• Świetlica

• Dokumenty:

Regulamin Świetlicy

Karta zgłoszenia dziecka

Świetlica szkolna jest czynna w godzinach od 7.00 do17.00. W b.r. zapisanych jest 112 uczniów.  Głównym zadaniem świetlicy jest zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki wychowawczej oraz stworzenie odpowiednich warunków do właściwego spędzania czasu wolnego. Tworzymy takie warunki, aby świetlica w naszej szkole nie była tzw. „poczekalnią” czy „przechowalnią”, a miejscem ważnym i przyjaznym dla uczniów. Miejscem, w którym dzieci czują się dobrze i bezpiecznie.

Cele i zadania zajęć wychowawczo-dydaktycznych w świetlicy

Planowana i zorganizowana opieka nad uczniem w godzinach pozalekcyjnych jest ważnym elementem pracy szkoły. Jest to miejsce, w którym uczeń może kształcić i rozwijać swoje zainteresowania. Podstawowym warunkiem prowadzenia pracy wychowawczej jest wszechstronne ukazywanie dzieciom współczesnego życia i do intensywnego w nim udziału. Poznanie otaczającego nas świata jest możliwe dzięki częstej obserwacji zmieniającej przyrody, wspólne rozmowy, książki, filmy oraz wycieczki. Świetlica szkolna jest to miejsce, gdzie można się spotkać z kolegami przed i po zajęciach szkolnych, zagrać w różne gry, rysować oraz malować. Uczniowie, którzy potrzebują pomocy w odrobieniu pracy domowej są intensywnie wspierani i objęci dodatkową opieką. Jednocześnie jest kładziony ogromny nacisk na rozwijanie umiejętności i zdolności uczniów bardzo zdolnych poprzez organizowanie różnych konkursów. Bardzo ważnym elementem jest integracja grupy świetlicowej, kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie i w społeczeństwie. Szczególne zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci mające na celu przestrzeganie higieny osobistej i otoczenia oraz dbania o własne zdrowie. Stosowanie się do zasad higieny stanowiące podstawowe sposoby zapobiegania zakażeniu wirusami – w tym COVID – 19. Stosujemy się do regulaminu szkoły z dnia 26.08.2020r.

Plan pracy świetlicy wynika z programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły. Treści programowe podzielone są na cykle tematyczne. Organizowanie pracy grupy jest dostosowane do obchodzonych uroczystości i świąt, pór roku, oraz do zainteresowań i potrzeb dzieci.  Dzieci uczestniczące w zajęciach uczą się planowania pracy własnej, samodzielnego projektowania, podejmowania właściwych decyzji, logicznego myślenia. Kształcą uwagę, pamięć i koncentrację, sprawność ruchową i manualną. Każde dziecko jest objęte należną opieką i indywidualnym podejściem wychowawczym.

W ramach codziennych zajęć świetlicowych:

• Wyrabiamy nawyki dbania o własne zdrowie, higienę i bezpieczeństwo, zachowanie dystansu
            • Rozwijamy zdolności manualne poprzez zróżnicowane techniki plastyczne oraz aktywny udział w różnego rodzaju zajęciach
            • Zapewniamy wychowankom aktywny udział na szkolnym boisku i placu zabaw (dbamy o rozwój fizyczny)
            • Rozwijamy zdolności muzyczne poprzez zabawy muzyczno-ruchowe, naukę piosenek
            • Rozwijamy zainteresowania czytelnicze, czytanie literatury dziecięcej
            • Kształcimy umiejętności poznawcze poprzez gry i zabawy dydaktyczne, konkursy, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów oraz kodowanie
            • Uczymy dzieci poczucia estetyki, eksponowanie prac dzieci
            • Wdrażamy dzieci do poczucia ładu i porządku oraz do poszanowania wyposażenia świetlicy
            • Dbamy o kulturę osobistą dzieci, używanie zwrotów grzecznościowych oraz poprawnego zachowania
            • Uczymy umiejętności rozwiązywania konfliktów
            • Zachęcamy do czynnego udziału w konkursach szkolnych
            • Wyrabiamy właściwy stosunek do pracowników szkoły
            • Zapoznajemy w zasadami bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, podczas zabaw, zajęć świetlicowych, przerw, podczas ferii zimowych, wakacji, dni wolnych od szkoły
            • Wzmacniamy rozwój intelektualny dzieci, pomagamy w odrabianiu zadań domowych
            • Uczymy świadomego i bezpiecznego korzystania ze środków masowego przekazu, telefonów, komputerów, Internetu
            • Kształtujemy postawy szacunku wobec kultury, tradycji, obyczajów, wartości narodowych, poprzez uroczyste obchody rocznic i świąt państwowych, wykonywanie wystaw okolicznościowych

Założenia programowe będą realizowane poprzez następujące formy pracy:

• Zajęcia ruchowe
            • Konkursy, zagadki, rebusy
            • Gry i zabawy integracyjne
            • Gry edukacyjne i planszowe
            • Pogadanki tematyczne
            • Zajęcia inspirowane przez dzieci
            • Zajęcia plastyczno-techniczne
            • Zajęcia umuzykalniające
            • Zajęcia czytelnicze
            • Zajęcia relaksacyjne
            • Odrabianie pracy domowej
            • Oglądanie filmów edukacyjnych i bajek

Organizacja pracy świetlicy

1. Zapoznanie uczniów z regulaminem świetlicy
            2. Przypomnienie norm obowiązujących na świetlicy. Przestrzeganie norm i zasad związanych z zapobieganiem zakażeniu wirusami w tym COVID 19
            3. Poznajemy prawa i obowiązki
            4. Integrujemy zespół

Zapewnienie uczniom opieki podczas korzystania ze stołówki szkolnej.