Szczęśliwego Nowego Roku
Konkurs recytatorski poezji Wł. Broniewskiego
„W słowach jestem wszędzie...”
Od dziesięcioleci do tradycji naszej placówki należy organizacja Imienin Szkoły. Grudniowe dni uczniowskiego życia poświęcone są twórczości Władysława Broniewskiego, którego imię zostało nadane szkole w 1975 roku. Poeta został przez naszą społeczność szczególnie uhonorowany w roku 2006; dokonano wówczas uroczystego otwarcia Sali Patrona Szkoły. Było to wydarzenie o tyle szczególne, że odbyło się podczas obchodów jubileuszu 60-lecia istnienia szkoły.
W 125 rocznicę urodzin Władysława Broniewskiego, czyli w dniu 9 grudnia 2022 roku uczniów z klas 4-8 zaproszono do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim. Poezja patrona szkoły jest wśród dzieci i młodzieży popularna; dlatego też wybór recytowanego wiersza był przemyślany i dopasowany do indywidualnych możliwości artystycznych. Gospodarzem poetyckiej uroczystości była pani Dorota Stryjewska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Wł. Broniewskiego w Ciechanowie a organizatorkami- p. Lidia Adamiak i p. Jolanta Bilińska.
Powitano gości w osobach:
1. Pani Janina Janakakos - Szymańska; prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich; poetka; absolwentka naszej szkoły;
2. Pani Alicja Wodzyńska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie;
3. Pani Barbara Sitek - Wyrembek; ciechanowska poetka;
4. Pani Alicja Smolińska - pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie;
5. Pani Agnieszka Jankowska - pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie.
Członkowie jury otrzymali karty z wyszczególnionymi kategoriami podlegającymi ocenie. Pani prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich wyraziła zgodę na przewodniczenie komisji. Po wysłuchaniu prezentacji wierszy podziękowano uczniom za udział w wieczornicy; artystyczne recytacje; pochwalono za zaangażowanie i przygotowanie strojów.
Laureaci konkursu
PAWEŁ BRAKOWIECKI z kl. 4b
Za zajęcie I miejsca w Konkursie Recytatorskim Poezji Wł. Broniewskiego w kategorii klas 4-6.
MATEUSZ MARKOWSKI z kl. 5c
Za zajęcie II miejsca w Konkursie Recytatorskim Poezji Wł. Broniewskiego w kategorii klas 4-6.
MAJA WILKOWSKA z kl. 6b
Za zajęcie III miejsca w Konkursie Recytatorskim Poezji Wł. Broniewskiego w kategorii klas 4-6.
ANIELA STYPIK z kl. 8b
Za zajęcie I miejsca w Konkursie Recytatorskim Poezji Wł. Broniewskiego w kategorii klas 7-8.
JULIA KROSTA z kl. 8a
Za zajęcie II miejsca w Konkursie Recytatorskim Poezji Wł. Broniewskiego w kategorii klas 7-8.
MAJA PIETRUSZKA z kl. 8c
Za zajęcie III miejsca w Konkursie Recytatorskim Poezji Wł. Broniewskiego w kategorii klas 7-8.Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie dyplomów i nagród odbyło się podczas uroczystej akademii poświęconej patronowi szkoły w dniu 16.12.2022.
23
[AKTUALIZACJA 1] Z kulturą mi do twarzy
W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do realizacji międzynarodowego projektu: „Z KULTURĄ MI DO TWARZY”. Projekt powstał w oparciu o aktualną podstawę programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa. Jego celem jest wprowadzanie uczniów w świat wartości, takich jak: solidarność, altruizm, patriotyzm i szacunek dla tradycji. Projekt ma też na celu wzmocnienie poczucia tożsamości kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej, formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla innych ludzi. Zadania do realizacji zawarte są w czterech modułach tematycznych:
MODUŁ I – W KRAINIE MUZ
Uczniowie klasy 1a wykonali:
- zadanie nr 2 z modułu I - Ekoinstrumenty;
- zadanie 16 „Tajemnice teatru” klasa 2 C. Poznanie krótkiej historii teatru. Zapoznanie z rodzajami i strukturą teatru, osobami z im związanymi, zawodami. Oglądanie spektaklu FLORKA, KTÓRA POGODZIŁA SERCE Z ROZUMEM;
- zadanie 20 z modułu I -,,Teatr lalek”;
6MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE
Moduł II zadanie 3 "Warsztaty ludowe". Klasy 3a, 3b,1a poznały etapy powstania szklanych ozdób choinkowych oraz uczestniczyły w warsztatach zdobienia bombek w Fabryce bombek w Józefowie.
Moduł II zadanie 13 "Nasza tradycja". Klasa 2A świetnie się bawiła na klasowych andrzejkach.
2MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ
Uczniowie Klasy 3d zrealizowali moduł III:
- zadanie 5 "Jesteśmy tacy sami";
- zadanie "Dzień Życzliwości " klasa 3 A;
5MODUŁ IV – KULTURY ŚWIATA
Moduł 4 KULTURY ŚWIATA temat ,,Chińskie wachlarze” realizowany w kl.2c
Przedmiotowe Konkursy Kuratoryjne
W bieżącym roku szkolnym możemy pochwalić się trójką uczniów, którzy z sukcesem pokonali pierwszy etap konkursu kuratoryjnego. Są to: Maria Młyńczak z kl.8b (język polski), Antoni Czaplicki z kl.8b (historia) oraz Adrian Smosarski z kl.8d (biologia).
Przed nimi jeszcze dużo wyzwań, masa nauki, ale już teraz gratulujemy naukowego zacięcia oraz życzymy sukcesów na etapach rejonowych, które już w styczniu. Będziemy trzymać kciuki!
Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego - KARTKA BOŻONARODZENIOWA
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki szkolnego konkursu plastycznego „KARTKA BOŻONARODZENIOWA”. Konkurs organizowany był dla uczniów SP5 w Ciechanowie. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kartki bożonarodzeniowej w dowolnej technice płaskiej z możliwością zastosowania różnych materiałów.
Konkurs miał na celu:
- podtrzymywanie i kultywowanie tradycji związanej ze Świętami Bożego Narodzenia;
-edukację w zakresie poznawania obyczajów i znaczenia świątecznej symboliki;
- rozbudzenie twórczej inwencji i kreatywności dzieci.
Prace oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami: estetyka wykonania, oryginalność kompozycji oraz samodzielność wykonania.
Komisja konkursowa dokonała oceny prac zgłoszonych do konkursu w trzech kategoriach i wyłoniła następujących Laureatów Konkursu:
I kategoria (przedszkole i klasy 0): Nagroda - Anna Budka; Wyróżnienie - Bartosz Szlaski;
II kategoria (klasy I-IV): Nagroda - Nadia Mączewska; Wyróżnienie -. Nikola Podgórska;
III kategoria (klasy V-VIII): Nagroda - Karol Kołakowski; Wyróżnienie -. Aleksander Stępkowski.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac serdecznie gratulujemy!!! 🏆👏
Pasowanie na czytelnika
W imprezie promującej książkę oraz czytanie wzięli udział uczniowie z klas pierwszych. Uroczystość odbyła się w (specjalnie na tę okazję) przystrojonej bibliotece. Wraz z uczniami zaproszone zostały wychowawczynie klasy 1a i 1b, dyrekcja szkoły oraz wybrane uczennice z Samorządu Bibliotecznego, które wspomagały nauczyciela bibliotekarza w organizacji spotkania. Kilka dni wcześniej z klasami została przeprowadzona lekcja, na której uczniowie zapoznali się z biblioteką oraz jej funkcjonowaniem. Uroczystość została przygotowana z wykorzystaniem multifunkcyjnego urządzenia, jakim jest komputer z dostępem do Internetu. Każde ze spotkań trwało około 35 minut.
Celem Pasowania na Czytelnika było:
• rozbudzanie chęci sięgania po książkę,
• wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych,
• rozwijanie szacunku do książki,
• kształtowanie prawidłowego zachowania się w bibliotece.Podczas uroczystości zastosowano wiele środków dydaktycznych: piosenki o książce i bibliotece; teksty zagadek, skrzynia skarbów z artefaktami, prezentacja o poszanowaniu książki z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej, udekorowany stelaż prezentacyjny; wystawka książek.
Aby uczniowie z klas pierwszych mogli zostać czytelnikami zdecydowano o poddaniu ich egzaminowi w formie wspólnej zabawy. Zadanie” Gra w skojarzenia” polegała na wykorzystaniu zgromadzonych przedmiotów w skrzyni a pytanie brzmiało: z jakim utworem literackim kojarzy ci się dany przedmiot? Uczennice z Samorządu Bibliotecznego losowały ze Skrzyni Skarbów artefakty i zachęcały dzieci do odgadywania tytułów baśni, bajek i wierszyków.
Ponadto, dzieci umiejętnie odpowiadały na pytania dotyczące sfery:
„Zasady zachowania się w bibliotece oraz Zasady korzystania z książek”.
Podsumowaniem uroczystości było złożenie przyrzeczenia o treści:
My uczniowie pierwszej klasy
Uroczyście przyrzekamy
Że będziemy kochać książki
Krzywdy zrobić im nie damy.
I wskazówek, i rad książek
Będziemy słuchać z uwagą
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielką powagą
Przyrzekamy!
Na zakończenie spotkania pierwszaczki przedstawiły niespodziankę przygotowaną dla biblioteki.
Klasa 1a pod opieką p. Elżbiety Krzyżanowskiej zaśpiewała piosenkę o bibliotece.
Klasa 1b pod opieką p. Katarzyny Nosarzewskiej wyrecytowała wierszyk o bibliotece.
W podziękowaniu uczennice z Samorządu Bibliotecznego: Marcela Kędzierska z klasy 3a; Gabriela Krajza z klasy 3a, Marcelina Ozdarska z kl. 8e rozdały pierwszakom komplety książek i zakładki. Prezentami były pozycje pozyskane z Instytutu Książki w ramach projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Zakładki zaś - z miejscowej księgarni.
W związku z tym, że w dniu 25 listopada 2022 roku swe święto obchodziły pluszowe misie - one również uczestniczyły w bibliotecznej uroczystości.
28
Archiwum Aktualności