolakowi co dzieje się z ziarenkiem jeśli damy mu wodę i światło. Wystarczy słoik, kawałek gazy, woda i ziarenko fasoli.

• Fasolka   : Do słoika wlewamy wodę, tak żeby został centymetr do powierzchni naczynia, przykrywamy słoik gazą, którą mocujemy gumką, na to kładziemy fasolkę. I czekamy aż zacznie się coś dziać.
            Podchodź z dzieckiem do fasolki co dwa dni  i sprawdzajcie czy ziarenko już napęczniało, czy pękło, czy już wychodzi z niego kiełek.
          • Szczypiorek  :  Kładziemy cebulkę w małej ilości wody w naczyniu. Szczypiorek wyrośnie błyskawicznie i maluch będzie mógł cieszyć się zbiorami już po dwóch dniach. Możecie przygotować wspólnie twarożek ze szczypiorkiem na śniadanie. Dziecko na pewno z chęcią spróbuje własnych zbiorów. Uprawianie ogródka to przecież bardzo wdzięczne zajęcie!

2. ĆWICZYMY UMYSŁ - Wtorek

Jeśli macie ochotę na zabawy matematyczne, proponujemy ćwiczenie umiejętności liczenia, klasyfikowania, rozwijania wyobraźni przestrzennej.

• Klamerki do bielizny – jak najbardziej można użyć je do zabawy. Wystarczy przygotować kartki, najlepiej z grubszego papieru, np. bloku technicznego i napisać na nich cyfry od 1 do 10, lub narysować na kartkach odpowiednią ilość kropek (na każdej kartce inną). Dzieci na każdej kartce przypinają tyle klamerek, ile wskazuje cyfra. Można je również dobierać kolorami. To nie tylko ćwiczenie matematyczne, ale i trening rączek.
          • Sortowanie nakrętek – wielu z Was zbierało nakrętki od butelek. Wykorzystajcie je do zabawy! Można je sortować kolorami, porównywać, których jest więcej, a których mniej, układać z nich różne wzory, które dziecko musi powtórzyć. Można z nich układać cyfry i litery.
          • Układanie figur geometrycznych lub narysowanych na kartce wzorów z zapałek. To zadanie rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętność odwzorowywania.

3. PIOSENKI Z RUCHEM I POKAZYWANIEM   - Środa

Często słyszymy od Was, że dzieci śpiewają w domu piosenki, których nauczyły się w przedszkolu. Załączam zatem ulubione utwory naszych dzieci – te, które sprawiały im największą frajdę. Każda z tych piosenek jest wzbogacona o pokazywanie lub jakiś ruch – może dzieci Was nauczą, jak się do nich bawimy w przedszkolu?

1.A ram zam zam – pewnie doskonale znacie :). Dzieci uwielbiają, a jest to dla nich doskonałe ćwiczenie dla sprawności rąk i powtarzaniu sekwencji.

A ram sam sam

2. Budujemy ciszę – magiczna piosenka, która pomoże Waszym dzieciom na chwilę się wyciszyć. Możecie jej użyć np. przed czytaniem bajki lub położeniem się wieczorem do łóżka. Dzieci na pewno chętnie nauczą Was, jak do niej pokazujemy.

Budujemy ciszę

3.Marcowe żaby, Maszeruje wiosna– cały czas obserwujemy aktualną pogodę i wyczekujemy upragnionej wiosny. Te piosenki doskonale obrazują co dzieje się teraz w naszej przyrodzie.

Marcowe żaby, Maszeruje wiosna

4. ZABAWY PLASTYCZNE - Czwartek

Wiosną wszystko budzi się do życia, pojawiły się już pierwsze wiosenne kwiaty, przebiśniegi, krokusy. Zachęcamy do wykonania takich kwiatów w formie plastycznej.

• Przebiśniegi z pasków papieru, mogą być wykonane na zwykłej kartce papieru,/ przykład pracy w załączonym linku /
          • Przebiśnieg
          • Bazie kotki, poniżej w linku trzy propozycje wykonania takiej pracy.
          • Bazie

5. Sposoby na wspieranie rozwoju mowy dziecka - Piatek