2024
Jasełka
Coś jest w świętach Bożego Narodzenia, co raz po raz każe zajrzeć nam w głąb siebie, w nasze wspomnienia i pragnienia, w naszą dziecięcą duszę. Ona wciąż jeszcze otwiera szeroko oczy ze zdumienia, stojąc przed tajemniczymi drzwiami, za którymi czeka cud.
Szeleszczący papier, szeptane słowa, płonące świece, ozdobione okna, zapach cynamonu i goździków, życzenia napisane na karteczce lub wypowiedziane prosto do nieba, w nadziei, że może się spełnią – Boże Narodzenie, czy się tego chce, czy się nie chce, budzi to wieczne pragnienie cudowności. A cudowność ta nie jest niczym, co można by zdobyć lub zatrzymać, do nikogo nie należy, ale co roku się pojawia, jak coś, co dostaje się w prezencie”. Nicolas Barreau
Uczniowie klasy 3a i 3c, pod opieką p.Małgorzaty Jankowskiej, p.Agnieszki Michalskiej i p. Elżbiety Nałęcz, pięknym widowiskiem wprowadzili nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
47
Finał zbiórek karmy
W okresie przedświątecznym na terenie naszej szkoły odbyły się zbiórki karmy dla organizacji pomagającym bezdomnym zwierzętom. Cieszymy się, że już po raz kolejny mogliśmy wesprzeć Stowarzyszenie Pies i Spółka,również poprzez sprzedaż kalendarzy, a także Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Pawłowie
,,
Dzień Patrona
15 grudnia to w Szkole Podstawowej nr 5 w Ciechanowie Dzień Patrona.
Dzieci z klasy 2a z wychowawczynią, p. Elżbietą Krzyżanowską i klasa 3b z wychowawczynią p.Leną Gadomską- Borucką, zaprezentowały montaż słowno-muzyczny wierszy poety oraz piosenek pod tytułem "Pory roku z Władysławem Broniewskim".
Uroczystość była okazją do wręczenia dyplomów i nagród za udział w konkursach recytatorskich.
W dniu 1 grudnia br. odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Władysława Broniewskiego dla uczniów z klas trzecich. Organizatorem tego wydarzenia była p. Jolanta Bilińska. Udział wzięło 12 uczestników.
W pracach jury udział wzięły: poetka i pisarka, przyjaciel szkoły p. Ewa Buraczewska oraz wicedyrektor szkoły p. Beata Szczepańska.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Zofia Paprocka i Alicja Pikus z kl. 3a
II miejsce - Sandra Skorupska z kl. 3c
III miejsce Oliwier Kwasiborski z kl. 3b
Wyróżnienie - Maja Dzirba z kl. 3a
11 grudnia odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Wł. Broniewskiego. Organizatorem konkursu były p. Małgorzata Smolińska oraz p. Jolanta Bilińska. Udział wzięło 20 recytatorów z klas 4-8.
Szanowne jury w osobach: dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie p. Alicji Wodzyńskiej oraz wicedyrektorów naszej szkoły p. Izabeli Chomickiej i p. Beaty Szczepańskiej przyznało nagrody w dwóch kategoriach.
Laureatami zostali:
- w kategorii kl. 4-5
I miejsce - Natasza Kruszyńska 4b,
II miejsce - Paweł Brakowiecki 5b,
III miejsce - Magdalena Borczon 4c,
- w kategorii kl. 6-8
I miejsce - Małgorzata Pilzak 6a,
II miejsce - Wiktoria Petrykowska 8a,
III miejsce - Maja Wilkowska 7b
Gratulujemy wszystkim recytatorom.
17
CIECHANÓW MIASTEM NOWOCZESNEJ EDUKACJI III EDYCJA
W listopadzie zakończyliśmy działania związane z realizacją projektu CIECHANÓW MIASTEM NOWOCZESNEJ EDUKACJI III EDYCJA. Projekt trwał od 25.09.23r. do 29.11.23r. Głównym celem projektu był wzrost wiedzy, kompetencji i umiejętności oraz złagodzenie wpływu dysfunkcji na możliwości edukacyjne uczniów. Działania objęły 50 uczniów. Rozwijanie kompetencji kluczowych odbywało się poprzez realizowanie pozalekcyjnych zajęć wyrównujących i rozwijających. Wszystkie odbywały się w małych 3-4 osobowych grupach. Były to:
-zajęcia wyrównujące umiejętności matematyczno-przyrodnicze i umiejętności językowe Zorganizowane były w 8 grupach, co dało łącznie 80 godzin przeznaczonych na edukację matematyczną (kl. 2 i kl.3 ), chemię, fizykę, matematykę oraz język angielski (kl. 4-8).
- zajęcia rozwijające umiejętności matematyczno-przyrodnicze. Zorganizowano je dla 5 grup, co stanowiło 50 godzin przeznaczonych na edukację matematyczną (kl. 3), i matematykę (kl. 4-8).
-zajęcia specjalistyczne. Dla 6 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zorganizowane zostały 2 grupy wsparcia logopedycznego.
Ponadto w ramach projektu uczniowie wzięli udział w warsztatach:
- rozwijających umiejętności kreatywności i innowacyjności,
-rozwijających przedsiębiorczość oraz umiejętności pracy w zespole,
-rozwijających umiejętność rozumienia i krytycznego myślenia
- rozwijających umiejętności uczenia się i rozwiązywania problemów
Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowaną trenerkę. Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach, a pod koniec warsztatów dostawały słodki poczęstunek.
W ramach projektu 5 nauczycieli odbyło 29.11.23r. szkolenie - Indywidualizacja pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi.
W ramach projektu doposażono jedną pracownię w nowoczesny sprzęt w postaci monitora interaktywnego.
Zwieńczeniem projektu był wyjazd edukacyjny wszystkich uczestników projektu do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie dnia 13.12.23r.
Myślimy, że w przyszłym roku szkolnym projekt będzie kontynuowany.
14
Honorowy Obywatel Miasta Ciechanów - Profesor Jerzy Bralczyk
W listopadzie odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ciechanów Panu Profesorowi Jerzemu Bralczykowi. Nasi uczniowie pod opieką nauczyciela informatyki, p. Piotra Deski, zaprojektowali pamiątkową statuetkę-sówkę. Wraz z gratulacjami od całej społeczności szkolnej wręczyli ją Panu Profesorowi podczas uroczystości. W kolekcji sów pana Profesora ta jest pierwszą, wydrukowaną w technologii 3D.
Etapy rejonowe konkursów przedmiotowych
We współpracy z Kuratorium Oświaty Delegatura w Ciechanowie w naszej szkole odbyły się etapy rejonowe konkursów przedmiotowych: 4 grudnia uczniowie zmagali się z zadaniami z języka niemieckiego, a 7 grudnia z języka angielskiego. 8 grudnia odbył się II etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego. Za wolność Waszą i naszą”.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, życzymy wysokich wyników oraz zakwalifikowania się do kolejnych etapów konkursów.
Sukcesy Małgosi Pilzak
Małgosia Pilzak, uczennica klasy VIa miała bardzo pracowitą jesień. Brała udział w wielu konkursach i festiwalach ogólnopolskich. Po podwójnym sukcesie Małgosi w V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek Polskich Wykonawców lat 60 i 70 XX wieku „ W sześciu strunach zaklęta muzyka” , w którym Małgosia zajęła I miejsce solo i Grand Prix w duecie z Tosią Falkowską, wystąpiła w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Wygraj Sukces i zdobyła III miejsce. Największym sukcesem jest zdobycie I miejsca w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im Stanisława Jopka organizowanym przez PZLPIT Mazowsze oraz występ razem z zespołem na Gali Finałowej w siedzibie Mazowsza W Otrębusach. Występ z Mazowszem to udział w fantastycznym przedstawieniu, niesamowite wrażenia i zaszczyt dla Gosi i wszystkich bliskich.
Małgosia brała również udział w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki „Debiut” Siedlce 2023 gdzie zdobyła I miejsce oraz w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Polskiej i Zagranicznej „Firoliza - Reakcja Wokalna” gdzie pierwszy raz śpiewała piosenkę w języku angielskim i także odniosła sukces- I miejsce.
6 grudnia Małgosia została uhonorowana Nagrodą za Osiągnięcia Artystyczne i Upowszechnianie Kultury przyznaną przez Starostę Ciechanowskiego Pana Jana Andrzeja Kaluszkiewicza i otrzymała Statuetkę „ Ludzie Kultury 2023”na uroczystym spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Ciechanowie.
Radość i duma nas rozpiera Życzymy dalszych sukcesów Małgosiu!
12
Dziękujęmy!
W imieniu całej społeczności szkolnej składamy serdeczne podziękowania p. Mirosławie Szczubełek za podarowanie cudownych i pachnących choinek.
Dzięki Pani Mirosławie już kolejny rok możemy cieszyć się widokiem pięknego drzewka na korytarzu szkolnym oraz przed budynkiem szkoły.
Dziękujemy!
Lekcja muzealna
6 grudnia uczniowie klasy 4b uczestniczyli w lekcji muzealnej ,,Z kuferka prababci" w Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Podczas zajęć poznały ponadczasowe zastosowanie przedmiotów naszych przodków. Podziwiały również wystawę prac Józefa Unierzyskiego ucznia Jana Matejki ze słynnym obrazem „Zdjęcie z krzyża” wypożyczonym z Muzeum Narodowego w Krakowie.
16
Zajęcia sportowe - Rugby
Do zajęć sportowych prowadzonych w szkole od niedawna dołączyły treningi rugby, które prowadzi trener Łukasz Gąsiorowski z Klubu Sportowego Ciechan i Szymon Kołecki. Obecnie w treningach biorą udział uczniowie klas 7. Udział w treningach jest bezpłatny, a uczniowie w nich uczestniczący otrzymują wszechstronny trening ogólnorozwojowy, obejmujący ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne, ćwiczenia siłowe i szybkościowe, oraz dużo ćwiczeń i zabaw z piłkami do rugby.
Na treningi zapraszamy w czwartki o godzinie 15:10. Zajęcia odbywają się zarówno na sali gimnastycznej, jak również sali z matą zapaśniczą. Każdy uczeń jest mile widziany, a w razie potrzeby, trener udzieli wszelkich informacji dotyczących treningów.
5
Archiwum Aktualności