NAJLEPSI CZYTELNICY W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła
Wisława SzymborskaNAJLEPSI CZYTELNICY W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
klasa 1a – Tomasz Skrzypkowski, Wiktoria Stefańska
klasa 1b – Alicja Rzeplińska, Melaniia Tishchenko- Davydenko, Franciszek Wróblewski
klasa 1c – Laura Łoniewska, Gabriela Kruszyńska, Więckowski Oskar
klasa 2a – Maria Ozdarska
klasa 2b – Nadia Mączewska
klasa 3a – Maja Dzirba
klasa 3b – Laura Chruściel, Alicja Ćwiek, Weronika Dębska, Alicja Sękowska, Zuzanna Wrońska
klasa 3c – Mikołaj Korniszewski, Zofia Krygier
klasa 4a – Lena FabisiakGRATULUJEMY !
„KSIĄŻECZKA, Z KTÓREJ WYROSŁEM”
„Każdy gest, nawet najdrobniejszy... zmienia świat, czyjś świat.
Akcja prospołeczna, która w naszej przestrzeni szkolnej funkcjonuje od
ponad 20 lat ma na celu pozyskiwanie książek do biblioteki. W minionym roku
szkolnym uczniowie oraz ich rodziny, chętnie odpowiedzieli na prośby
bibliotekarza o darowanie książek, których już nikt z domowników nie czyta.
Korzyści tej akcji są wymierne – dzieci uczą się właściwych postaw
społecznych a każda przekazana książka jest cennym nabytkiem dla biblioteki;
chętnie wypożyczanym i czytanym. Wartością dodaną akcji jest oznakowanie
każdego egzemplarza pieczątką PODAROWANA, co stanowi dla uczniów
inspirację przyłączenia się do akcji.Oto lista darczyńców (na dzień 10.06.2024)
1. Zaborowska Lena z kl. 7a
2. Fabisiak Izabela z kl. 6a
3. Mikołajczak Nadia z kl. 6b
4. Markiewicz Maciej z kl. 6c
5. Barański Jan z kl. 5a
6. Czarnecki Piotr z kl. 4a
7. Jachołkowski Filip z kl. 4a
8. Chodacz Lena z kl. 3a
9. Kulicka Julia z kl. 3a
10. Paprocka Zofia z kl. 3a
11. Ankiewicz Julia z kl. 3b
12. Wrońska Zuzanna z kl. 3b
13. Zaborowski Krystian z kl. 2a
14. Olszewski Mikołaj z kl. 2b
15. Kowalczyk Hanna z 02
16. Jakubczak Wojciech z 02
17. Stryjewski Oskar z 02Pozyskano 72 egzemplarze. Za wszystkie książki bardzo dziękujemy.
KONKURS RECYTATORSKI POEZJI CZESŁAWA MIŁOSZA - PATRONA 2024 ROKU
Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do wzięcia udziału w powiatowym konkursie recytatorskim organizowanym przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Ciechanowie.
Uczennice z klas 7b i 7c, czyli Maja Wilkowska, Iga Frankiewicz i Laura Frydulska pracowały nad wyborem wierszy oraz ich interpretacją pod okiem nauczyciela bibliotekarza. W dniu 22 maja 2024 roku w gościnnych progach PBP na ulicy Warszawskiej zebrali się młodzi miłośnicy najpiękniejszych z dziecin artystycznych, czyli poezji. Cieszy nas fakt, że dziewczęta wzięły udział w konkursie i gratulujemy prezentacji.
MIĘDZYSZKOLNY DZIEŃ REGIONALNY...
to projekt edukacyjny realizowany w Szkole Podstawowej nr 5 w Ciechanowie od ponad dwudziestu lat; każdego roku przybierał on inny charakter. Zapraszano miejskie i gminne placówki do udziału w konkursach wiedzy, wystawach, questingach, festiwalach folklorystycznych, pokazach historycznych grup rekonstrukcyjnych, bibliotecznych lekcjach o regionie, spotkaniach muzealnych. Na przestrzeni tych lat współpracowano z wieloma instytucjami kultury.
Dzień Regionalny 2024, który miał miejsce w dniu 24 maja br. odbył się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (partner projektu) i poświęcony był słowiańskim mitom. Prezentacja multimedialna „Panteon słowiańskich bogów” przygotowana przez p. Grażynę Czaplicką przybliżyła uczniom zapomniany już świat słowiańskiej mitologii. Tradycje słowiańskie oraz symbolika pór roku na Mazowszu były tematem wykładu znanej ciechanowskiej etnograf p. Grażyny Czerwińskiej.
Cennym elementem projektu regionalnego było również zaproszenie do wspomnień słowiańskich inspiracji zawartych w książce pt. „Na żywe kamienie” autorstwa p. Ewy Buraczewskiej – ciechanowskiej poetki i pisarki. Odczytane fragmenty powieści dopełniły zakresu informacji o mazowieckich obyczajach i artefaktach m.in. : o pozytywnej mocy gaików majowych.
Moduł warsztatów artystycznych był kolejną częścią Dnia Regionalnego. W tworzeniu gaików pomagały panie plastyczki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Miasta Ciechanów. Podczas dekorowania wianków młodzież ze szkół Ciechanowa i okolic wykazała się wielką kreatywnością i zmysłem artystycznym. Spotkanie Dnia Regionalnego 2024 zakończyliśmy paradą na ulicy Warszawskiej. Radosny i barwny korowód przeszedł z siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej do lokalu wypożyczalni książek. To właśnie tam w witrynach biblioteki zostały zaprezentowane kwieciste prace uczniów. Dziękujemy współorganizatorom oraz gościom za okazaną pomoc w obszarze organizacji tego projektu. Szczególne słowa podziękowań kierujemy do nauczycieli oraz uczniów ze szkół, które zaszczyciły nas swoją obecnością. Wydarzenie to było okazją do wielopokoleniowej społecznej integracji i pozostanie na długo w naszej pamięci.
Organizatorzy: Jolanta Bilińska
Edyta Niepytalska
Piękne czytanie - Laureaci
LAUREACI
W dniu 13 maja br. w bibliotece szkolnej odbyło się
wysłuchanie naszych artystów słynących z pięknego czytania.
Zaprezentowano fragmenty opowiadań Grzegorza Kasdepke, których treści inspirowane były związkami frazeologicznymi. Ponadto, odczytywano na bieżąco losowane sentencje o książkach. Wszyscy uczestnicy pokazali wysoki poziom umiejętności czytania.
Jury w osobach:
p. Jolanta Smolska – polonista
p. Jolanta Bilińska – naucz. bibliotekarz
podczas oceny brało pod uwagę: płynność czytania, poprawność artykulacji głosek, dykcję, tempo, modulację głosu, mimikę i gesty oraz nawiązanie kontaktu z publicznością i radzenie sobie z tremą.
Gratulujemy:
kl. 1A- Gabrysi Kruszyńskiej i Bartoszowi Rojewskiemu
kl. 1 C – Gabrysi Markowskiej
kl. 2A- Marysi Ozdarskiej
kl. 3A – Antosiowi Wolińskiemu
kl. 3C – Sandrze Skorupskiej.
Laureaci będą reprezentować naszą szkołę
w KONKURSIE MIĘDZYSZKOLNYM.
Wydarzeniem tym uświetniono obchodzone właśnie w całym kraju DNI BIBLIOTEK. Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek najchętniej czytanych przez dzieci. Wszyscy uczniowie biorący udział w przesłuchaniu, czyli 25 osób otrzymali w prezencie książki i słodki poczęstunek.
Koordynator wydarzenia – p. Małgorzata Borczon.
Współpraca – p. Jolanta Bilińska.
DEMOKRACJA I KONSTYTUCJA …. TO TRUDNY TEMAT DLA NAJMŁODSZYCH?
Spotkanie biblioteczne w klasie 3 a zburzyło mit, że zagadnienia edukacji obywatelskiej zarezerwowane są dla uczniów starszych. Prowadzone z wykorzystaniem książek dla młodszych czytelników przypomniało dzieciom pojęcie konstytucji, demokracji i symboli narodowych. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w lekcji poświęconej obchodom rocznicy Konstytucji 3 Maja.
Podczas spotkania poznano odpowiedzi na wiele pytań m. in.: co nazywamy konstytucją; co to jest preambuła; w jakim państwie uchwalono pierwszą konstytucję na świecie; czy polska ustawa zasadnicza była pierwszą w Europie; czy demokracja jest władzą obywateli. Najlepszym dowodem na opanowanie wiedzy były karty z pytaniami, na które uczestnicy odpowiadali indywidualnie. Na wiele z tych zagadnień uczniowie odpowiedzieli po przeczytaniu fragmentów albumowej publikacji Michała Rusinka „Pałac Prezydencki” . Uczniowie z klasy 3a poznali główne instytucje demokracji, czyli Rzecznika Praw Obywateli oraz Rzecznika Praw Dziecka. Spotkanie to, było również okazją do porozmawiania o wyborach do samorządów; dzieci dzieliły się wrażeniami z wizyt, które odbyli wraz z rodzinami w Okręgowych Komisjach Wyborczych.
MIĘDZYPOKOLENIOWA INTEGRACJA WARSZTATY ARTYSTYCZNE Z OKAZJI DNIA REGIONALNEGO
W dniu 25 kwietnia 2024 roku na zaproszenie bibliotekarza w naszej szkole odbyły się warsztaty rękodzielnicze. Goście, którzy odwiedzili tego dnia naszą szkołę to członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Miasta Ciechanów wraz z opiekunem sekcji plastycznej p. Hanną Kołodziejską. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy 6 a. Pod czujnym okiem seniorek oraz przy ich dużym wsparciu powstało wiele kwiatów z bibuły. Ta papierowa roślinność posłuży do dekoracji Międzyszkolnego Dnia Regionalnego organizowanego przez naszą szkołę przy udziale wielu lokalnych instytucji kultury.
DZIEŃ ZIEMI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
Uczniowie z klasy 3b wzięli udział w spotkaniu promującym właściwą postawę prospołeczną wobec PLANETY ZIEMI. Z wykorzystaniem albumów z bibliotecznych zasobów oraz globusa przedstawiano informacje dotyczące właściwości geologicznych i ukształtowaniu Ziemi. Dzielono się wiedzą o strefach klimatycznych oraz różnorodnościach flory i fauny. Nie zapomniano o prezentacji wielu sposobów sprzyjających ochronie środowiska naturalnego. Jednym z modułów spotkania była część plastyczna.
Bibliotekarka zaprosiła też uczniów na wystawkę książek udekorowaną pięknymi zakładkami wykonanymi przez uczestników tej wyjątkowej lekcji bibliotecznej.
ROK 2024 PRZEBIEGA POD PATRONATEM SPORTOWYCH OLIMPIAD I OLIMPIJCZYKÓW
Liczny biblioteczny zbiór albumów o sporcie oraz olimpijczykach i olimpiadach stał się inspiracją do tego, aby zorganizować konkurs plastyczny wśród czytelników z klas 1-8. Towarzysząca tym wydarzeniom wystawka książek była wskazówką dla uczniów, która z dyscyplin olimpijskich najbardziej ich interesuje. Podczas odwiedzin wystawy odbyło się wiele rozmów na temat dyscyplin olimpijskich, znanych postaci sportowców oraz preferowanych przez uczniów rozgrywek i konkurencji.
Na konkurs wpłynęło aż 76 prac, które reprezentowały wszystkie olimpijskie dyscypliny sportu oraz najpopularniejszych olimpijczyków.
Gratulujemy wszystkim rysownikom - wasz talent został należycie doceniony. Prace wyeksponowane w galerii Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców naszego miasta.
PROMOCJA KSIĄŻEK I CZYTELNICTWA WŚRÓD NAJMŁODSZYCH
18 kwietnia 2024 roku dzieciaki z klasy 1 b poznały kolejnego bohatera lektury dla klas młodszych. Mowa jest o powieści „Cukierku, ty łobuzie” W. Cichonia. Bibliotekarka zapoznała uczniów z treścią książki, odczytała jej fragmenty. Rozmawiano o kocich zwyczajach a szczególnie o psotach tytułowego kotka Cukierka.
Wykonano również pożyteczne zakładki do książek - oczywiście z wizerunkami futrzaków ;-) Spotkanie biblioteczne oraz omawianie lektury w tak niekonwencjonalny sposób spotkało się z dużą aprobatą uczniów; było również doskonałą formą promowania literatury dla najmłodszych.
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM W ŚWIECIE RYMÓW - REALIZACJA PROJEKTU
4 kwietnia 2024 roku
W klasie 1 c odbyły się dwie lekcje biblioteczne poświęcone Julianowi Tuwimowi i jego twórczości dla dzieci. Bibliotekarka odczytała fragmenty książki biograficznej „Rany Julek’” A. Frączek
i rozmawiała z uczniami o wierszach i rymach. Dzieci przedstawiły swoje propozycje rymów- próbowali zastosować je w swych wypowiedziach. Recytowano wspólnie wiersz Rzepka
i odgrywano przydzielone role. Podczas zabawy ruchowej „w pociąg” naśladowano jazdę szynobusa oraz odgłosy lokomotywy i zajechano do stacji Biblioteka, gdzie dzieci wypożyczyły książki.Mamy nadzieję, że uczniowie z klasy 1c zapamiętają kim był Julian Tuwim i bez problemu wymienią tytuły jego wierszy.
FINAŁ KONKURSU WYDAJEMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ 2024
W dniu 15 marca 2024 roku laureaci konkursu gościli w Starostwie Powiatu Ciechanowskiego.
W obecności J. A. Kaluszkiewicza Starosty Powiatu Ciechanowskiego oraz członków jury konkursu wręczono dyplomy i nagrody. Organizator konkursu w osobie p. Anny Mieszkowskiej dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie pogratulowała zwycięzcom.
Nasi laureaci to:
Aleksander Sieniawski z kl. 1b
Aleksandra Chmielińska z kl. 7b
Piotr Czarnecki z klasy 4a.
Koordynatorem konkursu na terenie naszej placówki była biblioteka szkolna.
TWÓJ ULUBIONY RODZAJ LITERATURY
Rodzaje książek dla dzieci i młodzieży były tematem lekcji bibliotecznej w klasie 4 d (w dniu 4.03.br.). Początek spotkania przebiegał w formie pogadanki nauczyciela - bibliotekarza o popularnych rodzajach i gatunkach książek; przybliżył uczniom podział literatury włącznie z literaturą popularnonaukową. Zwrócono szczególną uwagę na treść książki oraz na jej logiczne przyporządkowanie do danego rodzaju i gatunku.
Następnie, uczniowie wymieniali tytuły książek i próbowali samodzielnie nadać im sygnaturę. Rozmawiano także o adaptacji lektur oraz książek obyczajowych, przygodowych, historycznych oraz z dziedziny fantastyki. Obejrzano fragmenty filmowej wersji książki „Koszmarny Karolek”.
Na zakończenie zajęć uczniowie z klasy 4d wspólnie wymienili rodzaje książek oraz podzielili się spostrzeżeniem - każdy gatunek ma swoje cechy i jest dostosowany do wieku oraz zainteresowań czytelnika.
ŚWIAT LEGEND – EDUKACJA REGIONALNA W KLASACH MŁODSZYCH
W spotkaniu bibliotecznym poświęconym legendom uczestniczyli uczniowie z klasy 2b. Świat legend - przepełniony tajemnicami i magią jest bardzo lubiany przez dzieci, dlatego też chętnie dzieliły się one swoją wiedzą podczas zajęć.
Nauczyciel bibliotekarz zapoznał uczniów z wieloma formami zdobywania informacji na temat legend. Na podstawie słownika języka polskiego wyjaśniono pojęcie „legenda”; przywołano tytuły najbardziej znanych polskich legend m.in.: Wars i Sawa, O Smoku Wawelskim, O poznańskich koziołkach. Zdecydowano, czym różni się baśń od legendy. Wspólnie opowiedziano ciechanowską „Legendę o Łydyni”, przeczytano jej fragmenty a potem odegrano scenkę o Królowej Bonie. Odsłuchano także fragmentów audiobooka zaś na koniec zajęć – obejrzano adaptację animowaną „Legendy o Bazyliszku”.
Największym zainteresowaniem cieszył się mini - teleturniej, podczas którego dzieci dopasowywały charakterystyczne szczegóły treści do prawidłowego tytułu legendy. Podczas spotkania nauczyciel bibliotekarz wykorzystał stelaże prezentacyjne oraz legendy z księgozbioru biblioteki.
W WALENTYNKI POCZYTAJ O PRZYJAŹNI
Walentynki to piękne święto; warto więc tego dnia (jak i przez cały rok) sięgnąć po dobrą książkę traktującą o miłości i przyjaźni. Na wszystkich miłośników tego święta - w szkolnej bibliotece czekała Poczta Walentynkowa i wystawka książek tematycznych. Samorząd Uczniowski wystawił skrzynkę walentynkową a bibliotekarka zachęcała do wypożyczenia atrakcyjnych tytułów.
EDUKACJA REGIONALNA U NAJMŁODSZYCH
Legenda o Ciechanie oraz dzieje naszego miasta były tematem spotkania bibliotecznego, które poprowadziła p. Jolanta Bilińska. Przedszkolaki z grupy 02 wysłuchały głośnego odczytania legendy; rozmawiały o Farskiej Górze jako miejscu pierwszego zasiedlenia mieszkańców tych ziem. Wspomniano Ciechana założyciela grodu; wskazano również miejsce, gdzie stoi jego pomnik. Dzieci były bardzo zainteresowane najstarszymi zabytkami miasta a przede wszystkim zamkiem oraz jego historią. W zaspokojeniu ich ciekawości pomogły albumy ze zbiorów biblioteki. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne i pląsały w rytm średniowiecznych melodii. W podziękowaniu za aktywność zostały obdarowane komiksami.
WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH UCZNIÓW
„W okowach lodu w towarzystwie Neli Reporterki i Anaruka z Grenlandii”
Małe dzieła artystyczne wykonane przez dzieci z klasy 3a znalazły swe zaszczytne miejsce w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie. Piękne zimowe obrazy powstały po kolejnych lekcjach bibliotecznych, podczas których wykorzystano książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dzięki publicznej wystawie (w witrynach Wypożyczalni na ulicy Warszawskiej) zostały one udostępnione mieszkańcom naszego miasta.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Pierwszaczki zostały zaprzysiężone na czytelników szkolnej biblioteki (10.01.2024 r.). Ta piękna uroczystość mająca ponad trzydziestoletnią tradycję zgromadziła dziś w bibliotece uczniów z klas 1a, 1b i 1c.
Dzieci wysłuchały okazjonalnego wierszyka; mówiły o prawidłowych zasadach zachowania się w bibliotece oraz o poszanowaniu książki. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat powszechnego pozyskiwania informacji. Doceniły rolę książki jako alternatywnego źródła rozrywki. Obejrzały też wystawkę, na której zaprezentowano książki dla najmłodszych czytelników zakupione w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Po złożeniu przyrzeczenia uczniowie otrzymali z rąk bibliotekarki prezenty - wyprawki czytelnicze ufundowane przez warszawski Instytut Książki. Wydarzeniu temu patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rekomendowana wyprawka ma posłużyć dzieciom do wspólnego rodzinnego czytania.
Galeria fotografii z tego wydarzenia na szkolnym Facebooku – zapraszamy do odwiedzin.
„ĆWIR, ĆWIR, ĆWIR ZIMA BIAŁA”
Cytat z wierszyka Władysława Broniewskiego „Wróbelki zimą” stał się motywem przewodnim bibliotecznej wystawki książek dla najmłodszych czytelników. To wydarzenie kulturalne zorganizowane zostało w oparciu o zbiory pozyskane z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wystawce książek o zimie towarzyszyła pogadanka poświęcona czterem porom roku i cieszyła się dużym powodzeniem wśród indywidualnych czytelników.
W dniu 19 grudnia 2023 roku bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy 02 wraz z wychowawcą. Maluchy chętnie opowiadały o zwiastunach wiosny i korzyściach wypoczynku podczas gorącego lata. Wspólnie podsumowały powód jesiennego odlotu bocianów oraz zapadania zwierząt w sen zimowy. Atrakcją były zagadki o zimie, przygotowane przez wychowawcę. Po zapoznaniu się z książeczkami zgromadzonymi na wystawce - dzieci z rąk bibliotekarki otrzymały „słodką paczuszkę”, która była przeznaczona, jako deser po śniadanku.
Promocja czytania oraz sloganu „BIBLIOTEKA – TO DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA” staje się faktem, o czym świadczą dary dla biblioteki. Dzieci z grupy 02 przekazują książki do biblioteki, które ubogacają jej księgozbiór.
W OKOWACH LODU - W TOWARZYSTWIE NELI REPORTERKI I ANARUKA Z GRENLANDII
Bohaterka znanej serii wydawniczej Nela Mała Reporterka została przyjaciółką uczniów z klasy 3a. Podczas spotkań bibliotecznych (4-5 stycznia 2024 roku) dzieci wysłuchały głośno czytanych fragmentów książek poświęconych podróżom Neli do krainy zimna i wiecznego lodu. Arktyka jako ciekawa kraina geograficzna bardzo zainteresowała uczniów. Okazało się, że wiedzą bardzo dużo na temat flory i fauny Grenlandii oraz mieszkańców tej wyspy, czyli Eskimosach- ustalono, czym Arktyka różni się od Antarktydy – w tej części spotkania bardzo pomocne były książki przyrodnicze ze zbiorów biblioteki. Porównywano ze sobą także znane książki z literatury pięknej m.in.: „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” oraz te z literatury popularnonaukowej. Bibliotekarka zapoznała uczniów z twórczością Aliny i Czesława Centkiewiczów przeznaczoną dla starszych czytelników. Wykorzystując filmy dokumentalne zgromadzone w dziale audiowizualnym szkolnej biblioteki – dzieci obejrzały fragmenty dotyczące trudnych warunków atmosferycznych panujących na biegunie. Biorąc pod uwagę zaangażowanie uczniów oraz chęć zobrazowania zdobytej wiedzy zdecydowano o wykonaniu tematycznych prac plastycznych. Ilustracje przedstawiały eskimoskie wioski z igloo, foki i polarne niedźwiadki.
Małe dzieła plastyczne znajdą swe zaszczytne miejsce w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie, gdzie dzięki publicznej wystawie zostaną udostępnione mieszkańcom naszego miasta.
„BIBLIOTEKA – TO DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA”
Promocja czytania oraz sloganu „BIBLIOTEKA – TO DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA” staje się faktem, o czym świadczą płynące dary dla biblioteki. Dzieci z grupy 02 po raz kolejny przekazały książki do biblioteki, które ubogacają jej księgozbiór i będą chętnie wypożyczane.
Tym razem Hania Kowalczyk i Oskar Stryjewski w zamian za podarowane książeczki zyskali przywilej ich samodzielnego ostemplowania pieczątką biblioteki. Do obejrzenia fotografii
z tego wydarzenia zapraszamy do szkolnego Facebooka.
MIKOŁAJ - W LITERATURZE I FILMIE
Tej postaci, nie trzeba nikomu przedstawiać. Mikołaja znają wszyscy - zarówno dorośli, jak i dzieci. Jest bohaterem nie tylko ilustracji, filmów i bajek; także wierszyków i opowieści. Bibliotekarz zaprosił uczniów z klasy 3c na wystawkę książek i filmów o Mikołaju. Spotkanie to (21 grudnia 2023 roku) odbyło się w szkolnej bibliotece. Dzieci zapoznały się ze zgromadzonymi na wystawce książeczkami; opowiedziały o swoich relacjach z Mikołajem ;-) i obejrzały adaptację bajki, w której wystąpił nie tylko Mikołaj; także inne fantastyczne postaci. Uczniowie mieli okazję do przypomnienia sobie zasad korzystania z biblioteki, nabyli umiejętności samodzielnego dokonywania wyboru książki do czytania.
Po spotkaniu wyrażono nadzieję na otrzymanie pięknych gwiazdkowych prezentów w domach rodzinnych.
HENRYK SIENKIEWICZ „Ku pokrzepieniu serc” - ZWIĄZKI NOBLISTY Z ZIEMIĄ CIECHANOWSKĄ
Uczniowie z klasy 5 b, 7c podczas spotkania w bibliotece (w dniu 21 grudnia 2023 roku) dowiedzieli się o związkach noblisty z Ziemią Ciechanowską. Autor m.in.: powieści „W pustyni i w puszczy”, „Quo Vadis”, „Krzyżaków” czy popularnej Trylogii - patronuje jednej z najdłuższych ulic naszego miasta.
W oparciu o dostępną literaturę bibliotekarz przedstawił uczniom okoliczności pobytu młodego Sienkiewicza we wsi Poświętne oddalonej od Ciechanowa zaledwie o kilkanaście kilometrów. Jak wskazują źródła z działu Ciechanoviana szkolnej biblioteki - ze stacji kolejowej w Ciechanowie do dworu bogatych ziemian Sienkiewicz udał się wynajętą dorożką (sierpień 1885 rok). Wczesnym rankiem, jadąc najdłuższą wówczas ulicą Ciechanowa (nazwanej jego imieniem wieeeeeele lat później ;-), mijając obecny Plac Kościuszki u wylotu dzisiejszej ulicy Płońskiej - na horyzoncie miasta zauważył baszty zamku, o który (będąc guwernerem u rodziny Weyherów) często wypytywał. Niestety, nigdy do Ciechanowa nie przyjechał, ale ruiny średniowiecznego zamczyska zapadły przyszłemu pisarzowi tak bardzo głęboko w pamięć, że napisał o tym na kartach swego pamiętnika.
Wspomnienia o naszym zamku były tak silne, że na łamach powieści „Krzyżacy” Ciechanów jest wspomniany aż 18 razy! Zaś najsłynniejszy pojedynek Zbyszka z Rotgierem rozgrywa się właśnie na dziedzińcu ciechanowskiego zamku.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani tą szczególną lekcją o charakterze regionalnym. Dlatego też w celu zobrazowania nowych wiadomości zapoznali się z fragmentami filmów adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza.
BESTSELLER – CO TO TAKIEGO?
Uczniowie z klasy 8 a w dniu 20 grudnia 2023 roku zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki na przedświąteczne spotkanie o książkach. Temat był bardzo poważny – ustalenie młodzieżowej listy bestsellerów.
Pogadankę rozpoczęto od ustalenia definicji „BESTSELLER” z wykorzystaniem Słownika Języka Polskiego oraz przywołaniu najważniejszych dzieł literatury polskiej i obcej. Uczniowie bardzo szybko wyłonili najważniejsze cechy utworu literackiego, które kwalifikują daną książkę do tego zaszczytnego tytułu. Zauważyli również, że wiele książek od kilku lat znajduje się w wykazie TOP100 rynku wydawniczego. Wspomniano cykl „Harry Potter”, „Zwiadowcy”, Rodzina Monet”, „Dziennik Cwaniaczka”.
Na zakończenie spotkania ustalono wspólną listę bestsellerów - TOP 20, które to pozycje bibliotekarz weźmie pod uwagę podczas kolejnego zakupu nowości. Podczas spotkania bibliotecznego uczniowie przedstawili indywidualne zainteresowania rynkiem wydawniczym; uczestniczyli w organizacji aktywności rozwijającej wrażliwość kulturową i społeczną.
KOMIKS, JAKO GATUNEK LITERACKI
Komiks, jako gatunek literacki ma dość dawną tradycję wydawniczą. Rozwinął się w XIX wieku, będąc rozrywkową grafiką gazetową i święcił swe triumfy w czasopismach na całym świecie. Komiks – połączenie literatury i obrazu ( po który bardzo chętnie sięgają zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy naszej biblioteki) stał się bohaterem spotkania bibliotecznego w klasie 7B.
19 grudnia 2023 roku uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach; dzielili się swoją wiedzą o formach komiksu oraz przeczytanych pozycjach tego gatunku literackiego. Bibliotekarka, w krótkiej pogadance zwróciła ich uwagę na dzieje powstawania, rozwój komiksu nie tylko w Stanach Zjednoczonych i Anglii; także w Polsce. Przywołano dawnych bohaterów komiksowych oraz wymieniono współczesnych. Niesłabnąca popularność Myszki Miki, Tytusa, Iron Mana, Kajko i Kokosza, Asterixa – których młodzież doskonale zna – stała się podstawą do omówienia charakterystycznych oraz różnorodnych cech komiksu.
Na podsumowanie spotkania uczniowie z klasy 7b obejrzeli fragmenty sfilmowanych komiksów, które dostępne są w zbiorach audiowizualnych biblioteki szkolnej.
PORY ROKU ... ZIMA W LITERATURZE DZIECIĘCEJ
W związku z popularyzacją literatury dziecięcej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna zaprosiła dzieci z klasy 02 na spotkanie czytelnicze. Wystawce książek o zimie towarzyszyły rozmowy poświęcone czterem porom roku. Dzieci chętnie opowiadały o zwiastunach wiosny i o korzyściach upalnego lata. Wspólnie podsumowały powód jesiennego odlotu bocianów oraz zapadania zwierząt w zimowy sen. Atrakcją były zadawane tematyczne zagadki, na które głośno odpowiadano. Po zapoznaniu się z książeczkami zgromadzonymi na wystawce - w podziękowaniu za aktywność dzieci otrzymały słodką paczuszkę.
„Ćwir, ćwir, ćwir, zima biała podwóreczko przysypała…” Władysław Broniewski
Strofy poezji naszego patrona szkoły przyświecają okolicznościowej wystawce książek zorganizowanej w bibliotece. Jest to kolejne wydarzenie kulturalne zaplanowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zima, to pora roku wyróżniająca się na tle pozostałych. Towarzyszące jej opady atmosferyczne w postaci puszystego śniegu są wyczekiwane zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców. Bibliotekarz spośród zbiorów wybrał te książki, które towarzyszą czytelnikom przede wszystkim w sezonie zimowym. W prezentowanych tytułach przeważają te o zabawach na śniegu, o świętach i Mikołaju.
Zapraszamy do ich wypożyczania; fotografie z wystawki dostępne są na Facebooku szkoły.
Konkurs Recytatorski Poezji Władysława Broniewskiego dla uczniów z klas trzecich
Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów z klas trzecich do wzięcia udziału w Konkursie Recytatorskim
Poezji Władysława Broniewskiego. Warto wspomnieć, że imię tego wielkiego poety nadano szkole w dniu 27 września 1975 roku; zaś uroczystość przyjęcia sztandaru odbyła się w dniu 7 listopada 1975 roku.
Podczas popularyzacji twórczości Wł. Broniewskiego, tomiki poezji patrona szkoły dostępne były na wystawce w szkolnej bibliotece – co dodatkowo zachęcało dzieci do ich wypożyczania. Pierwszy etap recytacji odbył się w klasach – wytypowano po 4 reprezentantów z każdej klasy trzeciej.
W dniu 1 grudnia 2023 r. biblioteka rozbrzmiewała strofami wierszy patrona naszej szkoły. Podczas trwania konkursu uczniowie prezentowali znane i lubiane przez dzieci utwory Wł. Broniewskiego. Udział wzięło 12 uczniów; obecni recytatorzy otrzymali po słodkiej „paczuszce”.
Jury konkursu w składzie:
1. Pani Ewa Buraczewska – ciechanowska poetka i pisarka
2. Pani Beata Szczepańska – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie
po naradzie wytypowało laureatów.
Podczas akademii Dnia Patrona zorganizowanej w dniu 15 grudnia 2023 r. wszystkim uczestnikom konkursu wręczono dyplomy z podziękowaniami oraz słodycze. Laureatów zaś obdarowano dyplomami, nagrodami książkowymi i słodyczami.
I miejsce - Zofia Paprocka i Alicja Pikus z kl. 3a
II miejsce - Sandra Skorupska z kl. 3c
III miejsce - Oliwier Kwasiborski z kl. 3b
Wyróżnienie - Maja Dzirba z kl. 3aGratulujemy pięknych recytacji.
Zainteresowanych odsyłamy do fotogalerii na szkolnym Facebooku.
MIĘDZYSZKOLNY DZIEŃ REGIONALNY...
to projekt edukacyjny realizowany w Szkole Podstawowej nr 5 w Ciechanowie od ponad dwudziestu lat; każdego roku przybierał on inny charakter. Zapraszano miejskie i gminne placówki do udziału w konkursach wiedzy, wystawach, questingach, festiwalach folklorystycznych, pokazach historycznych grup rekonstrukcyjnych, bibliotecznych lekcjach o regionie, spotkaniach muzealnych. Na przestrzeni tych lat współpracowano z wieloma instytucjami kultury.
Dzień Regionalny 2024, który miał miejsce w dniu 24 maja br. odbył się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (partner projektu) i poświęcony był słowiańskim mitom. Prezentacja multimedialna „Panteon słowiańskich bogów” przygotowana przez p. Grażynę Czaplicką przybliżyła uczniom zapomniany już świat słowiańskiej mitologii. Tradycje słowiańskie oraz symbolika pór roku na Mazowszu były tematem wykładu znanej ciechanowskiej etnograf p. Grażyny Czerwińskiej.
Cennym elementem projektu regionalnego było również zaproszenie do wspomnień słowiańskich inspiracji zawartych w książce pt. „Na żywe kamienie” autorstwa p. Ewy Buraczewskiej – ciechanowskiej poetki i pisarki. Odczytane fragmenty powieści dopełniły zakresu informacji o mazowieckich obyczajach i artefaktach m.in. : o pozytywnej mocy gaików majowych.
Moduł warsztatów artystycznych był kolejną częścią Dnia Regionalnego. W tworzeniu gaików pomagały panie plastyczki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Miasta Ciechanów. Podczas dekorowania wianków młodzież ze szkół Ciechanowa i okolic wykazała się wielką kreatywnością i zmysłem artystycznym. Spotkanie Dnia Regionalnego 2024 zakończyliśmy paradą na ulicy Warszawskiej. Radosny i barwny korowód przeszedł z siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej do lokalu wypożyczalni książek. To właśnie tam w witrynach biblioteki zostały zaprezentowane kwieciste prace uczniów. Dziękujemy współorganizatorom oraz gościom za okazaną pomoc w obszarze organizacji tego projektu. Szczególne słowa podziękowań kierujemy do nauczycieli oraz uczniów ze szkół, które zaszczyciły nas swoją obecnością. Wydarzenie to było okazją do wielopokoleniowej społecznej integracji i pozostanie na długo w naszej pamięci.
Organizatorzy: Jolanta Bilińska
Edyta Niepytalska
KSIĄŻECZKA, Z KTÓREJ WYROSŁEM
to akcja prospołeczna, która w naszej przestrzeni szkolnej funkcjonuje od ponad 20 lat. Jej głównym celem jest pozyskiwanie książek do biblioteki, które następnie (po uprzednim włączeniu do zbiorów) są wypożyczane czytelnikom.
Kolejny już rok uczniowie oraz ich rodziny, chętnie odpowiadają na prośby bibliotekarza o darowanie książek, których już nikt z domowników nie czyta. Korzyści tej akcji są wymierne – dzieci uczą się właściwych postaw społecznych a każda przekazana książka jest cennym nabytkiem dla biblioteki. Za wszystkie książki bardzo dziękujemy.
Oto lista darczyńców ( na dzień 25.11.2023)
1. Inga Kesling z grupy 03
2. Gabrysia Kruszyńska kl. 1c
3. Lena Chodacz z kl. 3a
4. Zosia Paprocka z kl. 3a
5. Julia Kulicka z kl. 3a
6. Julia Ankiewicz z kl. 3b
7. Alicja Ćwiek z kl. 3b
8. Zuzanna Wrońska z kl. 3b
9. Piotr Czarnecki z kl. 4a
10. Jan Barański z kl. 5a
11. Maciej Markiewicz kl. 6c
Po więcej informacji – zapraszam do szkolnego facebooka.
Szkolny konkurs recytatorski
Szkolny konkurs recytatorski
„W SŁOWACH JESTEM WSZĘDZIE”
poświęcony poezji Władysława Broniewskiego
Regulamin:
1. Cele konkursu:
- wzbogacanie słownictwa uczniów,
- ukazanie piękna twórczości patrona szkoły Władysława Broniewskiego,
- rozwijanie zainteresowań poezją dziecięcą,
- uwrażliwienie na piękno języka ojczystego,
- doskonalenie warsztatu recytatorskiego,
- prezentacja umiejętności uczniów.
2. Zasady uczestnictwa:
- konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie,
- warunkiem uczestnictwa jest indywidualna recytacja dowolnie wybranego utworu poetyckiego WŁ. Broniewskiego.
3. Etapy i termin konkursu:
Pierwszy etap konkursu: eliminacje odbywają się w klasach, nauczyciel wychowawca typuje w swojej klasie 4 uczestników do etapu szkolnego
(do dnia 17 listopada br.)
Drugi etap konkursu to eliminacje szkolne, wyłonienie trzech laureatów
w dniu 1 grudnia 2023.
4. Komisja Konkursowa w osobach:
p. Ewa Buraczewska – poetka i pisarka,
p. Beata Szczepańska – nauczyciel języka polskiego,
wice- dyrektor szkoły,
oceni uczestników według następujących kryteriów:
- dobór repertuaru zgodnie z tematem konkursu,
- stopień opanowania pamięciowego tekstu,
- dykcja (sposób mówienia, poprawne wymawianie wyrazów),
- wyrazistość, czyli dostosowanie sposobu mówienia do sytuacji lirycznej ukazanej w wierszu,
- właściwe tempo mówienia,
- ogólny wyraz artystyczny.
Mile widziane są: rekwizyty i przebrania zgodne z tematyką utworu.
5. Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi podczas akademii
zorganizowanej z okazji Imienin Szkoły.
SERDECZNIE ZAPRASZAM
DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE!
Organizator - Jolanta Bilińska
nauczyciel bibliotekarz
- 5.4.1990
„ZWIADOWCY W PIĄTCE”
We wtorek rano (14.11.2023 r.) do szkolnej biblioteki trafili zwiadowcy poszukujący informacji, czy w klasie 5c młodzież czyta książki. Pomysłodawcami tej wyjątkowej lekcji bibliotecznej były panie bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie.
Dominika, Nadia i Paweł z kl. 7b zachwalali walory oraz korzyści płynące z wartościowej rozrywki, jaką jest czytanie. Zebrani, mieli okazję usłyszeć o okolicznościach powstania książek z serii Zwiadowcy autorstwa J. Flanagan’a przybliżone przez p. Annę Mysiakowską i p. Urszulę Pniewską.
Interesującym walorem spotkania było przebranie uczniów za zwiadowców; służyły temu rekwizyty dostarczone przez panie bibliotekarki z MBP w Ciechanowie. Szkolny bibliotekarz przygotował stelaż prezentacyjny z wiadomościami o autorze, głównych bohaterach oraz wystawkę książek z omawianej serii.
Cieszymy się, że w ramach projektu Narodowego Programy Rozwoju Czytelnictwa zakupiliśmy do biblioteki serię wydawniczą J. Flanagan’a. Są one bardzo chętnie wypożyczane i czytane przez starszych uczniów.
Do obejrzenia pamiątkowych fotografii ze spotkania zapraszam do serwisu społecznościowego, jakim jest facebook naszej szkoły.
CZYTAJĄCA PIĄTKA
Z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania młodsi uczniowie skorzystali z zaproszenia do szkolnej biblioteki. Od wielu lat, każdego roku koniec września i początek października rozbrzmiewa głośnym czytaniem książek i opowieściami o nich. Do udziału w tym specjalnym wydarzeniu promującym książki i czytanie zaproszono tym razem uczniów z klasy 2a, 2b oraz 1c. Na literackich bohaterów wybrano w tym roku Czarnego Noska i Kichusia Majstra Lepigliny – z powieści Janiny Porazińskiej.
Dzieci chętnie słuchały głośnego czytania; opowiadały o swoich ulubionych książkach, mówiły o ich świadomym poszanowaniu. Przy okazji spotkania poznały również regulamin biblioteki a także tradycje wydawnicze i księgarskie na Ziemi Ciechanowskiej. Ponadto, zgodziły się z nauczycielami, że czytanie to sposób na wartościowy i kreatywny odpoczynek.
Galeria zdjęć dostępna jest na Facebooku szkoły.
KSIĄŻECZKA, Z KTÓREJ WYROSŁEM!
Promocja książki i czytelnictwa przynosi oczekiwane efekty :-)
Porządkując prywatne domowe biblioteczki zdecydujcie o tym, aby wesprzeć zasoby szkolnej biblioteki. Dotychczas darowane tytuły przekazane przez rodziców naszych uczniów oaz nauczycieli są niezwykle ciekawe i chętnie wypożyczane. Szkoła jest dumna z tych członków jej społeczności, którzy nie pozostają obojętni na akcje wspierające prawidłowe zachowanie prospołeczne.
Dzięki szlachetnemu gestowi przekazania książek do zbiorów biblioteki - w ubiegłym roku szkolnym wzbogaciła się o 46 nowych egzemplarzy.
W roku szkolnym 2023/2024 i TY przyłącz się do akcji.