• Aktualności

            • Quiz o Polsce

            • W dniu 12 listopada 2019 r. odbyła się w naszej szkole impreza dla klas 0 – III pod tytułem „Quiz o Polsce”. Na początku wszyscy uczniowie odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie obejrzeli film rysunkowy pod tytułem „Symbole narodowe”. Drugą część imprezy stanowił „Turniej wiedzy o Polsce dla klas III”.  Dwuosobowe drużyny klas III zmagały się z testem sprawdzającym znajomość wiedzy o Polsce. Nad zawodnikami sprawowało pieczę jury w składzie: pani dyrektor Aneta Głuszniewska, pan Piotr Banasiak pracownik Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz pani Małgorzata Jasińska. Wszystkie klasy wykazały się dużą wiedzą i na zakończenie otrzymały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

            • Koncert Orkiestry Dętej OSP Ciechanów

            • 21 listopada 2019 r. w murach naszej szkoły miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie klas IV-VI wysłuchali żywej lekcji muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowie. O godzinie 11:35 sala gimnastyczna „piątki” zapełniła się podekscytowanymi uczniami, których Orkiestra swym pięknym brzmieniem powitała „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Kolejne wykonania muzyczne zarówno marszowe jak i rozrywkowe, przeplatane były sporą dawką ciekawych informacji dotyczących rodziny instrumentów dętych, serwowanych w przystępny sposób przez kapelmistrza Wojciecha Copija. Uczniowie mieli okazję na żywo zobaczyć i zapoznać się z poszczególnymi instrumentami muzycznymi, a nawet wcielić się w rolę tamburmajora dyrygując Orkiestrze do utworu „Orkiestry Dęte”. Przypomnijmy, że koncert odbył się w ramach trwającego naboru do Orkiestry Dętej OSP Ciechanów – jedynego tego rodzaju zespołu muzycznego w mieście. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły rozważą możliwość zasilenia szeregów tak wspaniałej Orkiestry. Na zakończenie zgromadzona publiczność nagrodziła muzyków gromkimi brawami. W imieniu społeczności szkolnej, za piękną lekcję muzyki, która dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń, podziękowania z życzeniami dalszych sukcesów złożyła na ręce kapelmistrza dyrektor szkoły pani Aneta Głuszniewska.

            • Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Romantycznej

            • 19 listopada w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Romantycznej. Naszą szkołę reprezentowała Julia Smolińska z klasy 6b, która zajęła III miejsce, recytując wiersz J. W. Goethego pt. Król elfów. Występy oceniało profesjonalne jury, które na koniec udzieliło wszystkim artystom cennych wskazówek, nad czym należy pracować, co poprawić, żeby każdy kolejny występ był lepszy i zapadał w pamięci  słuchaczom. Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze, a skupienie publiczności i życzliwość jury z pewnością pomagało recytatorom, niejednokrotnie stremowanym lub nazbyt rozemocjonowanym.
              Szczerze gratulujemy Julce i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej. Brawo!

            • NASZA NIEPODLEGŁA

            • Dnia 8 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Część artystyczną poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Uczniowie klasy Vb pod opieką nauczyciela historii - p. Dawida Infuleckiego oraz nauczyciela wiedzy o społeczeństwie p. Ilony Kińskiej przybliżyli społeczności szkolnej historię naszej Ojczyzny. Słowna inscenizacja uzupełniona była patriotycznymi pieśniami: „Legiony”, „W listopadzie”, „Piechota”. Za oprawę muzyczną szczególne podziękowania przypadły nauczycielowi muzyki – p. Emilii Olszewskiej. Całość dopełniła patriotyczna dekoracja wykonana przez nauczyciela plastyki – p. Magdalenę Mórawską. Była to wyjątkowa lekcja historii, której towarzyszył  nastrój powagi i wzruszenia będący potwierdzeniem, że Święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków. 

            • STRAJK ŻYWNOŚCI

            • 16 października uczniowie klasy 1 a i 3 d uczestniczyli w STRAJKU ŻYWNOŚCI zorganizowanym przez Bank Żywności w Ciechanowie. Uczniowie przebrani za warzywa i owoce przemaszerowali w barwnym korowodzie ulicami Ciechanowa, nawołując do niemarnowanie żywności. Następnie udali się na halę sportową przy ulicy Kraszewskiego, gdzie czekały na nich różnorodne atrakcje. Między innymi wybierano najciekawsze przebranie i wręczono nagrody za udział w konkursie plastycznym o tematyce niemarnowania zasobów naszej planety. III miejsce w tym konkursie zajął  Maciej Zbrzeski uczeń  klasy  1a, a Lena Kamińska dostała nagrodę za najładniejszy strój (dynia).

            • Międzynarodowy występ w Meudon

            • Jak powszechnie wiadomo sztuka łączy wszystkich, bez względu na wiek, płeć, narodowość czy kulturę. Różne są jej oblicza, jednak ma moc łączenia ludzi, stąd pomysł na połączenie nauki języka angielskiego ze sztuką. W dniach 2-6 października sześcioro uczniów naszej szkoły, pod opieką p. Piotra Deski, wzięło udział w warsztatach teatralnych w szkole w  Meudon we Francji. Projekt był wprowadzony w życie w ramach innowacji pedagogicznej pn. „Let's learn English together through art" w związku z realizacją przez Gminę Miejską Ciechanów projektu grantowego. Efektem współpracy pomiędzy szkołami był wspólny występ uczniów na scenie szkolnego teatru.Uczniowie, wraz z szóstką swoich rówieśników ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ciechanowie, nawiązali kontakt z zagranicznymi partnerami, a następnie przystąpili do nauki oraz prób do sztuki teatralnej „Every Pantomime That Ever There Was”, która w zabawny sposób przedstawia najpopularniejsze baśnie i bajki. Dzięki pomocy rodziców młodzi aktorzy wystąpili w niezwykłych kostiumach, od pięknych sukni po stroje bestii czy Robin Hooda. Po intensywnej pracy nadszedł czas wyjazdu do Francji, do miasta partnerskiego  Ciechanowa - Meudon. Tam przez kolejne dni odbywały się warsztaty teatralne dla uczniów z Polski i Francji, które były dla młodych uczestników projektu impulsem oraz motywacją do nauki języka angielskiego, jak również możliwością wykorzystania nabytych umiejętności w praktyce. Ukoronowaniem całego projektu było wystawienie całej sztuki w języku angielskim, w której wzięli udział uczniowie z trzech szkół. Wspomniany projekt był również świetną okazją by zobaczyć najsłynniejsze miejsca w Meudon oraz Paryżu, m.in. Wieżę Eiffla, Obserwatorium Paryskie czy katedrę Notre Dame. Zrealizowany projekt miał duży wpływ na rozwój uczniów, jak również nauczycieli. W ramach międzynarodowej współpracy rozbudzona została w uczniach motywacja do nauki języka angielskiego, zwiększyła się ich aktywność, twórczość oraz dociekliwość. Natomiast nauczyciele zwiększyli swoje zasoby kreatywności, zachęcające do wyjścia poza określone ramy programowe. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych międzynarodowych projektów w naszej szkole!

            • SPOTKANIE Z PANEM ROBERTEM MISZCZUKIEM

            • Wielu uczniów z naszej szkoły jest bardzo uzdolnionych plastycznie oraz literacko. Dla tych najbardziej kreatywnych i twórczych mamy zawsze wiele propozycji oraz pomysłów, jak zaprezentować oraz wypromować swoje umiejętności. Już po raz czwarty zaprosiliśmy ich do wzięcia udziału w konkursie „Wydajemy własną książkę”. Spotkanie z organizatorami konkursu – p. R. Miszczukiem z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie oraz paniami: W. Gałązką i M. Biedrzycką-Gładką z Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie nadało odpowiedniej rangi temu wydarzeniu. W dniu 25 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Ciechanowie  spotkali się miłośnicy pióra oraz tzw. „dobrej literatury”. W gościnnych progach placówki powitano także reprezentacje uczniów i nauczycieli ze szkół Powiatu Ciechanowskiego oraz Gminy i Miasta Ciechanów:

              • Szkoła Podstawowa w Bądkowie,
              • Szkoła Podstawowa w Woli Wierzbowskiej,
              • Szkoła Podstawowa w Humięcinie,
              • Szkoła Podstawowa w Gumowie,
              • Szkoła Podstawowa nr 3 w Ciechanowie,
              • Szkoła Podstawowa nr 6 w Ciechanowie,
              • Szkoła Podstawowa TWP w Ciechanowie,
              • Szkoła Podstawowa STO w Ciechanowie.

              Najliczniejszą grupę uczestników tychże warsztatów literackich stanowiły dzieci  oraz młodzież z naszej szkoły. Wszyscy zebrani zostali bardzo serdecznie powitani przez p. Beatę Szczepańską – wice dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie oraz p. Jolantę Bilińską – nauczyciela bibliotekarza, która podjęła się koordynacji konkurs na terenie placówki.  Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prelekcji p. R. Miszczuka, który ciekawie i z wielkim zaangażowaniem opowiadał o kolejnych edycjach konkursu wojewódzkiego; a także z dużą cierpliwością odpowiadał na niezliczone pytania i rozwiewał wszelkie twórcze wątpliwości młodych literatów oraz ilustratorów. Inspiracji miały służyć „skarby” przywiezione z archiwum Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie, którymi okazały się (nagrodzone w poprzednich edycjach) dzieła. Uczennica Nikola Grzymkowska z klasy 5a Szkoły Podstawowej  nr 5 w Ciechanowie  dzieliła się swoimi wrażeniami z napisanej książki, która w ubiegłym roku zdobyła zaszczytny tytuł „Złotej Księgi”. Miłym przerywnikiem spotkania była tematyczna zgaduj-zgadula, podczas której rozdawano nagrody oraz pamiątki ufundowane przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie. Dzieci i młodzież pełne zapału oraz wizji książek, które powstaną na cele konkursu dzieliły się ze sobą wrażeniami a dopełnieniem imprezy czytelniczej był słodki poczęstunek. 

            • ZAKŁADKA DLA PIERWSZAKA

            • „Zakładka dla pierwszaka” – pod tym hasłem przebiegały warsztaty plastyczne, w których wzięli udział najlepiej czytający uczniowie w ubiegłym roku szkolnym. W dniu 2 października 2019 roku biblioteka szkolna zorganizowała dla swoich czytelników ciekawe i inspirujące zajęcia plastyczne. Uczniowie z klasy 2a oraz klasy 3b spotkały się z p. Małgorzatą Komor – nauczycielem bibliotekarzem z Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie. Wybór oddziałów nie był przypadkowy –to nagroda za najlepsze czytelnictwo w roku szkolnym 2018/2019. W związku z tym, że w październiku obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt dlatego też zdecydowano, że tematem przewodnim ozdabiania oraz wykończenia graficznego zakładek były zwierzątka. Pod czujnym okiem wychowawców: p. M. Jasińskiej oraz p. B. Laseckiej dzieci rozwinęły swą wyobraźnię oraz inwencję twórczą. Bardzo pomocne okazały się uczennice z Samorządu Bibliotecznego, które asystowały prowadzącej. Dzięki wskazówkom p. Małgorzaty Komor oraz zdolnościom manualnym uczniów -  powstały barwne i estetyczne zakładki, które zostaną następnie  podarowane  młodszym kolegom i koleżankom. Do tej artystycznej akcji dołączyła również świetlica szkolna wraz z p. Hanną Kołodziejską. Okazją do obdarowania naszych pierwszaków zakładką do książki jest zaplanowane przez bibliotekę szkolną (organizatora warsztatów) podczas tradycyjnego święta „Pasowanie na Czytelnika”.

            • Vd i Vf w Centrum Nauki "Torus"

            • 15 października uczniowie klasy Vd i Vf odwiedzili Centrum Nauki Torus w Ciechanowie. Przeżyli ekscytującą lekcję chemii, a także zobaczyli wiele eksponatów, związanych z fizyką i matematyką. Prowadzący zajęcia w ciekawy sposób przybliżyli dzieciom tajniki tych dziedzin wiedzy, uczniowie poznali również historię wieży ciśnień w Ciechanowie. Nasi uczniowie wcielili się w role młodych badaczy i mieli możliwość aktywnego uczestniczenia w doświadczeniach. Bardzo zaciekawiły ich także interaktywne eksponaty, dzięki którym mogli sprawdzić możliwości swojego mózgu, działanie powietrza i ciśnienia oraz poznać ważne pojęcia z zakresu przedmiotów ścisłych.

            • Dzień Edukacji Narodowej

            • W dniu 11 października cała społeczność naszej szkoły obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Oprócz nauczycieli, młodzieży i pracowników niepedagogicznych pojawili się także goście- emerytowani nauczyciele, którzy kiedyś każdego dnia przekazywali wiedzę w murach „Piątki”. Przybył  również Pan Dyrektor Wiesław Burba, który od niedawna przebywa na zasłużonym odpoczynku. Niezwykle miło było wysłuchać wielu ciepłych słów płynących z ust Pani Dyrektor Anety Głuszniewskiej, a także zaproszonych gości. Pani Dyrektor nagrodziła wyróżnionych nauczycieli i pracowników naszej szkoły, wszyscy pedagodzy otrzymali drobne upominki. Uroczystość krótkim występem uświetnili uczniowie klasy Vd i VIg. Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich nauczycieli, uczniów i przyjaciół szkoły. Życzymy zatem takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości i wytrwałości, aby praca i nauka zrodziły wiele szlachetnych owoców.

            • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            •  

               

              Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, to międzynarodowa akcja edukacyjna, która ma na celu zachęcenie wszystkich uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.W tym roku ŚDTM obchodzony był 4 października 2019 roku i w naszej szkole odbywał się po raz pierwszy. Przygotowania  do tej akcji rozpoczęły się już od 30 września i trwały do 4 października 2019r. Na początku uczniowie rozwieszali w szkole plakaty promujące akcję, ozdabiali szkołę tematycznymi dekoracjami, układali rymowanki na temat mnożenia i dzielenia liczb. Aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, wykorzystując przeróżne formy „tabliczkowych” gier planszowych „2*2 gra w pary”, „Mnożenie bez problemów”, „Magiczny długopis” itp. Podczas treningów uczniowie między sobą rywalizowali, współpracowali i przede wszystkim doskonalili swoje umiejętności. Wszystkie działania podjęte w szkole w ciągu tego tygodnia miały służyć jak najlepszemu przygotowaniu się do piątkowego egzaminu i uzyskania tytułu „Eksperta tabliczki mnożenia”.  W klasach III -VIII  przeprowadzono pisemny egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia, i uczniom, którzy zdali pomyślnie egzamin pisemny wręczono certyfikaty z tytułem „Eksperta Tabliczki Mnożenia”, a najlepsi klasowi mistrzowie zostali wytypowani do nagród rzeczowych. W piątek zakończono akcję poprzez ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz dyplomów dla  „klasowego mistrza tabliczki mnożenia”. Podczas Światowych Dni Tabliczki Mnożenia zostało przeegzaminowanych 463 uczniów z klas III – VIII oraz 12 pracowników szkoły. Tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia” nadano 208 osobom, a tytuł „klasowego mistrza  tabliczki mnożenia” uzyskali:

              1. Iga Ropelewska IIIa

              2. Maja Zakrzewska IIIb

              3.  Mateusz Młyńczak  IIIc

              4. Mateusz  Włoczewski  IIId

              5. Sonia Kurzydło IVa

              6.  Szymon Kreft Va

              7.  Maria Młyńczak  Vb

              8. Patryk Biegalski Vc

              9. Jakub Gołębiowski Vd

              10.  Kinga Dobrowolska Ve

              11.  Amelia Szymankiewicz Vf

              12. Roksana Dudzic  VIa

              13. Julia Ugoda VIb

              14. Mateusz Rama VIc

              15. Maria Tyszka VId

              16.  Jakub Witkowski VIe

              17. Jakub Otłowski VIf

              18.  Kacper Topczyński VIg

              19. Justyna Nawrocka  VIIa

              20.  Paweł Jezierski VIIb

              21. Damian Mosiej VIIc

              22.  Mateusz Kesling VIIIa

              23.  Karolina Uliczna   VIIIb

              24. Adrian Sokołowski  VIIIc.

              Obchody Światowych Dni Tabliczki Mnożenia w naszej szkole zostały bardzo dobrze przyjęte, o czym świadczyły pozytywne wypowiedzi zarówno nauczycieli, rodziców, jak i najbardziej zainteresowanych, czyli uczniów. W kolejnych latach akcja na pewno będzie kontynuowana i mamy wszyscy nadzieję, że osiągniemy jeszcze lepszy wynik niż w tym roku. Do zobaczenia za rok!

              Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom. Dziękujemy Koleżankom za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu egzaminu.

              Organizatorzy.

            • „BohaterON WŁĄCZ HISTORIĘ”

            • Edukacja patriotyczna naszych uczniów przybiera wiele różnorodnych form. W bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy przystąpić do IV edycji ogólnopolskiej akcji „BohaterON włącz historię!” której celem było napisanie listów oraz kartek do żyjących powstańców-kombatantów Powstania Warszawskiego. Po zapoznaniu się z warunkami, które należy spełnić -  koordynacji projektu podjęła się nauczycielka bibliotekarka wraz z nauczycielką historii. W związku z tym, że na lekcjach historii Powstanie Warszawskie omawiane jest w 8 klasie, dlatego też do akcji pisania listów przystąpili najstarsi uczniowie naszej szkoły. Po omówieniu zagadnienia na zajęciach, młodzież obejrzała film pt.: „Warszawa -  miasto, które przeżyło własną śmierć”. Podczas wizualizacji unikatowych materiałów dokumentalnych uczniowie dzielili się między sobą spostrzeżeniami oraz posiadaną wiedzą na temat II wojny światowej. Kolejnym zadaniem było odręczne napisanie listu, który w swej formie miał przypominać zapis powstańczy a zasób użytych słów nie mógł przekroczyć ilości 25; bo taką zawartość miał oryginalny meldunek powstańca z czasów Powstania Warszawskiego. Następnie, nauczyciele poloniści sprawdzili listy pod kątem merytorycznym, ortograficznym i stylistycznym. Te prace, które otrzymały pozytywną ocenę – na lekcjach informatyki pod czujnym okiem nauczycieli zostały wysłane na adres organizatora w postaci zapisów cyfrowych. Młodzież bardzo poważnie i z dużą odpowiedzialnością podeszła do zadania. Listy zawierały podziękowania oraz słowa uznania dla męstwa i bohaterstwa dla czynów powstańczych. Mamy nadzieję, że powstańcy odczytają je z wielką przyjemnością. Każdy z listów stanowi dowód na to, że  pamiętamy o naszych bohaterach pomimo, że od powstania minęło ponad 70 lat. Realizacja tego projektu przyniosła naszym uczniom wiele nowych  doświadczeń oraz umiejętności.

            • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

            • W dniu 30 września 2019 roku uczniowie klas pierwszych mieli okazję uczestniczyć w uroczystości promującej czytanie. Spotkanie to było podsumowaniem ogólnopolskiego projektu mającego na celu wyrobienie w dzieciach nawyku czytania. Inspiracją do wzięcia udziału w akcji była propozycja jednej z sieci handlowych popularnej marki sklepów, która zaproponowała przekazanie pieniędzy na zakup książek do bibliotek szkolnych pod warunkiem spełnienia kilku wymagań, m.in.: głośnego czytania dzieciom na lekcjach przez nauczycieli; prowadzenia dzienniczków czytania w domu pod opieką dorosłych domowników; wykonanie drzewa ze środków wtórnych; rozmowy na temat poszanowania zasobów naturalnych oraz zorganizowanie imprezy czytelniczej. Uroczystość obejmowała: głośne czytanie uczniom wybranej książki przez zaproszonego gościa p. Katarzynę Kosińską – redaktora z Katolickiego Radia Ciechanów;  p. Anetę Głuszniewską – dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie; p. Beatę Szczepańską – wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie; nauczycieli – wychowawców klas pierwszych. Z ciekawą inicjatywą wystąpiły uczennice z klasy 5 b przedstawiając krótką scenkę teatralną „Jak spędzamy przerwy śródlekcyjne”. Ponadto, delegaci z klas pierwszych mieli okazję zaprezentować swe umiejętności lektorskie, za co otrzymali dyplomy z podziękowaniami. Podczas realizacji projektu aktywnością wykazała się biblioteka szkolna oraz rodzice naszych pierwszaków. Mamy nadzieję, że realizacja akcji przypadnie organizatorom do gustu i księgozbiór naszej biblioteki wzbogaci się o nowe pozycje. 

            • Sprzątanie Świata

            • W piątek 20 września uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Głównym celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Wszystkie klasy pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątały. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

            • Projekt PCK

            • W środę 18.09.2019 w siedzibie OR PCK w Ciechanowie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Zdrowie i bezpieczeństwo wśród młodzieży czerwonokrzyskiej”. W spotkaniu uczestniczyli członkowie kół PCK a także seniorzy z powiatu ciechanowskiego. Młodzież naszej szkoły reprezentowały uczennice z klasy VB,VIB i VIC. Występ artystyczny przygotowany przez dziewczęta  wszystkim bardzo się podobał. Podczas spotkania odbyło się również podsumowanie konkursu plastycznego „Ja dbam o zdrowie”Nasze uczennice z klasy VD Anna Przybysz zdobyła II miejsce , a Hanna Tyszka – wyróżnienie. Gratulujemy !

              Agnieszka Maruszewska

            • Kierowco! nie polujemy na zebrach

            • 11 września 2019 roku nasza szkoła wzięła udział w kampanii profilaktycznej pod nazwą „Kierowco! Nie polujemy na ZEBRACH”, zorganizowanej przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji. Zorganizowany został happening, w którym wzięła udział klasa VIb wraz z opiekunami p. Grażyną Iwańską i p. Januszem Prusak. Uczniowie w rejonie przejścia dla pieszych przed szkołą prezentowali plakaty promujące akcję oraz rozdawali ulotki przejeżdżającym kierowcom. Uczniowie demonstrowali w ten sposób, że tylko kierowca, który zachowuje szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest kulturalnym partnerem na drodze.

            • Dołączyliśmy do projektu Narodowego Czytania

            • Osoby, które lubią obcować z książką wiedzą, że proces czytania daje nie tylko przyjemność; także ogólną refleksję nad życiem. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie zdobywa doświadczenie uwrażliwienia, nauki empatii z czytania; co daje niezaprzeczalną mądrość i dojrzałość nawet u najmłodszych uczniów.

              Akces uczestnictwa w projekcie Narodowego Czytania został wcześniej zgłoszony do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a do wspólnej lektury wybrano następujące tytuły: "Katarynkę" B. Prusa i "Sachem" H. Sienkiewicza.

              W bibliotecznej akcji uczestniczyli uczniowie, którzy wykazali się wysoką aktywnością czytelniczą w ubiegłym roku szkolnym. Wśród wybranych oddziałów znaleźli się uczniowie z klasy 6e i 8a.

              Spotkanie odbyło się w szkolnej bibliotece w dniu 6 września 2019 roku. Grupę lektorską  tworzyli  nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji samorządowych.

              Wysłuchano fragmentów nowel odczytanych przez p. Alicję Wodzyńską – dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie, p. Małgorzatę Komor i p. Mirosławę Ostrowską – nauczycieli bibliotekarzy z Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie. Do wspólnego czytania dołączyli także uczniowie. Ponadto, lektorami treści nowel byli: dyrektor szkoły p. Aneta Głuszniewska, wicedyrektor szkoły p. Beata Szczepańska.

              Podczas spotkania rozmawiano na temat tej wyjątkowej imprezy czytelniczej, będącej pod patronatem honorowym Pary  Prezydenckiej RP, wspominano tytuły dzieł lat poprzednich; w słownikach wyszukiwano terminu „nowela”. Jednomyślnie uzgodniono, że proces obcowania ze słowem pisanym - przynosi wiele korzyści zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom.

              Jolanta Bilińska – nauczyciel bibliotekarz SP nr 5 w Ciechanowie; organizator akcji.

            • Witaj szkoło!

            • Nadszedł 2 września a wraz z nim, po wakacyjnym wypoczynku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie powrócili do placówki. Pierwszy dzień spotkania przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze a powitania oraz uśmiechy towarzyszyły dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom. Nowy rok szkolny (zgodnie z tradycją) rozpoczęto Mszą Świętą w kościele parafialnym. Po wspólnej modlitwie, społeczność szkolna wzięła udział w  uroczystościach inauguracyjnych, odbywających się w murach Piątki. W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej uczniowie byli witani przez dyrektora szkoły - p. Anetę Głuszniewską oraz wicedyrektorów: p. Izabelę Chomicką i p. Beatę Szczepańską. W ceremonii wzięli również udział zaproszeni goście: ksiądz kanonik Sławomir Filipski - proboszcz Parafii  pw. Św. Piotra Apostoła w Ciechanowie; pani Anna Smolińska - przewodnicząca Komisji Oświaty Sportu i Kultury Urzędu Rady Miasta Ciechanów; reprezentanci Rady Rodziców. Pani dyrektor - Aneta Głuszniewska podczas przemowy inauguracyjnej życzyła dzieciom i młodzieży, aby czas spędzony w szkole był efektywny, pracowity ale przede wszystkim radosny oraz optymistyczny; przepełniony wiarą w siebie oraz indywidualne możliwości.  W tym dniu uczniowie poznali nowych wychowawców i nauczycieli oraz otrzymali podręczniki i materiały ćwiczeniowe, które posłużą im w ciągu roku szkolnego. Uczniowie klas I-VIII z wielkim zadowoleniem przyjęli wiadomość o tym, że dotychczasowa szatnia uległa przemianie. Dla każdego z nich przygotowana jest estetyczna i funkcjonalna szafka szkolna służąca do przechowywania obuwia i odzieży wierzchniej, podręczników oraz innych atrybutów związanych z nauką. Po południu, o godzinie 13.00 odbyło się także pasowanie na uczniów pierwszoklasistów. Dzieci złożyły ślubowanie przed dyrekcją placówki, nauczycielami oraz członkami swych rodzin. Wraz ze złożeniem przyrzeczenia - dla maluchów rozpoczął się wieloletni proces edukacyjny i wychowawczy. Oprócz nauki i zdobywania nowych doświadczeń czeka ich również zawieranie nowych znajomości i przyjaźni;  udział w wielu konkursach i turniejach sportowych; imprezy okolicznościowe; wiele ofert zajęć pozalekcyjnych oraz kółek zainteresowań; wycieczki krajoznawcze i turystyczne; bogaty księgozbiór biblioteki szkolnej oraz pyszne obiady na szkolnej stołówce. W nowym roku szkolnym całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie życzymy wielu sukcesów i zadowolenia.

            • ...

            • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

              ODBĘDZIE  SIĘ DNIA 2 WRZEŚNIA 2019 R.

              WEDŁUG NASTĘPUJĄCEGO PORZĄDKU:

              • godz. 800 - Msza święta
              • godz. 900 - kl. IV, V
              • godz. 1000 - kl. VI, VII, VIII
              • godz. 1130 - kl. II, III
              • godz. 1215 - kl. 0
              • godz. 1300 - kl. I (ślubowanie)