•  NASI MŁODZI TWÓRCY – NAGRODZENI!
            • NASI MŁODZI TWÓRCY – NAGRODZENI!

• Ósma edycja konkursu powiatowego Wydajemy Własną Książkę już za nami. Organizator konkursu, czyli Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie zaprosiła nas na uroczystość podsumowującą to ważne wydarzenie kulturalne. Do młodych literatów oraz ilustratorów popłynęły szczególne słowa uznania przekazane od p. Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego, który objął honorowy patronat nad konkursem i ufundował nagrody.

Z rąk p. Jana Andrzeja Kaluszkiewicza Starosty Powiatu Ciechanowskiego - laureaci odebrali dyplomy i nagrody. Najpiękniejsze książeczki napisali i zilustrowali także uczniowie z naszej szkoły:

I miejsce w kategorii ilustratorskiej zajął Aleksander Sieniawski z kl. 1b

II miejsce w kategorii literackiej zajęła Aleksandra Chmielińska z kl. 7b

Wyróżnienie w kategorii ilustratorskiej zajął Piotr Czarnecki z kl. 4a.

Jury konkursu p. Janina Janakakos – Szymańska prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich. Odział w Ciechanowie oraz p. Urszula Michalska znana lokalna artystka plastyczka bardzo wysoko oceniły poziom napisanych i zilustrowanych książek. P. Anna Mieszkowska – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie serdecznie gratulowała wszystkim uczestnikom uroczystości; także opiekunom uczniów i wyraziła nadzieję na kontynuację tego wartościowego projektu.

Sukcesy naszych uczniów spotkały się z żywym zainteresowaniem obecnych mediów – z wszystkimi naszymi laureatami przeprowadzono wywiad, którego wysłuchać będzie można w KRDP RM Radio Katolickie Ciechanów.

• Obchody czterdziestej rocznicy „Tragedii Modlińskiej”

•

Wydarzenia z dnia 10 marca 1984 roku, podczas którego zginęło w ośrodku szkoleniowym siedem druhen – do dziś trwają w naszych sercach i pamięci. Śmierć siedmiu młodych nauczycielek – harcerek przyniosła niepowetowaną stratę nie tylko ciechanowskiemu harcerstwu; także społeczności szkolnych.

W dniu 5 marca br. uczestniczyliśmy w uroczystości zorganizowanej przez Komendę Hufca Ciechanów - wieczornicy o symbolicznym tytule PAMIĘTAMY, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece w Ciechanowie. Prezentację multimedialną przygotowali i przedstawili emerytowani nauczyciele/harcerze z naszej szkoły: dh. hm. Urszula Gajczyk oraz dh. hm. Krzysztof Gajczyk. Podczas spotkania wspominano koleżanki - instruktorki; rozmawiano o ich służbie oraz pełnym oddaniu dla pracy pedagogicznej. Obecny na wydarzeniu absolwent naszej szkoły pan Adam Krzemiński (obecnie poseł na SEJM RP) przybliżył postać jednej z ofiar tragedii. W swej wypowiedzi do mediów sięgnął pamięcią do przeżywanych wówczas dziecięcych emocji związanych z tragiczną stratą wychowawczyni klasy, do której wówczas uczęszczał.

W dniu 8 marca br.  społeczność szkolna wraz z przedstawicielami harcerzy naszej szkoły oraz zaproszonymi gośćmi spotkała się pod tablicą upamiętniającą wydarzenia modlińskie. Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie, które zginęły tamtego tragicznego dnia to:

druhna Daniela Nowakowska

druhna Janina Piotrowska

druhna Iwona Ruszczyńska

Widniejący na tablicy cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej oraz minuta ciszy są najpiękniejszym wyrazem tradycji oddawania czci Ich pamięci.  Młodzież z klasy 8a (klasa sztandarowa) oraz pozostali zebrani obejrzeli również prezentację PAMIĘTAMY. Wzruszającymi wspomnieniami z tamtych dni podzieliła się z nami p. Maria Maszewska – emerytowana nauczycielka oraz wieloletni dyrektor PIĄTKI.  Po uroczystości, delegacja szkoły wraz z dyrekcją placówki p. Dorotą Stryjewską oraz zaproszonymi gośćmi udali się na Cmentarz Komunalny w Ciechanowie, aby złożyć wiązanki i znicze na grobach nauczycielek.

W dniu 10 marca br. w 40 rocznicę Tragedii Modlińskiej odbyła się msza święta w ciechanowskim kościele farnym. Intencją mszy było uczczenie pamięci poległych na służbie harcerek. Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy z klasy 7b wraz z nauczycielami i rodzicami uczniów.

Wszystkie aktywności podjęte w celu podtrzymania tradycji czczenia pamięci ofiar wydarzeń z 1984 roku służą obywatelskiemu wychowaniu młodego pokolenia; definiując tym samym ich tożsamość oraz przynależność społeczną.