Szkolne Koło Młodych Historyków - wystawa prac konkursowych uczniów
Przez ostatni miesiąc mieszkańcy Ciechanowa mogli zapoznać się z albumami wykonanymi przez naszych uczniów pt.: „Kampania Wrześniowa”. W szkole, projekt ten był propagowany i realizowany dzięki p. Mariuszowi Rostkowi - nauczycielowi historii oraz liderów Szkolnego Koła Młodych Historyków.
Dzięki współpracy ze szkolną biblioteką prace uczniów zostały wystawione w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie na ulicy Warszawskiej. Bibliotekarze ocenili tę wystawę, jako bardzo udaną i wartościową. Według ich oceny, prace naszych uczniów cieszyły się dużą popularnością wśród czytelników odwiedzających wypożyczalnię. Zarówno dorośli, jak i młodzież byli pod wrażeniem wiadomości ujętych w albumach oraz estetyki ich wykonania.
Otrzymaliśmy wiele podziękowań, wyrazów uznania a także propozycje kolejnych wystaw.
I miejsce Anieli Stypik w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MALARSKIM
Celem konkursu było stworzenie dzieła plastycznego inspirowanego twórczością Victora Younga.
Prace można było obejrzeć w GALERII FOYER w Mławie, a po wystawie odbyła się licytacja prac laureatów. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na leczenie młodych podopiecznych Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Centrum Zdrowia Dziecka. Gratulujemy Anieli.
Certyfikaty Code Week dla uczniów klasy 2b
- 7
Już po raz kolejny uczniowie klasy 2b uczestniczyli w europejskim tygodniu kodowania- EU Code Week, największej imprezy promującej kodowanie, programowanie i umiejętności cyfrowe.
Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów - w 2020r. zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu, ubiegły rok zakończyliśmy z wynikiem ponad 15 tysięcy inicjatyw i trzecim miejscem na podium.
W tym roku Polska zajęła trzecie miejsce.
Uczniowie kodowali z wykorzystaniem maty do kodowania z kolorowymi kubkami, multimedialnej maty, kratownicy ze współrzędnymi oraz ze ślimakiem Qobo. Każda inicjatywa została zapisana na mapie świata.
Ogromną radość sprawiło otrzymanie prestiżowego certyfikatu Code Week.
To była niesamowita przygoda!
1 miejsce Aleksandra Garstki!
30 października 2022 r. Aleksander Garstka zdobył 1 miejsce w I Ciechanowskim Turnieju Bokserskim, który odbył się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Ciechanowie.
Jest to już 4 walka Aleksandra Garstki w tym 3 wygrane i 1 przegrana.
Aleksander ma na koncie tytuł wicemistrza województwa lubelskiego, a w zawodach startuje jako Młodzik kategoria wagowa 44 kg.
Szkoła Pamięta (8e)
- 25
W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta 2022” klasa 8e wraz z wychowawcą p. Januszem Prusak zorganizowała wycieczkę mającą na celu odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii. Byliśmy m.in. przy pomniku Walka Męczeństwo- Zwycięstwo na ul 17- Stycznia, płaskorzeźbie Aleksandra Świętochowskiego, pomniku i płycie Marii Konopnickiej w parku im. Marii Konopnickiej, pomniku na cmentarzu żydowskim na Aleksandrówce i pomniku Ofiar Mordu Hitlerowskiego na najstarszym ciechanowskim cmentarzu przy ul. Płońskiej, przy budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 5, pomniku Zygmunta Krasińskiego na ul. 17- Stycznia, płycie poświęconej generałowi Ludwikowi Kmicic- Skrzyńskiemu na ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych, Krzyżu Katyńskim i pomniku Jana Pawła II na Farskiej Górze, pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego na ul. Armii Krajowej. Wróciliśmy zmęczeni fizycznie, ale bogatsi o nowe doświadczenia.
XXVII Ciechanowska Jesień Poezji
7 października 2022 r. w ramach XXVII Ciechanowskiej Jesieni Poezji gościliśmy w murach naszej szkoły znakomitych poetów: panią Barbarę Sitek – Wyrębek z Ciechanowa oraz pana Krzysztofa Bieńkowskiego z Płocka. Ideą Jesieni Poezji jest przybliżenie poezji, zachęcenie do sięgania po nią, do jej czytania, pisania, publikowania. Goście zaprezentowali uczniom 7a kilka swoich utworów. Zdradzili również, skąd czerpią pomysły. Siódmoklasiści mieli okazję zadać twórcom kilka pytań. Dowiedzieli się, jakie umiejętności ułatwiają pisanie wierszy. Wszystkich utworów i rad wysłuchali z dużym zainteresowaniem.
Dziękujemy bardzo za tę wspaniałą lekcję poezji.
1
„Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole!
Klasa 6B z wychowawczynią p. Małgorzatą Włoczewską oraz klasa 8E z wychowawcą p. Januszem Prusak przystąpiły do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów oraz gry planszowe.
Po zrealizowanych lekcjach, nauczyciele wraz z uczniami będą mogli wziąć udział w konkursie pn. „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w lokalnej przestrzeni
15
Spotkanie z kapitanem
W dniu 11 października 2022r., w ramach zajęć z doradztwa zawodowego naszą szkołę odwiedził Kapitan Żeglugi Wielkiej Pan Tomasz Pruszyński - człowiek z pasją, ciekawą osobowością i bogatym doświadczeniem zawodowym.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Blue Generation, realizowanego z partnerami z Grecji, Hiszpanii, Portugalii oraz Bułgarii. Jest to projekt finansowany ze środków EOG i Funduszu Norweskiego, którego celem jest inspirowanie i angażowanie młodych ludzi do podjęcia pracy w jednym z obszarów, na jakich działa niebieska gospodarka: turystyka nadmorska, akwakultura, energia oceaniczna, biotechnologia morska, budowa i konserwacja statków, rybołówstwo oraz transport morski. Spotkanie miało na celu przełamać przekonanie, że praca na morzu jest "brudna" i niebezpieczna oraz, że nie każdy, kto pracuje na morzu jest rybakiem. Ósmoklasiści otrzymali wyczerpujące informacje o możliwościach, jakie oferuje niebieska gospodarka.
Jesteśmy pod wrażeniem osoby Pana Kapitana, jego pracy oraz możliwości, jakie stoją przed naszymi uczniami.
Bardzo dziękujemy za tak pouczające spotkanie!
5
Z kulturą mi do twarzy
Sukces Małgosi Pilzak
W dniu 30 września w piątek, Małgosia Pilzak z klasy 5A, zdobyła wyróżnienie w finale 27 Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Wygraj Sukces w Tarnobrzegu. Jest to konkurs wieloetapowy. Żeby dostać się do finału trzeba wygrać eliminacje wstępne i regionalne, które odbywają sie w całej Polsce.
Magłosia kształci się w PCKiSz w Ciechanowie w Studium Piosenki DES. Jej opiekunem artystycznym jest od wielu lat pan Grzegorz Chodkiewicz.
To wielkie osiągnięcie Małgosi. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Zbiórka elektrośmieci
Jeszcze do 7 października w naszej szkole trwa wielka zbiórka Elektrośmieci. Zbieramy sprzęt elektryczny i elektroniczny o różnych gabarytach. Nasze działania oprócz satysfakcji pomogą nam zdobyć nagrody rzeczowe dla naszej szkoły, pod warunkiem, że uzbieramy minimum 500 kg elektrośmieci.
Drobne urządzenia i baterie zbieramy w sali nr 9 na parterze. Sprzęty o wiekszych gabarytach prosimy zostawiać za furtką przy piaskownicy (miejsce oznaczone tabliczką).
Dziękujemy za współpracę!
Różni - tak samo wartościowi
Projekt edukacyjny Różni - tak samo wartościowi. W tym roku szkolnym nauczycielki współorganizujące kształcenie specjalne: Marta Rogińska i Magda Mórawska realizować będą projekt edukacyjny Różni - tak samo wartościowi. Projekt ten ma na celu uwrażliwienie uczniów na problemy osób niepełnosprawnych i osób z różnymi zaburzeniami. W naszej szkole uczą się dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dlatego stawiamy na edukację, zwiększenie świadomości, wzbudzenie empatii. Każdy miesiąc przeznaczony będzie na inny rodzaj choroby lub zaburzenia. Będą gazetki, prezentacje, filmiki, spotkania z zaproszonymi gośćmi, ciekawe propozycje zajęć wychowawczych, piktogramy w szkole, prace na rzecz osób ze specjalnymi potrzebami, Dzień kolorowej skarpetki, Dzień niebieski. Poznamy też sylwetki sławnych osób z niepełnosprawnościami. Będą również konkursy, quizy i kilka ciekawych niespodzianek.
Ratujemy bezdomne koty i psy z Ciechanowa!!!
Serdecznie zapraszamy do wsparcia zbiórki karmy dla kotków i piesków z "Ostoi Mruczków"!
W najbliższych dniach będziemy wspierać nasze czworonogi w walce z głodem i chorobami. Wszystkie koty i psy mieszkają w zastępczych domach i potrzebują naszej pomocy. Jedzenie oraz operacje i lekarstwa są bardzo drogie i dlatego postanowiliśmy wesprzeć te urocze zwierzaki. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję i zakup karmy. Razem zadbajmy o ich zdrowie.
KIEROWCO! NIE POLUJEMY NA ZEBRACH!
- 4
16 września br. (piątek) Policjanci z KPP w Ciechanowie wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie zainaugurowali akcję „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!”, której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych.
Mundurowi przypominali kierującym zasady postępowania w relacji kierujący – pieszy wręczając zmotoryzowanym ulotki związane z prowadzonymi działaniami. Akcja jest realizowana w ramach projektu „Bezpieczna Droga Do Szkoły”.
Pamiętajmy, że piesi są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Zderzenie pieszego i pojazdu prawie zawsze kończy się obrażeniami, czasem też największą tragedią. Niestety znaczna część pieszych i kierujących zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego obowiązujących na przejściach dla pieszych i w ich rejonie.
Archiwum Aktualności