• Oddziały 2019/2020

• Jak dbamy o zdrowie ?

• 12.11.2019 21:26
          • W minionych tygodniach mówiliśmy o tym, jak dbać o zdrowie – mówiliśmy o zdrowym odżywianiu, o ubraniu odpowiednim do pogody, o ruchu, o wizytach u lekarza i dentysty. Słuchaliśmy jak również i oglądaliśmy opowiadań /prezentacji poruszających te tematy. Poznaliśmy „Piosenkę na chłodne dni” oraz wiersze: „Mam cztery lata „, „Latawiec” i „Aby nasze ząbki się błyszczały”. Bawiliśmy się w kilka nowych, a także dawniej poznanych zabaw: Już kółeczko zrobić czas, Adam siedmiu synów miał, Dwóm tańczyć się zachciało, Zabawa w parach, Idzie Zuch, Aseja bum czika bum, Grosik.

Sprawdziliśmy, jak wygląda piramida żywienia. Mówiliśmy o tym, co oznacza zdrowe odżywianie, jakie produkty warto jeść często (te zawierające witaminy, sole mineralne, błonnik), a jakie rzadziej. Dzieci dowiedziały się, że najważniejsze są: ruch i picie dużej ilości wody, że powinno się jeść 5 posiłków dziennie, dokładnie gryźć i przeżuwać. Starać się spożywać mało cukru i soli. Przedszkolaki uczyły się planować posiłek, poprawnie trzymać łyżkę i widelec w czasie jedzenia. Dzieci ćwiczyły umiejętność samodzielnego ubierania się i dobierania stroju adekwatnego do pogody. Były zachęcane do podejmowania aktywności ruchowej i wzmacniały siłę swoich mięśni. Wylepiały latawce, które Państwo mogliście zobaczyć na naszej tablicy przedszkolnej. Zdawały „egzamin czterolatka” (w formie zabawy) – dzieci otrzymały medale. Poznawaliśmy słowa określające lekarzy specjalistów (okulista, laryngolog, pediatra, dentysta). Staraliśmy się zrozumieć konieczność przyjmowania leków i wizyt u doktora w razie choroby oraz przełamywać lęk przed nią. Rozmawialiśmy o tym, czym jest strach. Uczyliśmy się prawidłowego mycia zębów i mówiliśmy o tym, że należy je regularnie czyścić.

Dzieci dowiedziały się również jak wygląda jesień w parku i w lesie (liście stają się kolorowe i spadają z drzew, można znaleźć też owoce jarzębiny, kasztany, żołędzie, orzechy). Poznały zabawę paluszkową pt.: „Deszczowy spacerek”. Chodziliśmy na jesienne wycieczki w okolicach szkoły, podczas których obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie i zbieraliśmy jesienne skarby. Poznawaliśmy zimowe zwyczaje niektórych zwierząt. Przedszkolaki wzięły udział w quizie: miały za zadanie przyporządkować liście drzew ich owocom, wymienić zwierzęta zasypiające na zimę, podzielić grzyby na jadalne i trujące, oddzielić owoce od warzyw. Poprzez zabawy i prace plastyczne ćwiczyliśmy umiejętność rozpoznawania barw oraz współpracę.

W dniu 11 października cała społeczność naszej szkoły obchodziła Dzień Edukacji Narodowej.Oprócz nauczycieli, młodzieży i pracowników niepedagogicznych pojawili się także goście- emerytowani nauczyciele, którzy kiedyś każdego dnia przekazywali wiedzę w murach „Piątki”. Nasze „Krasnoludki” również brały udział w tej uroczystości, którą uświetnili swym występem uczniowie klasy V d i VI g.Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich nauczycieli, uczniów i przyjaciół szkoły.
            <<ZDJĘCIA>>

• Dary jesieni

• 15.10.2019 22:51
          • Tematem minionego tygodnia były dary jesieni. Dzieci rozwiązywały zagadki na ich temat i segregowały je na kategorie: owoce, warzywa, grzyby, owoce drzew leśnych. Na spacerze przyglądały się, jak wygląda przyroda jesienią, a także utrwalaliśmy wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po chodniku oraz przechodzenia przez pasy. Uczyły się rozpoznawać liście i łączyć je z odpowiednim owocem (liść kasztanowca i kasztan, liść dębu i żołądź, liść jarzębiny i jej owoc). Dowiedzieliśmy się, że grzyby dzielimy na jadalne i trujące oraz poznały nazwy niektórych okazów. Ćwiczyły rozróżnianie i nazywanie różnych owoców, wąchały je i smakowały. Doświadczały też innych smaków (słodki, kwaśny, gorzki) i zapachów (cebula, cytryna). Powtarzaliśmy zabawy i piosenki Baloniku nasz malutki, Karuzela, Siała Baba mak. Uczyliśmy się piosenki Zbieramy grzyby. Dzieci ćwiczyły właściwe oddychanie (dmuchanie mocniej i słabiej), przeliczanie elementów i porównywanie zbiorów: w którym z nich jest  mniej elementów niż w innym, w którym więcej, a w którym tyle samo.

• Cała Polska Czyta Dzieciom

• 12.11.2019 21:30
          • 27.09.2019r Grupę "Krasnoludki" cyklicznie w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" odwiedziła ich ulubiona Pani z biblioteki Anna Mysiakowska. Czytała literaturę dziecięcą Barbary Ciemskiej "Bezpieczny świat".
          • Zajęcia u KRASNOLUDKÓW

• 12.11.2019 21:29
          • W ostatnim czasie Grupa "Krasnoludków" dużo pracowała. Rozmawialiśmy na temat części ciała i ich higieny, kształtowaliśmy orientację w schemacie naszego ciała. Liczyliśmy w zakresie 1-5, tworzyliśmy zbiory z "darów Jesieni": kasztanów, szyszek, żołędzi. Porównywaliśmy liczebność: dużo, mało, mniej, więcej. Poznawaliśmy świat za pomocą naszych zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku. Rozwijaliśmy również ich wrażliwość. Było przy tym dużo zabawy, śmiechu i radości.

• 15.10.2019 20:55
          • W piątek 20 września przypadał Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. To ważny dzień, który dla dzieci jest okazją do świętowania, zabawy i radości z bycia Przedszkolakiem. Od samego rana panowała wesoła atmosfera: zabawy integracyjne, malowanie buziek, zabawy z balonami... Na pamiątkę tego wyjątkowego dnia, każdy przedszkolak otrzymał medal i dyplom. Pamiętajmy, że "kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat." / J.Korczak /