• 2017/2018

• Dzieje biblioteki  są równie interesujące jak dzieje naszej szkoły. Z początkiem września 1946 roku pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę w „starej Piątce” a pierwsze egzemplarze książek do zbiorów biblioteki trafiły już 15 października 1946 roku. Pod nr 1 zapisano powieść I.J. Kraszewskiego „Stara Baśń”. Nauczycielką bibliotekarką była wówczas p. Janina Strześniewska.

„W starej Piątce” pomieszczenie biblioteki znajdowało się na strychu budynku, obecnie w piwnicach.

Biblioteka jest czynna we wszystkie dni pracy szkoły, tj. od pierwszego do ostatniego dnia zajęć edukacyjnych w ciągu roku szkolnego. W bibliotece zatrudniony jest nauczyciel - bibliotekarz w pełnym wymiarze godzin tj. 30 godzin tygodniowo. Na początku każdego roku szkolnego opracowywany jest  Plan Pracy Biblioteki Szkolnej, zatwierdzany do realizacji przez dyrektora szkoły.

Lokal biblioteki  spełnia oczekiwania i potrzeby całej społeczności szkolnej. Obejmuje trzy pomieszczenia: czytelnię, wypożyczalnię oraz pracownię komputerową podłączoną do sieci internet. Wyposażenie biblioteki stanowią odpowiednie meble biblioteczne, komputer, sprzęt audiowizualny: telewizor, video na kasety VHS, odtwarzacz DVD, radiomagnetofon. Dzięki staraniom dyrekcji szkoły oraz nauczyciela bibliotekarza -  korzystanie z biblioteki jest bezpieczne. Gwarantowane jest także funkcjonalne przechowywanie zbiorów oraz ich udostępnianie.

Biblioteka stanowi nowoczesny warsztat informacyjny umożliwiający prawidłowe wykonywanie zaplanowanych działań. Nauczyciel - bibliotekarz prowadzi odpowiednią politykę gromadzenia zbiorów, w tym podręczników i materiałów ćwiczeniowych, kierując się zapotrzebowaniem uczniów i nauczycieli, analizą obowiązujących w szkole programów, ofert rynku księgarskiego i wydawniczego oraz możliwościami finansowymi placówki.

W obszarze prac pedagogicznych biblioteka udostępnia zbiory zgodnie z regulaminem; prowadzi działalność informacyjną i poradniczą; stosuje różnorodne formy upowszechniania czytelnictwa, realizuje dostosowany do poziomu ucznia program edukacji czytelniczej i medialnej. Jest miejscem spotkań redaktorów gazetki szkolnej, Samorządu Bibliotecznego oraz innych.

Plan pracy 2016-2017.doc

Regulamin biblioteki.doc

Harmonogram wymiany lektur kl. 2.doc

Harmonogram wymiany lektur kl. 3.doc

Harmonogram wymiany lektur kl. IV-VI.doc

Regulamin SCM i I.doc

Współpraca z I-III.doc

Wykaz lektur I-VI.doc

Propozycja wspolpracy z IV-VI.doc

WARSZTATY EDUKACYJNE DLA NAJMŁODSZYCH

Jak dobrze jest umieć czytać przekonały się dzieci z grup przedszkolnych oraz klas pierwszych naszej szkoły. W ramach realizacji projektu z obszaru Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa najmłodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ciechanowie.

Spotkania odbyły się w dniach:

• 21.09.2016 r. temat: Szarka i wilki – warsztaty przyrodnicze - uczestniczyły w nich  przedszkolaki z grupy 02,
          • 28.09.2016 r. temat: Przyjaciel planety Ziemia - warsztaty ekologiczne-    uczestniczyły w nich  przedszkolaki z grupy 01,
          • 5.09.2016 r. panie bibliotekarki gościły w naszej szkole podczas odbywającej się lekcji dla klas pierwszych  na temat: Podróżnicy na tropie odkryć.

Podczas wizyt w bibliotece odbyło się wiele rozmów na temat poznawania literek oraz „rodzinnego czytania”. Przeprowadzono także zajęcia warsztatowe. Polegały one na odczytaniu treści książek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników, a następnie wspólnej zabawie zakończonej pracą twórczą każdego z dzieci. Przygotowywano kukiełki - wilczki ze skarpet, ufoludki z opakowań wtórnych oraz wybierano miejsce wymarzonej wycieczki w dalekie kraje.

Głównym celem spotkań było przybliżenie uczniom korzyści z posiadania umiejętności czytania. Wartością dodaną okazało się przyswojenie treści zawierających się w następujących hasłach:  ekologia,  segregacja śmieci, wykorzystanie surowców wtórnych, poszanowanie otaczającej nas flory i fauny, umiejętność właściwego korzystania z dobrodziejstw natury Ziemi.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznali kolejne miejsce na mapie rodzinnego miasta będące nie tylko instytucją kulturalną; także miejscem gwarantującym miłe spędzenie wolnego czasu.