• Aktualności

          • Finał IT Fitness Test
            • Finał IT Fitness Test

            • W październiku zakończyła się tegoroczna edycja IT Fitness Test – ogólnopolskiego sprawdzianu kompetencji cyfrowych. Uczniowie i nauczyciele z całej Polski zmagali się z nim od maja, sprawdzając swoje umiejętności w dziedzinach cyberbezpieczeństwa, narzędzi biurowych czy mediów społecznościowych. 27 listopada w Warszawie, podczas uroczystego finału akcji w siedzibie Google doceniono najlepszych uczestników.

              Miło nam poinformować, że najlepszy wynik w Polsce wśród nauczycieli zdobył pan Piotr Deska, nauczyciel informatyki i języka angielskiego w naszej szkole. Serdecznie gratulujemy!!!

            • "Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” w naszej szkole

            • Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

              Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.  

              Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

              Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

            • Święta godne, a nie głodne – 27 Świąteczna Zbiórka Żywności

            • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
              nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

              Jan Paweł II

              W dniach 24-25 listopada odbyła się Ogólnopolska Świąteczna Zbiórka Żywności, organizowana przez Banki Żywności. Można było przekazać produkty spożywcze w ponad 2000 sklepach największych sieci handlowych oraz mniejszych, lokalnych sklepach w ponad 550 miastach w Polsce. Nasi szkolni wolontariusze pod opieką p. Janusza Prusaka również wspierali Bank Żywności w Ciechanowie. Przez dwa dni dzielnie zachęcali klientów sklepu Biedronka na ul. Sienkiewicza do podzielenia się zakupami z najbardziej potrzebującymi mieszkańcami naszego miasta. W zbiórce brali udział:
              Maria Kruszyńska, Anna Sadkowska, Maria Kraśniewska, Wiktoria Wiktorowicz, Julia Bonisławska, Alicja Prymusiewicz, Oliwia Zmorzyńska, Nadia Piatkowska, Zofia Czaplicka, Wioletta Kotwitska, Magda Wanijas, Zuzanna Baryła, Piotr Ślubowski, Mateusz Szlaski, Maciej Gałecki, Maria Ozdarska, Wiktoria Szczepuchowska, Zuzanna Dołęgowska, Julia Bukacka, Franciszek Laskowski, Szymon Rasiński, Paweł Kraska, Nadia Piatkowska, Małgorzata Rosiak, Amelia Maćkowska.

               

              Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękujemy.

          • Bezpłatne konsultacje
            • Bezpłatne konsultacje

            • W ramach projektu UNICEF (ASA) zachęcamy do bezpłatnych konsultacji prowadzonych przez specjalistów, takich jak: psychiatrzy, psychoterapeuci, psycholodzy kliniczni, pedagodzy specjalni oraz asystenci kulturowi. Konsultacje będą prowadzone od 13 listopada do 9 grudnia bieżącego roku. Pula dostępnych konsultacji jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. 

              Konsultacje są dostępne dla dyrektorów, nauczycieli, rodziców oraz pełnoletnich uczniów. Podczas konsultacji można porozmawiać z specjalistą na temat niepokojących zachowań uczniów/dzieci, problemów zawodowych, relacji z dziećmi, trudnych emocji i podobnych kwestii.

              Aby skorzystać z bezpłatnej porady on-line prosimy o kontakt mailowy poprzez dziennik Librus z Koordynatorem projektu w naszej szkole Panią Anną Napierską, celem wygenerowania kodu dostępu do zapisu na konsultację ze specjalistą.

          • Konkurs oraz nowe pozycje biblioteczne
            • Konkurs oraz nowe pozycje biblioteczne

            • KONKURS

              ---------------------------------------

              Szkolny konkurs recytatorski

               „W SŁOWACH JESTEM WSZĘDZIE”

               poświęcony poezji Władysława Broniewskiego

              Regulamin:

               

              1. Cele konkursu:

              • wzbogacanie słownictwa uczniów,
              • ukazanie piękna twórczości patrona szkoły Władysława Broniewskiego,
              • rozwijanie zainteresowań poezją dziecięcą,
              • uwrażliwienie na piękno języka ojczystego,
              • doskonalenie warsztatu recytatorskiego,
              • prezentacja umiejętności uczniów.

               

              2. Zasady uczestnictwa:

              • konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie,
              • warunkiem uczestnictwa jest indywidualna recytacja dowolnie wybranego utworu poetyckiego WŁ. Broniewskiego.

               

              3. Etapy i termin konkursu:

               

              Pierwszy etap konkursu: eliminacje odbywają się w klasach, nauczyciel wychowawca typuje w swojej klasie 4 uczestników do etapu szkolnego

              (do dnia 17 listopada br.)

               

              Drugi etap konkursu to eliminacje szkolne, wyłonienie trzech laureatów 

              w dniu 1 grudnia 2023.  

               

              4. Komisja Konkursowa w osobach:

               

              p. Ewa Buraczewska – poetka i pisarka,

              p. Beata Szczepańska – nauczyciel języka polskiego,

                                                      wice- dyrektor szkoły,

               

               oceni uczestników według następujących kryteriów:

              • dobór repertuaru zgodnie z tematem konkursu,
              • stopień opanowania pamięciowego tekstu,
              • dykcja (sposób mówienia, poprawne wymawianie wyrazów),
              • wyrazistość, czyli dostosowanie sposobu mówienia do sytuacji lirycznej ukazanej w wierszu,
              • właściwe tempo mówienia,
              • ogólny wyraz artystyczny.

               

              Mile widziane są: rekwizyty i przebrania zgodne z tematyką utworu.

               

              5. Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi podczas akademii

                   zorganizowanej z okazji Imienin Szkoły.

               

               

              SERDECZNIE ZAPRASZAM

              DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE!

               

              Organizator -  Jolanta Bilińska 

                                  nauczyciel bibliotekarz

              ZWIADOWCY W PIĄTCE

              ---------------------------------------

               

              We wtorek rano (14.11.2023 r.) do szkolnej biblioteki trafili zwiadowcy poszukujący informacji, czy w klasie 5c młodzież czyta książki. Pomysłodawcami tej wyjątkowej lekcji bibliotecznej były panie bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie.

              Dominika, Nadia i Paweł z kl. 7b zachwalali walory oraz korzyści płynące z wartościowej rozrywki, jaką jest czytanie. Zebrani,  mieli okazję usłyszeć o okolicznościach powstania książek z serii Zwiadowcy autorstwa J. Flanagan’a przybliżone przez p. Annę Mysiakowską i p. Urszulę Pniewską.  

              Interesującym walorem spotkania było przebranie uczniów za zwiadowców; służyły temu rekwizyty dostarczone przez panie bibliotekarki z MBP w Ciechanowie. Szkolny bibliotekarz przygotował stelaż prezentacyjny z wiadomościami o autorze, głównych bohaterach oraz wystawkę książek z omawianej serii.

              Cieszymy się, że w ramach projektu Narodowego Programy Rozwoju Czytelnictwa zakupiliśmy do biblioteki serię wydawniczą J. Flanagan’a. Są one bardzo chętnie wypożyczane i czytane przez starszych uczniów.

              Do obejrzenia pamiątkowych fotografii ze spotkania zapraszam do  serwisu społecznościowego,  jakim jest facebook naszej szkoły.

          • Narodowe Święto Niepodległości
            • Narodowe Święto Niepodległości

            • W przededniu Dnia Niepodległości spotkaliśmy się na uroczystej akademii, aby w wyjątkowy sposób uczcić 105 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. To właśnie wolność była motywem przewodnim dzisiejszej uroczystości przygotowanej przez uczniów klasy VII B i VI A pod opieką p. Małgorzaty Włoczewskiej i p. Katarzyny Burby.

              Mieliśmy dzisiaj również ogromną przyjemność złożyć życzenia z okazji 90 urodzin pani Krystynie Kaczorowskiej - wieloletniej nauczycielce naszej szkoły. Szanowna Jubilatka wraz z bukietem kwiatów i życzeniami otrzymała gorące brawa od uczniów i nauczycieli.

              Dzisiejsza akademia była również doskonałym momentem na wręczenie nagród w konkursie historycznym.

              Podobnie jak w poprzednich latach nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” i wspólnie odśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego.