2018/2019
AKTUALNOŚCI
regulamin_konkursu_o_Moniuszce.pdf
PREORIENTACJA_ZAWODOWA_DLA_NAJMLODSZYCH.pdf
WYKAZ_ILOŚCI_WYPOŻYCZONYCH_KSIĄŻEK.pdf
DOKUMENTY BIBLIOTECZNE
LEKTURY
„SĄ SMUTKI SPŁYWAJĄCE Z KARTEK KALENDARZA…”
Te piękne słowa Władysława Broniewskiego zainspirowały uczennice Samorządu Bibliotecznego oraz nauczyciela bibliotekarza p. Jolantę Bilińską do przygotowania prezentacji poświęconej listopadowym świętom. Społeczność naszej szkoły dba o polskie tradycje, które są nośnikiem nie tylko dziedzictwa kulturowego; wynikają także z naszych osobistych potrzeb.
Księgozbiór biblioteki szkolnej obfituje w literaturę oraz inne źródła wiedzy dotyczące polskich tradycji narodowych. Piękne albumy i pamiętniki, kartoteki zagadnieniowe oraz portfolia wykonane przez czytelników, pomocne są w doborze odpowiedniego materiału.
Nasza polska tradycja nakazuje aby dbać o miejsca pochówku naszych krewnych a także osób nam nieznanych. Opieka nad zbiorowymi mogiłami żołnierzy poległych podczas II wojny światowej jest na stałe wpisana do kalendarium Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie. W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie pod opieką nauczycielki historii p. Edyty Niepytalskiej zadbali o porządek na grobach znajdujących się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Płońskiej w Ciechanowie.
Na kilka dni przed ważnymi rocznicami historycznymi i świętami narodowymi, dzieci sprzątają miejsca pochówku oraz tereny do nich przylegające. Wymagają więc szczególnej opieki; także troski oraz pamięci ze względu na szczególne znaczenie w dziejach naszego miasta i regionu.
Na mogiłach ustawiono donice z kwiatami oraz zapalono znicze. Chwilą ciszy i modlitwą uczczono pamięć poległych w obronie ojczyzny. Podczas tej wyjątkowej lekcji historii, uczniowie dowiedzieli się o trudnych wojennych czasach w dziejach naszego miasta oraz jego wyzwalania spod hitlerowskiej okupacji. Informacje przekazane przez nauczycielkę podczas spaceru po cmentarzu miały wymiar szczególnie emocjonalny dla uczniów. Dzieci zrozumiały, jak wielkim poświęceniem było oddać młode życie za upragnioną wolność
Ponadto, 1 i 2 listopada są Dniami Pamięci Narodowej. Dlatego też, znicze należy zapalić na każdej żołnierskiej mogile; także w miejscach kaźni i straceń ludności cywilnej oraz tablicach upamiętniających te trudne dziejowe chwile.
„PIĘKNA SZTUKA RECYTACJI”
Po raz kolejny młodzi miłośnicy poezji spotkali się w gościnnych progach Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.
W dniu 25 października 2018 roku odbył się V Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej w kategorii młodzieży szkół podstawowych z klas IV-VI. Po serdecznych powitaniach i przedstawieniu szanownego jury, prowadząca zaprosiła recytatorów na scenę. Wymogiem, było przygotowanie wiersza polskich autorów. Tak więc, sala rozbrzmiewała twórczością A. Mickiewicza, I.K. Gałczyńskiego, J. Lechonia, B. Leśmiana, W. Broniewskiego, M. Konopnickiej oraz L. J. Kerna, A. Oppmana i innych.
Recytatorzy ze szkół Powiatu Ciechanowskiego prezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności scenicznych. Dzięki ich prezentacjom, zebrani przeżyli wzruszające chwile, szczególnie podczas wysłuchania poezji o charakterze patriotycznym. Miłych doznań artystycznych dostarczyła również młodzież recytująca wiersze współczesne o wydźwięku komediowym i satyrycznym.
Naszą szkołę reprezentowali:
- Nikola Grzymkowska z kl. IV a
- Julia Krosta z kl. IV a
- Aniela Stypik z kl. IV b
- Maja Arumińska z kl. VI b
- Dominik Skura z kl. VI c.
Po zakończeniu konkursu, p. Monika Zbyszyńska (teatrolog) zaproponowała ćwiczenie z wymowy i dykcji oraz poprawnego akcentowania słów w wypowiadanych kwestiach. Podsumowując konkurs przedstawiono wyróżnionych oraz nagrodzonych uczniów. Nasza koleżanka - Anielka Stypik za recytację wiersza „Daktyle” Danuty Wawiłow otrzymała jedną z pierwszych nagród.
Gratulujemy wszystkim młodym recytatorom.