W tym roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Nocy Biologów na UWM w Olsztynie. W wyjeździe uczestniczyła 10-osobowa grupa uczniów z klasy 7c pod opieką nauczyciela biologii Agnieszki Maruszewskiej. Pogoda idealnie pasowała do tegorocznego hasła „Globalne zmiany środowiska”( temp. ok 10 stopni, deszcz ,mgła). Swoja przygodę uczniowie rozpoczęli o godz. 9:00 grą „Z Paszportem Mądrą Sową”. Otrzymali specjalne „paszporty”,które były jednocześnie kartami do gry, w których zbieracze zbierali specjalne pieczątki. Pierwszą otrzymali od samego koordynatora wydarzenia – dr hab. Stanisława Czachorowskiego ,profesora UWM. Następnie udali się do Katedry Biochemii na zajęcia „Czy barwniki naturalne są eko?” Zajęcia składały się z krótkiego wykładu połączonego z warsztatami.Uczniowie poznali technologię barwienia i jej wpływ na środowisko. Każdy uczestnik mógł poczuć się prawdziwym naukowcem, sprawdzali jak wyciągi z surowców naturalnych np. z cebuli, herbaty, ostryżu długiego wybarwiają tkaniny. Uczestnicy mogli sobie wziąć na pamiątkę kawałek ufarbowanej tkaniny. Podczas zajęć Agata Morzyc udzieliła krótkiego wywiadu. Następne miejsce przygody i zdobywania pieczątek to Katedra Zoologii na zajęcia „Jak długo żyją rośliny, zwierzęta i śmieci”. Okazało się, ze najdłużej śmieci a przedstawione dane wydały się niewiarygodne. Uczestnicy przeszli z powrotem do Collegium Biologiae na wykład „Niebezpieczne kleszcze – prawda czy mit?”.Z wykładu dowiedzieli się, jakie gatunki kleszczy są grożnedla człowieka i zwierząt oraz w jaki sposób bronić się przed kleszczami. Zadowoleni i zmęczeni wszyscy udali się do stołówki akademickiej a następnie na zwiedzanie studenckiego miasteczka Kortowo i krótki pobyt nad jeziorem. Z powrotem wszyscy przeszli do budynku głównego. Podczas krótkiej przerwy mogli skosztować wyrobów regionalnych, można było zjeść kanapkę z wędliną znanej w Ciechanowie firmy Cedrob S.A.- jednego ze sponsorów imprezy. Uczniowie zapoznali się też z problemami zmiany klimatu poprzez postery w holu budynku opisujące przyczyny ,mity i działania w celu jego ochrony. W tym czasie uczniowie okazali tez swoje „paszporty”, zdobywając nagrody – notesy, uchwyty samochodowe do telefonów i kosmetyczki. Drugi Wykład „Biolog molekularny – współczesny Sherlock Holmes” dotyczył roli DNA w kryminalistyce.Odbył się on w uczelnianej auli, która zrobiła na słuchaczach duże wrażenie.
NOC BIOLOGÓW na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim
- 4
Zmagania najmłodszych szachistów
- 4
W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła przystąpiła do Projektu ,,Szachy w mazowieckiej szkole”. W ramach tego Projektu uczniowie uczęszczali na zajęcia szachowe , które odbywały się w trzech grupach dwa razy w tygodniu jak również przez jeden tydzień ferii zimowych. Zdobywane umiejętności owocowały osiąganiem wysokich miejsc na Turniejach organizowanych w naszym mieście. W październiku 2019 r w MSCDN w Ciechanowie odbyło się podsumowanie Projektu ze wszystkich szkół naszego Powiatu. Z naszej szkoły aż sześć osób zakwalifikowało się na Turniej wojewódzki, który odbył się w grudniu w MSCDN w Warszawie. Poziom był bardzo wysoki, ale każdy z naszych graczy miał wygranych kilka rund, a nie było to łatwe! Drużyna trzynastoosobowa wzięła również udział w Mikołajkowym Turnieju szachowym w naszym mieście, gdzie gościem honorowym był Pan Prezydent Krzysztof Kosiński, który zagrał w duże szachy z jednym z uczestników. Rodzice tego chłopca wylicytowali grę z Panem Prezydentem dla WOŚP. Z pewnością jeszcze nie jeden Turniej szachowy przed nami. Będziemy doskonalić umiejętności , aby osiągać coraz lepsze wyniki. A udziały w Turniejach traktujemy jako dobrą zabawę!
KLASA 5C w Parku Nauki TORUS
- 14
Dnia 15 stycznia 2020 r. klasa 5C wraz z wychowawcą p. Magdaleną Mórawską udała się do Parku Nauki Torus. Uczniowie wzięli aktywny udział w warsztatach chemicznych, podczas których obserwowali wiele zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych. Poznali właściwości suchego lodu i dowiedzieli się, że suchy lód w warunkach normalnych się nie topi lecz sublimuje, czyli przechodzi ze stanu stałego w stan gazowy. Dzieci brały czynny udział w doświadczeniach, rozróżniały samodzielnie kwasy i zasady za pomocą wskaźników. Oprócz tego poznały historię ciechanowskiej „wieży ciśnień” i zasadę działania takiego zbiornika. Piątoklasiści zwiedzając „Torusa”, mieli także możliwość nauki przez zabawę korzystając z interaktywnych eksponatów. Miłym akcentem tej wyprawy był spacer wokół dawnego zbiornika wyrównawczego i zrobienie pamiątkowych zdjęć oraz skorzystanie z oferty kawiarni przy Parku Nauki, gdzie uczniowie chętnie degustowali zdrowe słodkości i napoje. Była to dobra okazja do integracji zespołu klasowego.
Kolędnicy Misyjni
- 10
W ramach ogólnopolskiej akcji Kolędników Misyjnych, dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego będą pomagać swoim kolegom i koleżankom mieszkającym w Amazonii. Zaangażowanie najmłodszego pokolenia w misyjne kolędowanie poprawia sytuację małych mieszkańców krajów misyjnych. Ofiara pieniężna jest przeznaczona na realizację projektów służących bezpośrednio najmłodszym. Amazonię nazywamy „płucami świata”. Jej lasy dostarczają naszej planecie znaczną ilość tlenu (20%), a tlen jest niezbędny do życia. My - dla rówieśników w Amazonii możemy być takim „tlenem”, który pozwoli im na godne życie. Większość dzieci nie chodzi do szkół, gdyż polityka regionalna w jakiej otoczeniu żyją, nie dba o ich edukację. Od rodziców, starszych osób ze swoich społeczności uczą się jakim sposobem przetrwać w dżungli, jak polować i łowić ryby oraz które rośliny są przydatne do leczenia lub w celu spożycia. W znacznej większości nie oglądają telewizji, nie korzystają z Internetu, nie grają w gry komputerowe. Powodem jest ogromna bieda tysięcy rodzin, brak możliwości zatrudnienia oraz zarobkowania. My – możemy poprawić trudny los dzieci z Amazonii i sprawić, żeby na ich twarzach pojawił się uśmiech. Do ogólnopolskiej akcji, jak co roku dołączyły dzieci z Koła Misyjnego z naszej szkoły. Zbiórka pieniężna na ten cel odbyła się w niedzielę 12 stycznia 2020 roku w Parafii Świętego Piotra Apostoła w Ciechanowie po Mszach Świętych. Uczniowie kwestowali o godzinie 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 17.00. Zebrana kwota to 1590 złotych, która zostanie przekazana do Diecezjalnego Ośrodka Misyjnego w Płocku. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy za okruch serca podarowany dzieciom z Amazonii.
Ve w Parku Nauki TORUS
10 stycznia uczniowie klasy Ve wraz z wychowawcą udali się do Parku Nauki Torus. Dzieci uczestniczyły w warsztatach dotyczących zjawisk fizycznych i chemicznych. Wykonywały eksperymenty z kwasami i zasadami. Poznali historię wieży ciśnień oraz przy tym świetnie się bawiły poprzez interaktywną edukację.
21
JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE
Dnia 19 grudnia 2019r. odbyły się w naszej szkole JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE pt.: „Do Maleńkiej Miłości idziemy w zgodzie i jedności”. Przygotowane zostały przez poszczególnych uczniów z następujących klas: 3b, 6b, 6e, 7a i 8c. Świetności inscenizacji dodały kolędy i pastorałki, które ubogaciły przedstawienie przez scholę naszej parafii. Wiele emocji wywołało przedstawienie, którego treść odnosiła się do różnych grup i narodów ludzi pragnących dostać się do nieba. Sceny nawiązywały do czasów współczesnych. Na zakończenie uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor – Aneta Głuszniewska, która podziękowała i złożyła życzenia świąteczne dla całej społeczności szkolnej. Do życzeń dołączył się również reprezentant Rady Rodziców naszej szkoły. Było to bardzo miłe spotkanie, przeżyte w ciepłej, świątecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim - a szczególnie młodym aktorom i rodzicom za podjęty trud i współpracę – którzy przyczynili się do tego, byśmy wspólnie mogli poczuć radość Świąt Bożego Narodzenia. Jasełka zostaną także zaprezentowane 19 stycznia 2020r. w kościele parafialnym św. Piotra Apostoła w Ciechanowie o godz. 17.00 podczas spotkania diecezjalnego.
36
Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK
13 grudnia Zuzanna Polak, uczennica klasy 8b, wzięła udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. W kategorii szkół podstawowych etapu rejonowego konkursu uczennica zajęłą zaszczytne drugie miejsce. Gratulujemy Zuzi i życzymy dalszych sukcesów.
Wyróżnienie dla Kai Grzelak
Kaja Grzelak, uczennica kl. 5b, otrzymała wyróżnienie z rąk Prezydenta Miasta Ciechanów, Pana Krzysztofa Kosińskiego podczas uroczystej Gali Wolontariatu, która odbyła się 5 grudnia 2019 roku w Hotelu Atena w Ciechanowie. Wyróżnienia zostały przyznane po ocenie wkładu zgłoszonych osób w bezinteresowną pomoc na rzecz potrzebujących. Kaja od kilku lat aktywnie angażuje się w wiele akcji charytatywnych: działa jako wolontariuszka WOŚP, regularnie bierze udział w koncertach charytatywnych na rzecz m.in. Śląskiego hospicjum dla dzieci nieuleczalnie chorych Świetlikowo w Tychach, PCK w Ciechanowie, Pani Anety Murawskiej w Sońsku oraz wielu wydarzeniach organizowanych zarówno w Ciechanowie, jak i w innych miastach - w Warszawie czy Gdańsku.
Konkurs wiedzy o Władysławie Broniewskim
13 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Ciechanowie w ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły odbył się Konkurs Wiedzy o Władysławie Broniewskim. W zmaganiach przygotowanych przez panią Małgorzatę Rapacką-Mazur i panią Renatę Majewską-Barabasz wzięli uczniowie wszystkich klas VI. Do rywalizacji przystąpiły trzyosobowe drużyny, które wykazały się ogromną wiedzą o Patronie Szkoły - legioniście, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu armii gen. Andersa oraz wielkim polskim poecie i patriocie.
Po czterech rundach zawodów wyłoniono zwycięzców.
I miejsce zdobyła drużyna z klasy VI D, w skład której wchodziły: Maria Przybysz, Karolina Żelech i Julia Szczubełek.
Na II miejscu uplasowała się reprezentacja klasy VI B: Julia Ugoda, Zuzanna Piotrowska i Kamil Gruszczyński.
III miejsce zajęła ekipa z klasy VI C, w imieniu której występowały: Zuzanna Pszczółkowska, Amelia Romanowska i Alicja Serbista.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy o poecie i jego twórczości oraz życzymy dalszych sukcesów w jej pogłębianiu.
Konkurs Recytatorski Poezji Władysława Broniewskiego
12 grudnia 2019r. odbył się szkolny konkurs recytatorski poezji patrona – Władysława Broniewskiego dla uczniów klas IV – VIII. Otworzył on obchody Dni Patrona, których finał w tym roku zaplanowano na 17 grudnia. W konkursie wystartowało 26 recytatorów, którzy zaprezentowali rozmaite wiersze poety: od tych dla dzieci po refleksyjne i pełne patriotycznych treści. Wszyscy uczestnicy starali się jak najlepiej potrafili oddać nastrój i przekazać piękno poezji Władysława Broniewskiego. Niektórzy wykazali się ogromnym talentem aktorskim, mogliśmy też podziwiać doskonałą dykcję recytujących i szczere przeżywanie emocji. To była prawdziwa uczta słowna, tym bardziej warta docenienia, że utwory Władysława Broniewskiego wymagają od odbiorcy dojrzałości. Jury w składzie: p. Jolanta Bilińska, p. Jolanta Smolska i p. Anna Otłowska postanowiło docenić występy następujących uczniów:
wyróżnienia: Weronika Zjadewicz kl. 8a i Maria Tyszka kl. 6d
III miejsce: Wiktoria Kowalska kl. 6a
II miejsce: Adrian Smosarski kl. 5d
I miejsce Aniela Stypik kl. 5b
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za występy, szczerze gratulujemy wyróżnionym i zwycięzcom. Ogromne brawa!!! Nad przygotowaniem i prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały panie: Anna Otłowska i Jolanta Smolska.
9
Konkurs Piosenki Turystycznej
9 grudnia w PCKiSz w Ciechanowie odbył się Konkurs Piosenki Turystycznej. Naszą szkołę reprezentowała Kaja Grzelak z klasy 5b, która zajęła drugie miejsce, oraz zespół wokalny z klasy 6b w składzie: Julia Smolińska, Julia Suwińska, Łucja Kochmańska oraz Julia Kajzer, który również zajął drugie miejsce. Kaja zaprezentowała piosenkę pt. "Wędrówką życie jest człowieka", a zespół wokalny piosenkę pt. "Bieszczadzkie anioły". Wokalistki do występu przygotowała Pani Emilia Olszewska.
2
ŚWIĄTECZNA PAKA DLA PSIAKA
- 1
Już po raz XXIII nasza szkoła wzięła udział w akcji zbiórki karmy dla bezdomnych psów przebywających w schronisku w Pawłowie. W dniu 06-12-2019 roku pojechaliśmy tam aby zawiezć zebrane produkty, w sumie ok.400 kg. Na miejscu zostaliśmy poczęstowani gorącą herbatą i drobnymi upominkami.Wyjazd do schroniska jest dla nas zawsze dużym przeżyciem.
MIKOŁAJKI 2019
6 grudnia rokrocznie obchodzone są w naszej szkole mikołajki. Tego dnia szkolne korytarze zaroiły się od czerwonych Mikołajowych czapeczek, które gwarantowały posiadaczom niepytanie oraz zwolnienie z pisania kartkówek. Poza tym kolorowe przebrania rozweseliły szaro-bury dzień, bo słonko nas nie rozpieszczało. Od czasu do czasu słychać też było dźwięk dzwoneczka, który sygnalizował wizytę św. Mikołaja w kolejnych klasach. Uśmiechnięte buzie obdarowanych dziewcząt i chłopców zarażały radością. Każdy lubi przecież dostawać prezenty…W piątek nie próżnowali też członkowie Samorządu Uczniowskiego, którzy zorganizowali sportowe potyczki dla uczniów klas 4-6, żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten niezwykły dzień. Julia Kajzer i Zuzanna Żakiewicz sprawnie poprowadziły całą imprezę. Reprezentacje poszczególnych klas startowały w zabawnych konkurencjach zręcznościowych, a rywalizacja wzbudziła ogromne emocje kibicującej publiczności. Było dużo śmiechu i ekscytacji. I chociaż miejsca na podium zajęły trzy klasy, to najważniejsza była dobra zabawa, a tej nie zabrakło.
Wyróżnieni za świetną współpracę w drużynie i zaangażowanie zostali:
I miejsce 6B,
II miejsce 6A,
III miejsce 5D.
Na koniec każdy mógł spałaszować pysznego lizaka, o co zadbała Rada Rodziców.
11
Biesiada Poetycka w Szkole Podstawowej nr 4
27 listopada w Szkole Podstawowej nr 4 w Ciechanowie odbyła się XIX Biesiada Poetycka. Tematem tegorocznego przeglądu poezji była szkoła oraz radości i smutki związane z edukacją. Młodzi autorzy wierszy prezentowali swoją twórczość z przejęciem i ogromnym zaangażowaniem. Każdą szkołę reprezentowała kilkuosobowa grupa uczniów, zaś ich wystąpieniom przysłuchiwało się liczne grono odbiorców: lokalni dziennikarze, ciechanowscy poeci, nauczyciele, rodzice i inni uczniowie. Naszą szkołę godnie reprezentowali w tym roku: Mateusz Markiewicz z klasy 2c oraz uczennice z klasy 6b: Julia Suwińska i Julia Ugoda, zaś opiekę merytoryczną nad występującymi autorami tekstów sprawowały panie: Anita Wojtaś i Anna Katarzyna Otłowska. Warto zaznaczyć, że więcej osób stworzyło teksty poetyckie na biesiadę, jednak w wyniku szkolnych eli minacji nie udało im się tym razem zaprezentować ich szerszej publiczności. Wszystkim gratulujemy! Spotkanie W SP 4 odbywało się w przyjemnej atmosferze, pełnej życzliwości i sympatii dla uzdolnień młodych „poetów”. Prezentacje wierszy uświetniły występy wokalne i muzyczne gospodarzy imprezy. Niewątpliwą zaletą tego typu spotkań jest zwrócenie uwagi, że słowo ma niezwykłą moc sprawczą, a poezja jest trudną, często niedocenianą i niewdzięczną sztuką, chociaż od wieków inspirowała i nieprzerwanie inspiruje umysły ludzi na całym świecie. Warto zatem talent twórczy od najmłodszych lat troskliwie pielęgnować i rozwijać
Świąteczna Zbiórka Żywności
Od kilku lat nieprzerwanie uczestniczymy w akcji charytatywnej w ramach Świątecznej Zbiórki Żywności organizowanej przez ciechanowski Bank Żywności. W tym roku nasi wolontariusze w piątek i sobotę zachęcali klientów sklepów Biedronka do podzielenia się zakupami z najbardziej potrzebującymi osobami Ciechanowa. Na pomoc czekają samotni rodzice i osoby starsze, osoby zmagające się z chorobami, ludzie, których mimo pracy, nie stać na zakup żywności.
"Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością."
Thomas Jefferson1
Andrzejki w „Piątce”
W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole szumnie świętowano andrzejki. Już przed południem Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunek: p. Katarzyny Rypińskiej i p. Elżbiety Krzyżanowskiej zorganizował wróżby dla uczniów zerówki i klas I- III, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Każdy był ciekawy, jaki los czeka go w przyszłości. Jednocześnie uczniowie młodszych klas poznali odwieczne polskie zwyczaje. Tradycja andrzejkowa znana jest już Polsce od prawie 500 lat. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w 1557 roku. Andrzejki związane są przede wszystkim z wróżbami, do których niegdyś podchodzono niezwykle poważnie. Miały one m. in. przepowiedzieć los przyszłej mężatki - kiedy wyjdzie za mąż, kogo poślubi, gdzie spotka swojego wybranka. Jednak w dzisiejszych czasach andrzejki to przede wszystkim okazja do świetnej zabawy, w której biorą udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wieczorem Rada Rodziców we współpracy z Dyrekcją, Samorządem Uczniowskim kierowanym przez p. Annę Otłowską i p. Dawida Infuleckiego oraz przy pomocy nauczycieli – wychowawców zorganizowała dyskotekę dla starszych klas. Oprócz szalonych tańców w rytm gorących melodii serwowanych przez DJ-a, chętnie odwiedzane były stoiska z wróżbami, a szczególną atrakcją okazał się konkurs na andrzejkowe przebranie i ciekawą formę zaprezentowania własnego stroju – wszystko organizacyjnie inspirowane było popularnym programem rozrywkowym - TOP MODEL. Humory dopisywały wszystkim, dzięki rozmaitym rozrywkom nikt się nie nudził, zatem teraz można już czekać z utęsknieniem na kolejną zabawę – karnawałową.
11
Klasa V||a na warsztatach andrzejkowych
Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę zarówno dla dzieci młodszych jak i trochę starszych. 22 listopada klasa VII a uczestniczyła w warsztatach andrzejkowych w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Zajęcia składały się z dwóch części. Na początku spotkania przypomniano uczniom obrzędy związane z Katarzynkami i Andrzejkami, zwyczaje, tradycje andrzejkowe oraz dawne sposoby wróżenia. Następnie uczniowie mieli okazję poznać swoją przyszłość próbując swoich sił we wróżbach, zarówno tych tradycyjnych jak i bardziej nowoczesnych. Było tradycyjne lanie wosku, przekładanie butów, przekłuwanie papierowych serc z imionami i wiele innych. Wróżby przeplatane były muzyką i konkursami a czas spędzony na zabawie minął bardzo szybko.
9
||| miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym
Aniela Stypik, uczennica klasy 5 b zdobyła III miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Malowane muzyką”. Zadaniem autorów było stworzenie dzieła plastycznego inspirowanego muzyką, konkretnie twórczością Victora Young’a. W konkursie brali udział uczniowie z całej Polski m.in. z Lublina, Wrocławia, Białegostoku. Nagrodzone prace zostaną przekazane na aukcję, która odbędzie się w Centrum Zdrowia Dziecka, środki pozyskane z tej aukcji zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla dzieci na oddziale transplantologii dziecięcej.
PAPIEROSOM – MÓWIMY NIE!
27-11-2019 uczniowie klasy Ia przedstawili program artystyczny pokazujący negatywny wpływ papierosów i e-papierosów na zdrowie człowieka. Następnie odbył się „Sąd nad papierosem” w wykonaniu uczniów klasy 7c. Świadkowie w sprawie negatywnie opisali wpływ papierosów, a sąd wydał wyrok skazujący. Na koniec Pani Dyrektor wręczyła nagrody uczniom klasy Ia wyróżnionym w konkursie plastycznym dotyczącym szkodliwości palenia.
Elżbieta Krzyżanowska, Agnieszka Maruszewska
Quiz o Polsce
W dniu 12 listopada 2019 r. odbyła się w naszej szkole impreza dla klas 0 – III pod tytułem „Quiz o Polsce”. Na początku wszyscy uczniowie odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie obejrzeli film rysunkowy pod tytułem „Symbole narodowe”. Drugą część imprezy stanowił „Turniej wiedzy o Polsce dla klas III”. Dwuosobowe drużyny klas III zmagały się z testem sprawdzającym znajomość wiedzy o Polsce. Nad zawodnikami sprawowało pieczę jury w składzie: pani dyrektor Aneta Głuszniewska, pan Piotr Banasiak pracownik Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz pani Małgorzata Jasińska. Wszystkie klasy wykazały się dużą wiedzą i na zakończenie otrzymały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
4
Archiwum Aktualności