Perłą średniowiecznej architektury Ziemi Ciechanowskiej jest bez wątpienia Zamek Książąt Mazowieckich. Jego baszty dumnie wznoszą się nad rzeką Łydynią, to w nim rozegrały się ważne dla Mazowsza wydarzenia historyczne. Jako cenny świadek średniowiecznej przeszłości nadal zachwyca mieszkańców Ciechanowa oraz turystów. Nasz zamek jest swoistym „celebrytą” wśród innych tego typu warowni obronnych – rozbudził bowiem wyobraźnię noblisty Henryka Sienkiewicza, który to właśnie tutaj osadził wiele wątków powieści „Krzyżacy” a nazwa miasta w jej treści powtarza się więcej razy niż Warszawy.
Gościnne tereny zamku stały się miejscem VIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Ziemi Ciechanowskiej organizowanego przez naszą szkołę pod patronatem Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
Tegoroczne zmagania drużyn (kl. IV-VI) z sześciu szkół miasta i gminy Ciechanów odbyły się w dniu 16 maja 2017 roku. Po serdecznym powitaniu, na dziedzińcu zamkowym czekała na uczniów niespodzianka – lekcja muzealna. Prowadzona była przez p. Agnieszkę Magalską-Banach (adiunkta muzealnego) wśród ekspozycji prezentowanej na basztach. Wysłuchano bardzo ciekawych opowieści o zgromadzonych tu zabytkowych przedmiotach, których różnorodność zachwyciła wszystkich zwiedzających. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii cyfrowej (wyświetlanie etiud filmowych na murach baszt) mogliśmy usłyszeć z „zaświatów” głosy dawnych władców Mazowsza. Uczniowie z uwagą śledzili treści przekazywanych informacji.
Kolejnym etapem konkursu była zabawa edukacyjna. Przybrała ona formę questingu - polegającą na odszukaniu artefaktów ukrytych na dziedzińcu wśród zabytkowych murków, ścianek i zakamarków – zgodnie z wylosowanym wcześniej fragmentem legendy. Zadaniem każdej z drużyn było odgadnięcie, z jaką ciechanowską legendą kojarzony jest dany rekwizyt.
Następnie odbyło się rozwiązywanie testu z wiedzy o epoce średniowiecza i historii zamku. Na specjalnie przygotowanych do tego kartach pracy znalazły się fragmenty opisów wydarzeń historycznych, zwyczajów i obyczajów średniowiecznych warstw społecznych; także określeń dawnych rzemiosł.
Ostatnim zadaniem konkursowym było odgadnięcie odpowiedzi na 20 pytań, w jak najkrótszym czasie. Jury zapraszało kolejne zespoły do zamkowego „info-kiosku”, gdzie z wykorzystaniem interaktywnego ekranu wybierano prawidłowe hasła.
Po podsumowaniu punktacji szanowne jury w osobach pracowników Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie:
-
p. Agnieszka Magalska – Banach - adiunkt muzealny (przewodnicząca jury)
-
p. Izabela Jakubowska – archeolog
-
p. Dariusz Krawczyk – historyk
wyłoniło laureatów konkursu.
Oto oni:
I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 w Ciechanowie
II miejsce ex aequo : Szkoła Podstawowa w Gołyminie
Szkoła Podstawowa nr 5 w Ciechanowie
III miejsce ex aequo : Szkoła Podstawowa w Gumowie
Szkoła Podstawowa w Chotumiu
Szkoła Podstawowa nr 6 w Ciechanowie
Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy oraz nagrody, które zostały ufundowane przez Urząd Miasta Ciechanów, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz Szkołę Podstawową nr 5 w Ciechanowie. P. Izabela Chomicka – wicedyrektor SP nr 5 w Ciechanowie podziękowała dyrekcji Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz pracownikom; także nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu. Dzieci reprezentowały wysoki poziom wiedzy oraz umiejętności współpracy w grupie.
Cieszymy się, że tak wiele szkół podstawowych skorzystało z naszego zaproszenia „do nauki przez zabawę”. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że zabytki niosą ogromny potencjał kulturowy i są przyjaznym miejscem dla młodszych oraz starszych dzieci. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu p. Piotra Banasiaka (kierownika działu naukowo - oświatowego muzeum), który po raz kolejny doskonale sprawdził się w roli współorganizatora projektu Dnia Regionalnego.
Podsumowując spotkanie, przytoczmy opinie nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu: „… poprzez lekcje muzealne, źródła opisujące historię, wykorzystanie multimedialnych narzędzi edukacyjnych – stajemy się odkrywcami i eksploratorami naszej „małej ojczyzny”.
Do zobaczenia za rok!