• Aktualności

            • ,,,

            • Szanowni Państwo

               

              Ze względu na bezpieczeństwo Pracowników i Interesantów, uprzejmie informujemy, że najlepszą formą kontaktów ze Szkołą Podstawową nr 5 jest droga e-mailowa (skany dokumentów). Jeżeli macie Państwo ważne pytania proszę dzwonić pod podany poniżej numer telefonu.

              Dla wspólnego dobra zachowajmy ostrożność w najbliższym czasie.

              nr telefonu: 600316152

              e-mail: sp5c.now@wp.pl


              Pozdrawiam i do usłyszenia
              Aneta Głuszniewska

            • #KoronaPiątkaChallenge

            • W nawiązaniu do medialnej akcji Hot16Challenge uczeń kl.5d Adrian Smosarski wpadł na pomysł, aby w naszej szkole zorganizować podobną zabawę. Tematem jest obecna sytuacja związana z koronawirusem. Nominowane osoby muszą napisać wiesz ( minimum 3 zwrotki) lub ułożyć piosenkę ( minimum 1 zwrotka plus refren). Wiersze wraz z nazwiskami nominowanych będą publikowane na bieżąco, natomiast piosenki zostaną zebrane w oddzielnym pliku i zaprezentowane później. Wybrane osoby nominują kolejnych uczestników (1-4), którzy wykonują zadanie. Podjęcie wyzwania jest dobrowolne, chodzi przecież o dobrą zabawę, kreatywność i pokazanie, że nie dajemy się wirusowi w tym trudnym czasie.

               

            • Rocznica ...

            • Dziś obchodzimy dwieście dwudziestą dziewiątą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
              Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w 1791 r., była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.
              Konstytucja 3 Maja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy. Zapoczątkowała reformę ustroju, ale nigdy nie została w pełni wprowadzona w życie, a mimo to przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej. W tych trudnych dla Nas wszystkich czasach pamiętajmy, kim jesteśmy! I co zawdzięczamy naszej historii!

            • LAUREACI |V POWIATOWEJ EDYCJI KONKURSU „WYDAJEMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ"

            • LAUREACI  IV  POWIATOWEJ EDYCJI KONKURSU „WYDAJEMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ” - UCZNIOWIE Z NASZEJ SZKOŁY

              Na konkurs wpłynęło łącznie 87 prac wykonanych przez 112 uczniów z powiatu ciechanowskiego..

              Prace w kategorii literackiej oceniała:

              • p. Janina Janakakos-Szymańska (znana ciechanowska poetka, prozaik, animator kultury i społecznik. Pełni również funkcję prezesa Stowarzyszenia Autorów Polskich. Oddział Ciechanów).

              Prace w kategorii plastycznej oceniała:

              • p. Urszula Michalska (ceniona i znana ciechanowska malarka i plastyczka).

              Łącznie nagrodzono 36 osób. Jury przyznało tytuł „Złotej książki”, czyli książki, która zdobyła najwyższą ilość punktów zarówno w kategorii literackiej jak i plastycznej.

               

              TYTUŁ „ZŁOTEJ KSIĄŻKI” zdobyła Aleksandra Kuźbicka

              ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Wł. Broniewskiego w Ciechanowie

              za książkę „Ciocia Sally”.

               

              Podobnie jak w poprzednim roku wyróżnieni zostali najmłodsi uczestnicy konkursu.

              Najmłodszą laureatką konkursu została Maria Kruszyńska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie.

              Klasy I-III

              NAGRODY - KATEGORIA LITERACKA

              I nagroda:

              • Natalia Pikus
              • Lena Zaborowska

               

               

              NAGRODY - KATEGORIA PLASTYCZNA :

              I nagroda: Aleksandra Wójcik

               

              Klasy IV-VI

              NAGRODY – KATEGORIA LITERACKA

              II nagroda: Nikola Grzymkowska

               

              NAGRODY - KATEGORIA PLASTYCZNA :

              I nagroda: Aniela Stypik

              III nagroda:

              • Hanna Tyszka
              • Anna Przybysz

               

              Klasy VII-VIII

              NAGRODY – KATEGORIA  LITERACKA:

              I nagroda:

              • Wiktoria Dziubińska
              • Aleksandra Kuźbicka  

               

              NAGRODY - KATEGORIA PLASTYCZNA:

              I nagroda: Aleksandra Kuźbicka

               

              WYRÓŻNIENIA PRZYZNANE PRZEZ BIBLIOTEKĘ PEDAGOGICZNĄ :

              ·         Wiktoria Szmyt

              ·          Dawid Szmyt

              ·         Sonia Kurzyło

              ·         Maja Tomczak

              Nagrodzone prace zostały wysłane do edycji wojewódzkiej konkursu do Domu Kultury „Muranów” w Warszawie. Pozostałe prace powstałe na cele konkursu są własnością Biblioteki „Białych Kruków” przy Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie. Na laureatów czekają nagrody. O terminie oraz sposobie ich wręczenia powiadomi nas organizator.

              Koordynator projektu w SP nr 5 w Ciechanowie- Jolanta Bilińska (bibliotekarz).

            • Dzień kolorowych skarpet

            • W związku z realizacją projektu "Światowy Dzień Osób z zespołem Downa. Dzień kolorowych skarpet"  biblioteka Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie jako pracownia interdyscyplinarna wspomagająca pracę nauczycieli wykonała stelaż prezentacyjny, na którym zostały  zamieszczone informacje z możliwością ich wykorzystania na lekcjach wychowawczych. Dodatkowo - dla wychowawców oddziałów klas młodszych (0-4) bibliotekarz skompletował Pakiet Edukacyjny "Jesteśmy solidarni z rówieśnikami  z zespołem Downa". Zawartość pakietu - podstawowe informacje na temat trisomii 21, książka Moniki Krajewskiej "Mój młodszy brat" do głośnego czytania (fragmenty), scenariusz zajęć oraz rekwizyty dla uczniów – tunel rehabilitacyjny, wskazówki-pytajniki, rękawice z jednym palcem oraz „woreczek skarbów”. Do działań-  na rzecz młodszych uczniów - dołączyła również świetlica szkolna; podczas zajęć opiekuńczych odczytywano (we fragmentach) książkę Elizy Piotrowskiej „Żółte kółka. Mam na imię Inna”. Ponadto, rozmawiano na temat dzieci z zespołem Downa;  ich problemów, na które napotykają w życiu codziennym. Treści przekazane w obu tych powieściach stanowiły kanwę do rozmów z dziećmi na temat osób z  zespołem Downa. Dla uczniów klas starszych biblioteka szkolna przygotowała portfolio tematyczne z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych pozyskanych w darze od Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” z Warszawy. W oparciu o merytorykę zgromadzonych informacji (w dniach 4-11 marca 2020) nauczyciele przeprowadzili zajęcia wśród swoich wychowanków. Dzięki akcji - uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie pozyskali wiedzę na temat zespołu Downa; problemów, na jakie napotykają ich rówieśnicy oraz wykazali się empatią w stosunku do osób dotkniętych zespołem Downa.

            • Klub Tropicieli Faktów

            • Dziewczynki i chłopcy z klasy III d z wielką przyjemnością i radością uczestniczyli w zajęciach (w dniu 26.02.2020), które zaproponowała im pani Anna Mysiakowska – bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie. Dzięki współpracy z biblioteką szkolną, uczniowie wraz z wychowawcą klasy stanęli przed ważnym zadaniem – z jakich źródeł wiedzy pozyskujemy informacje o epokach, zamkach i rycerzach oraz księżniczkach. Przebogaty księgozbiór MBP w Ciechanowie oraz zaangażowanie zarówno bibliotekarza jak i dzieci - zaowocowało piękną lekcją o historii Polski z epoki średniowiecza. Przez całe spotkanie przewijały się zagadnienia z obszaru edukacyjnego „Wychowania w Duchu Wartości”. Poprzez zabawę, dzieci wymieniały cechy należące do etosu rycerskiego - patriotyzm odwaga, męstwo, prawość, szlachetność, obrona słabszych. Ta forma edukacyjna miała również na celu rozwijanie postawy tolerancji u dzieci i naukę otwartości. Podczas wyszukiwania informacji w dostępnej literaturze, uczestnicy zajęć mieli okazję do wyboru tradycyjnego źródła wiedzy oraz głośnego czytania ze zrozumieniem. Ponadto, poznali zasady funkcjonowania średniowiecznego grodu i społeczności zamieszkującej zamek. Prace plastyczne, które powstały podczas spotkania były omówione i stanowiły materiał do wystawki. Po zakończonych zajęciach, prowadząca pochwaliła naszych uczniów za aktywność, dużą wiedzę oraz wysoką kulturę osobistą.

            • Młodzieżowa Rada Miasta

            • 1 grudnia 2019 w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Ciechanów. W wyborach tych zwyciężyła uczennica klasy 8B – Zuzanna Żakiewicz. 17.12.2019r. Zuzia reprezentowała naszą szkołę podczas I Sesji V kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Ciechanów. Przedstawicieli młodzieży powitał prezydent Ciechanowa – p. Krzysztof Kosiński. Następnie radni Młodzieżowej Rady Miasta złożyli ślubowanie oraz wybrali przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza. Po wyborze zarządu rozmawiali na temat roli młodzieży w naszym mieście. Następne spotkanie planowane jest na 16 marca 2020 r.

            • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            • W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas siódmych wzięli udział w potyczkach polonistycznych, które odbyły się 28.02.2020r. Młodzież odpowiedziała na ponad 80 pytań z literatury, nauki o języku i teorii literatury w parach lub indywidualnie. Konkurs miał formę kahoota, więc uczniowie musieli szybko wybierać prawidłowe odpowiedzi. Ciekawe i czasami zaskakujące pytania wywoływały wśród odpowiadających niemałe emocje, zwłaszcza, że były one podsycane wyświetlającą się na tablicy interaktywnej po każdej udzielonej odpowiedzi klasyfikacją. Najlepsze okazały się uczennice, które zajęły następujące lokaty:

               

              I miejsce: Antonina Bońkowska, Wiktoria Lamek

              II miejsce: Matylda Wodzyńska, Justyna Kamińska

              III miejsce: Paulina Niesiobędzka, Kamila Żbikowska

               

              Dziewczęta otrzymały okolicznościowe dyplomy, poświadczające ich znajomość meandrów języka polskiego. Serdecznie gratulujemy! Nad przebiegiem konkursu czuwały panie: Małgorzata Smolińska i Renata Majewska-Barabasz.

               

            • 5D w PEC-u

            • W dniu 07.02.2020r. uczniowie klasy 5d, wraz z wychowawcą, uczestniczyli w dniu otwartym, zorganizowanym przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ciechanowie. Uczniowie mieli możliwość udziału w lekcji otwartej, którą przeprowadziła pani dr Marta Radomska z Parku Nauki Torus, obejrzeli również przedstawienie w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7, a także zwiedzali ciepłownię. W czasie tych zajęć uczniom została przybliżona tematyka energii cieplnej w życiu codziennym, proces powstawania ciepła, dowiedzieli się również, jak racjonalnie z niego korzystać. Na zakończenie uczennica Helena Bońkowska sprawdziła swoją wiedzę w konkursie związanym z „Lekcją ciepła”. Udział w zajęciach nie tylko przybliżył dzieciom wiedzę dotyczącą emisji ciepła, ale także podniósł ich świadomość w zakresie ochrony środowiska.

            • Choinka 2020

            •    (galeria zdjęć)

              24 stycznia 2020 w naszej szkole odbyło się największe wydarzenie roku, czyli choinka szkolna, którą tradycyjnie zorganizowała Rada Rodziców we współpracy z Dyrekcją Szkoły, Samorządem Uczniowskim wraz z Opiekunami oraz Zarządem Osiedla nr 10 „Kargoszyn”.Jak co roku, impreza odbyła się w dwóch turach – porannej dla młodszych dzieci (kl. 0 – III oraz 4-latki) i popołudniowej – dla starszych przedstawicieli społeczności szkolnej (kl. IV - VIII). Uczniowie mieli zapewniony szereg atrakcji od świetnej zabawy, którą wzorowo poprowadził DJ Grzegorz Pszczółkowski z Agencji Muzycznej „Mikser”, przez możliwość zrobienia sobie niezapomnianych zdjęć u Mr Fotobudka, po uczestnictwo w wielu konkursach z nagrodami przygotowanych przez studentów Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie dla młodszych uczniów oraz przez Samorząd Uczniowski – dla starszych. Ponadto, dzięki pomocy i kreatywności rodziców, ogromną popularnością wśród najmłodszych uczestników imprezy szkolnej cieszyły się „cudaki” z balonów do modelowania. Natomiast starsi uczestnicy mogli skorzystać z usług wyjątkowego „studia tatuażu” Samorządu Uczniowskiego, który wykonywał na życzenie tymczasowe tatuaże zmywalne. Wszyscy uczestnicy choinki szkolnej mieli zapewniony poczęstunek w postaci pączka i soczku. Poniżej zamieszczamy zdjęcia Pani Agnieszki Damięckiej, która doskonale uwieczniła świetną zabawę uczniów w tym dniu.

            • Warsztaty czytelnicze w 4a

            • Warsztaty czytelnicze, w których wzięli udział uczniowie z klasy 4a wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Smolińską,  poświęcone były książkom oraz korzyściom płynącym z procesu czytania. Spotkanie to służyło także aktywizacji uczniów najsłabiej czytających. Warsztaty prowadziła p. Anna Mysiakowska – bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie. Pogadanka zaproponowana dzieciom bardzo przypadła im do gustu. Była okazja do pochwalenia się swoimi sukcesami czytelniczymi oraz wiedzą na temat serii wydawniczych dla dzieci i młodzieży. Prowadząca,  przygotowała quiz wiedzy książkowej w oparciu o znane lektury. Najbardziej entuzjastycznie przyjęto zagadki literackie z działu baśni oraz bajeczek. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Dużym zainteresowaniem młodych czytelników cieszyła się wystawka serii wydawniczych dostępnych w szkolnej bibliotece. Wraz z wychowawcą klasy bibliotekarz szkolny Jolanta Bilińska ustaliła działania mające służyć poprawie poziomu czytelnictwa. Miłym akcentem spotkania było podarowanie zakładek do książek. Obecna na spotkaniu Amanda Kicińska z kl. 6 e – aktywna członkini Samorządu Bibliotecznego obiecała przyznać nagrodę indywidualną dla najlepiej czytającego ucznia z klasy 4a.

            • WOŚP w 5 na 5

            • W dniu 10 stycznia 2020 r. Samorząd Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie czynnie włączył się w zbiórkę pieniędzy na wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznej edycji WOŚP 2020 brzmiało: "WIATR W ŻAGLE" – 28. Pieniądze zbierane były na wsparcie  dziecięcej medycyny zabiegowej, przede wszystkim na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.  W tym roku fundacja skupiała się na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. Uczniowie-wolontariusze z puszkami WOŚP odwiedzali sale lekcyjne i korytarze. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 wykazali się wrażliwością, chęcią niesienia pomocy i postawą społeczną zasługującą na 5. Do akcji włączyli się także rodzice. Akcja miała charakter dobrowolny.

               

            • Czwarty Diecezjalny Dzień Babci i Dziadka

            • W dniu 19 stycznia 2020 r. odbył się  IV  Diecezjalny  Dzień Babci i Dziadka w parafii Świętego Piotra Apostoła w Ciechanowie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wydział ds. Rodzin, miejscową  parafię oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.  Mszy Świętej przewodniczył  JE ks. Biskup Mirosław Milewski, który podczas uroczystości skierował do seniorów wiele ciepłych słów podziękowań, za ich trud w wychowanie młodych pokoleń Polaków. Po Mszy św. zostały wystawione Jasełka Bożonarodzeniowe, przygotowane przez katechetów oraz  dzieci naszej szkoły. Oprawę muzyczną wykonała  schola parafialna. Uroczystość ta była wyjątkową laurką dla babć i dziadków od nas  młodych za ich trud życia i poświęcenie. Ostatnim akcentem spotkania był słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników oraz obrazki z modlitwą za dziadków, ułożoną przez papieża Benedykta XVI z okazji Światowego Spotkania Rodzin w Meksyku w 2009 r.

            • WYDAJEMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ

            • Miło jest nam poinformować, że do IV edycji konkursu „Wydajemy Własną Książkę” przystąpiło z naszej szkoły 38 osób. Konkursem byli zainteresowani uczniowie wszystkich poziomów edukacyjnych od klas pierwszych po ósme. Warunki, które należało spełnić należały do praco – i czasochłonnych. Ponadto, trzeba było wykazać się sporą dozą kreatywności. Książki powstawały w domach rodzinnych, w szkole pod okiem wychowawców oraz nauczycieli polonistów a także w bibliotece szkolnej. Prace, które zostały napisane, zilustrowane oraz edytowane wzbudziły zachwyt społeczności szkolnej. Czytelnicy biblioteki z ogromnym zainteresowaniem przeglądali książki nie mogąc wyjść z podziwu nad ich estetycznym wykonaniem; odczytywano fragmenty, zwracano wzajemną uwagę na ilustracje. Powstały książki o treściach baśniowych, historycznych, podróżniczych i przygodowych,  a także obyczajowych. Nie zabrakło pamiętników, poradników, literatury science-fiction oraz wydań popularnonaukowych w formie albumów, zielnika. Czytelnicy szkolnej biblioteki po raz kolejny udowodnili, że są  zdolni i  pomysłowi w wypromowaniu swych ponadprzeciętnych umiejętności. Liczymy, że powtórzymy sukcesy z lat ubiegłych i nasi młodzi pisarze otrzymają wiele nagród i wyróżnień. Mamy nadzieję (po raz kolejny) otrzymać tytuł Złotej Księgi… a komu ten zaszczyt przypadnie w bieżącej edycji konkursu przekonamy się pod koniec marca br., gdy organizatorzy - Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie oraz Młodzieżowy Dom Kultury Muranów w Warszawie i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Warszawie ogłoszą laureatów. Zapewniamy, że dla nas - wszyscy uczestnicy są już zwycięzcami. Wielomiesięczna praca okazała się ogromnym sukcesem i zaowocowała 29 książkami.  Zapraszamy do galerii w witrynie szkoły– zobaczycie nie tylko naszych pisarzy oraz ilustratorów – poznacie również fragmenty ich prac.

            • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

            • Grono czytelników szkolnej biblioteki powiększyło się o uczniów z klas pierwszych. W dniu 20 stycznia 2020 roku odbyła się uroczystość Pasowania na Czytelnika. W odświętnie udekorowanej małej sali gimnastycznej pierwszaczki wraz z paniami wychowawczyniami spotkały się ze starszymi kolegami i koleżankami z klasy 2c oraz 2a, zaproszonym gościem, rodzicami i dyrekcją szkoły.  Spotkanie przygotowała i prowadziła p. Jolanta Bilińska – nauczyciel bibliotekarz. Powód wyboru hasła przewodniego uroczystości nie był przypadkowy. Otóż, najmłodsi czytelnicy  szkolnej biblioteki najchętniej wypożyczają książeczki o zwierzątkach: pieskach, kotkach i ptaszkach. Dlatego też, wychowawczyni klasy 2c – p. Anita Wojtaś zaproponowała prezentację pouczającego programu artystycznego pt.: Zima, ptaki i dzieciaki”. Drugoklasiści wystąpili z piękną recytacją wierszy o ptaszkach zimujących w Polsce. Ponadto, przedstawiono sposoby pomocy ptakom w trudnych warunkach przyrody. Maluchy nauczyły się rozpoznawać „skrzydlatych przyjaciół” i obiecali pokolorować rysunki ptaków oraz nakarmić specjalnie przygotowanymi ziarenkami. Pomocne były też albumy przyrodnicze zgromadzone na wystawce  książek. Następnie, głos zabrała p. Wioletta Gałązka – nauczyciel bibliotekarz  z Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie. Pierwszaczki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały krótkiej pogadanki naszego gościa na temat korzyści płynących z czytania książek. Wyznaczeni uczniowie, bardzo szybko wypełnili puste miejsca na plakacie przygotowanym w tym celu. Okazało się, że warto czytać książki, gdyż nie tylko skutecznie edukują ale i poprawiają nastrój; jak  wyraził się jeden z uczniów - „czytanie nie pozwala się nudzić”. Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie. Dziś uczniowie…a za chwilę czytelnicy – złożyli słowa przyrzeczenia, że będą dbać i szanować książki. Z rąk p. Anety Głuszniewskiej - dyrektor szkoły, dzieci otrzymały dyplomy Pasowania na Czytelnika. Miłym akcentem było podarowanie zakładek do książek – które zostały własnoręcznie wykonane przez uczniów klasy 2a i 3 b na warsztatach rękodzielniczych. Na koniec spotkania wykonano pamiątkową fotografię.