• Aktualności

            • Dzień Regionalny

            • Pod takim hasłem przebiegały obchody Dnia Regionalnego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 w Ciechanowie. Spotkanie poświęcone mazowieckim zwyczajom i obyczajom ludowym prowadziła wybitna ciechanowska etnograf i ambasador kultury regionu mazowieckiego p. Grażyna Czerwińska . W dniu 10 czerwca 2019 roku w gościnnych progach Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie powitano uczestników.

              W programie przewidziano:
              * prelekcję, którą wygłosiła p. Grażyna Czerwińska
              * międzyszkolny quiz wiedzy w oparciu o treściowy zasób wysłuchanej prezentacji,
              * wystawę zbiorów o tematyce regionalnej,
              * prezentacja multimedialna pt.: „Szkoła Matecznikiem Kultury”.

               

              Patronat nad uroczystością objęło Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie.

               

              W projekcie Dnia Regionalnego uczestniczyły delegacje ze szkół:
              Szkoła Podstawowa w Chotumiu,
              Szkoła Podstawowa nr 3 w Ciechanowie,
              Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Ciechanowie,
              Szkoła Podstawowa nr 5 w Ciechanowie.
              Miejscem spotkania była siedziba Powiatowej Biblioteki Publicznej.

               

              Kordynatorzy projektu - Jolanta Bilińska, Edyta Niepytalska

            • Bicie rekordu w czytaniu

            • 7 czerwca 2019 roku po raz pierwszy nasi uczniowie uczestniczyli w biciu rekordu w czytaniu. Do wspólnego czytania zaprosiła nas Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie. W dniu bicia rekordów mieliśmy okazję zostać powitanymi w progach nowej siedziby biblioteki na ulicy Warszawskiej, a wspólna zabawa w „smakowanie książek” odbyła się na placu za budynkiem. Oprócz nas zostali zaproszeni uczniowie innych szkół oraz okolicznych przedszkoli. Głównym celem akcji było szerzenie oraz popularyzacja literatury dziecięcej a także wzbudzanie (wśród najmłodszych mieszkańców miasta) zamiłowania do czytania książek. Formuła spotkania przedstawiała się następująco: powitanie zebranych przez wicestarostę Powiatu Ciechanów p. S. Kęsika oraz dyrektor PBP w Ciechanowie p. W. Tybuchowską. Następnie każdy z uczestników miał za zadanie przeczytać fragment swojej ulubionej książki, którą zabrał ze sobą na akcję. Potem była głośna prezentacja „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz miła, integrująca zabawa.

              Naszą szkołę reprezentowały klasy:

              I A wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Jasińską

              I B wraz z wychowawcą p. Małgorzata Jankowska

              I C wraz z wychowawcą p. Anitą Wojtaś

              II B wraz z wychowawcą p. Beatą Lasecką

              II C wraz z wychowawcą p. Katarzyną Rypińską

              II D wraz z wychowawcą p. Agatą Pawłowską

              III A wraz z wychowawcą p. Elżbietą Krzyżanowską

              III B wraz z wychowawcą p. Anną Raszkowską.

              Koordynator projektu Jolanta Bilińska

            • Kościół i świat potrzebuje świętych

            • Pod takim hasłem w dniu 22 maja 2019 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas szóstych szkół podstawowych, a organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 w Ciechanowie. Naszą placówkę reprezentowały uczennice z klasy VIA: Justyna Nawrocka, Zuzanna Olszewska i Oliwia Wiśniewska. Dziewczęta bardzo dobrze opanowały wiedzę o życiu i drodze kapłańskiej Wielkiego Polaka na Stolicę Piotrową. Uczennice zajęły 4 miejsce. W nagrodę otrzymały dyplomy oraz okazjonalne albumy. Dodatkową atrakcją był program artystyczno – muzyczny poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II. Spotkanie to było okazją do integracji dzieci
              i młodzieży szkół lokalnych.

            • Egzamin na kartę rowerową

            • 22 maja w naszej szkole odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Uczestnicy egzaminu – uczniowie klas 4 - pokonywali plac manewrowy pod czujnym okiem policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. Wszyscy z pozytywnym rezultatem ukończyli część praktyczną egzaminu. Po zaliczeniu części teoretycznej karty rowerowe uczniowie otrzymają w Dniu Dziecka i Sportu z rąk wychowawców.

              GRATULUJEMY ZDANEGO EGZAMINU!!!

            • Wolontariat

            • Wielkanocna Zbiórka Żywności w tym roku odbyła się w dniach 5-6 kwietnia. Akcja zorganizowana była przez  Banki Żywności w ponad 400 miastach Polski i na terenie blisko 2,5 tysiąca sklepów spożywczych. Do dzielenia się żywnością z potrzebującymi zachęcali także wolontariusze naszej szkoły kwestując 5 i 6 kwietnia 2019r. w dyskoncie „Biedronka”. Każdy klient mógł przekazać wolontariuszkom produkty spożywcze, którymi chciał podzielić się z osobami najuboższymi. Żywność z koszy zbiórkowych  trafiła do osób potrzebujących z lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów, osób i dzieci, których nie stać na zakup jedzenia. Szczególne podziękowania za bezinteresowne zaangażowanie w zbiórkę należą się uczniom:
              Adamowi Wójcik (8d), Jakubowi Żurawskiemu (8d), Bartoszowi Piotrowskiemu (8d), Kacprowi Wiśniewskiemu (8d), Natalii Rzeczkowskiej (7b), Julii Purzyckiej (7b), Alicji Ryms (8d), Julii Baran (4e), Mai Ostrowskiej (4e), Kacprowi Zbyszyńskiemu (4e), Arkowi Wójcik (4e), Bartkowi Kempczyńskiemu (4e), Zosi Radulskiej (4e), Mikołajowi Roman (4e), Bartkowi Kołakowskiemu (4e), Oliwii Brach (4e), Oliwii Przychodnej (7c), Annie Maciejewskiej (4e), Danielowi Ulicznemu (8d), Karolowi Czaczyk (8d),  Oli Iłowskiej (8d), Jakubowi Granoszewskiemu (8d), Julii Kacpura (7b), Karolinie Uliczna (7b), Marii Herman (8d), Zuzi Rzeplińskiej (8d), Mateuszowi Maćkowskiemu (8a), Filipowi Reszka (8a), Amelii Kaczorek (8a), Julii Deoniziak (8a), Joannie Głębockiej (8a), Wiktorii Lankajtes (8a), Natalii Palińskiej (8a), Julii Olszewskiej (8b), Alicji Wójcickiej (7c), Wiktorii Matusiak (8a),Mateuszowi Zimnowodzkiemu (8a), Oli Przewłoka oraz Natalii Miłek (8b).
              Koordynatorem i opiekunem akcji był p. Janusz Prusak.

              <<zdjęcia>>

          • Laureaci konkursu wojewódzkiego
            • Laureaci konkursu wojewódzkiego

            • Grupa uczennic naszej szkoły wraz z koordynatorem projektu p. Jolantą Bilińską uczestniczyła w spotkaniu w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Organizatorami imprezy czytelniczej byli:
              Młodzieżowy Dom Kultury „Muranów” im. C. K. Norwida w Warszawie
              Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie Wolskie Centrum Kultury w Warszawie.
              Honorowy patronat nad tym wydarzeniem kulturalnym objął Marszałek Województwa Mazowieckiego p. Adam Struzik.
              Celem spotkania było podsumowanie XXVI edycji konkursu „Wydajemy własną książkę”.
              Okazało się, że prace literacko-plastyczne uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie  (nagrodzone wcześniej na etapie powiatowym) zostały również zauważone oraz docenione na kolejnym szczeblu konkursu, czyli etapie wojewódzkim. W dniu 28 maja 2019 roku słowa uznania za wykonane książki oraz podziękowania skierowano do:
              Nikoli Grzymkowskiej z kl.  4a - nagroda w kategorii literackiej,
              Amandy Kicińskiej z kl. 5e - wyróżnienie w kategorii plastycznej,
              Agaty Morzyc, Julii Ozdarskiej i Wiktorii Szczerby z kl. 6c - wyróżnienia w kategorii literackiej.

              Program spotkania oprócz oficjalnego odczytania werdyktu i wręczenia nagród obejmował także część edukacyjną w formie zwiedzania gołockiego zespołu muzealnego pod kierunkiem pani kustosz. Ponadto, w pięknych plenerach parku odbyła się impreza integrująca dzieci i młodzież – laureatów konkursu z Warszawy, Radomia, Ciechanowa i wielu innych miast oraz wsi z Województwa Mazowieckiego. Miłą niespodzianką było wspólne rozpalenie ogniska wraz z pieczeniem kiełbasek. Dodatkowym elementem wychowawczym był fakt, że do Gołotczyzny udano się pociągiem. Uczennice obserwowały zasady funkcjonowania dworca kolejowego, po raz pierwszy indywidualnie zakupiły bilety w kasie, nauczyły się w jaki sposób należy korzystać z tablic informacyjnych (zarówno tych tradycyjnych, jak i cyfrowych). Ponadto, poznały zasady zachowania się w pociągu oraz bezpiecznego korzystania z peronów dworcowych. Dzień pełen miłych wrażeń zakończył się wspólnym posiłkiem w barze Mc Donalds w Ciechanowie
              .

            • Pisanki historią malowane

            • W bieżącym roku szkolnym uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej, po raz kolejny przystąpili do konkursu plastycznego. Tym razem był to konkurs  na szczeblu powiatowym, zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Ciechanowie. Tematem wiodącym tej pracy przestrzennej było hasło -,,PISANKI HISTORIĄ MALOWANE”. Zadanie  uczestników konkursu polegało na wykonaniu zdobienia, dowolną techniką, styropianowego jaja o wysokości 40cm. Celem konkursu było propagowanie historii powiatu ciechanowskiego poprzez umieszczenie na pisance dowolną techniką plastyczną  wybranych zdarzeń, miejsc, postaci związanych z historią naszego powiatu, a także rozpowszechnienie tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi. Konkurs  miał także pobudzić wyobraźnię dzieci. Jego założeniem było zachęcenie do poszukiwań różnego rodzaju inspiracji, twórczego myślenia. W ostatnim dniu kwietnia 2019r zostaliśmy zaproszeni do Starostwa Powiatowego w Ciechanowie, do odbioru dyplomów i nagród niespodzianek. Dzieci wraz z opiekunami zostali zaproszeni na słodki poczęstunek i wręczenie nagród. Odebrali je z rąk Pani Joanny Potockiej–Rak, Starosty Powiatu Ciechanowskiego.

            • NAJŁADNIEJSZA MARZANNA

            • Uczniowie  uczęszczający do świetlicy szkolnej, w roku szkolnym 2018/2019, przystąpili do konkursu plastycznego ,,Najładniejsza Marzanna”, organizowanego przez Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.  Marzanna jednoznacznie kojarzy się nam z pierwszym dniem wiosny i pożegnaniem  zimy. Z tej okazji dnia 21 marca o godzinie 11:00 na placu przed Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbył się XLII Konkurs Plastyczny  ,,Najładniejsza Marzanna”. Konkurs skierowany był do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów pow. ciechanowskiego. My braliśmy udział w II kategorii wiekowej/ klasy I-III/. Za udział w w/w konkursie dostaliśmy dyplom i słodycze.  W przeszłości kukła marzanny wykonywana była ze słomy, płótna, korali i wstążek. Następnie dzieci nosiły kukłę po wszystkich domach i wkładały do każdego mijanego zbiornika z wodą, co miało symbolizować jej podtapianie. Obecnie na konkurs dzieci wraz z opiekunami wykonują kukły z różnych materiałów, które są prezentowane na wystawie pokonkursowej przed PCKiSz w Ciechanowie.

            • BRAWO MY !

            • W dniu 22 marca 2019 roku grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielem bibliotekarzem p. Jolantą Bilińską (koordynatorem projektu) uczestniczyła w podsumowaniu III edycji Konkursu „Wydajemy Własną Książkę”. Organizatorem (na terenie Powiatu Ciechanów) tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego była Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie.

               Honorowymi Patronami konkursu byli:

              • P. Adam Struzik -  Marszałek Województwa Mazowieckiego
              • P. Joanna Potocka – Rak  -  Starosta Powiatu Ciechanowskiego
              • P. Janina Janakakos – Szymańska - Prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział w Ciechanowie.

              Na uroczystość przybył także pomysłodawca konkursu p. Robert Miszczuk z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. KEN w Warszawie, członkowie jury oraz przedstawiciele lokalnych mediów. 

                          Na konkurs wpłynęło 71 prac/książek z całego powiatu ciechanowskiego. W podniosłej i miłej atmosferze odbyło się wręczanie dyplomów i nagród laureatom konkursu. Spośród uczniów naszej placówki zwycięzcami zostali:

              • tytuł Złotej Książki (najwyższa nagroda w kategorii literacko - plastycznej) oraz statuetka została przyznana Nikoli Grzymkowskiej z kl. 4a za książkę pt.: „Trudna decyzja”,
              • I miejsce w kategorii literackiej w młodszej kategorii wiekowej zdobyły: Ola Wójcik i Gabrysia Żakiewicz z kl.2 b oraz Sonia Kurzydło z kl.3 a  za książkę pt.:

                    „Sylwester z gadającymi zwierzętami”,

              • II  miejsce w kategorii literackiej w starszej kategorii wiekowej zdobyły Agata Morzyc, Julia Ozdarska, Wiktoria Szczerba z kl. 6 c za książkę pt.: „Przyjaciele znad stawu”,
              • nagrodę specjalną w kategorii plastycznej otrzymała Amanda Kicińska z kl. 5e za „Książkę sensoryczną”.

              Nagrodzone prace przeszły do kolejnego, czyli wojewódzkiego etapu konkursu i zostały wysłane do Domu Kultury Muranów w Warszawie. Ponadto, z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Warszawie nadeszło dla uczestników i ich rodziców oraz nauczycieli - zaproszenie do wzięcia udziału w Targach Książki, które odbędą się w dniach 23-26 maja 2019 roku na PGE Narodowy w Warszawie. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na specjalnym stoisku wystawienniczym. Ogromnym wyróżnieniem było otrzymanie specjalnego zaproszenia od członka jury – p. Janiny Janakakos – Szymańskiej do wzięcia udziału w warsztatach poetyckich dla dzieci i młodzieży organizowanych przez  Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział w Ciechanowie a zaproszenie to skierowano do uczennic:  Julii Ozdarskiej i  Wiktorii Szczerby.

              Gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów. Wszystkich, którzy są zainteresowani tymi wyjątkowymi dziełami wydawniczymi zapraszamy do galerii zdjęć.

            • DEKANALNY KONKURS BIBLIJNY

            •   W dniu 7 marca 2019 roku odbył się Dekanalny Konkurs Biblijny dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Tematem konkursu była „Ewangelia wg św. Łukasza”. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu (najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem, Edycja Świętego Pawła 2008, Ewangelia Św. Łukasza). Za etap dekanalny konkursu był odpowiedzialny ks. Prałat Eugeniusz Graczyk – proboszcz parafii św. Piotra Apostoła w Ciechanowie. Naszą szkołę reprezentowali: Łucja Kochmańska z kl. VB i Mikołaj Olszewski z kl. V D. Uczniowie byli dobrze przygotowani do zadań konkursowych. Za udział otrzymali dyplomy nagrody książkowe.

            • „MISJA JEŻYCJADA”

            • Imprezą towarzysząca realizacji projektu „III Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady” było spotkanie czytelnicze dla uczniów z klas szóstych. Jego celem była popularyzacja serii Małgorzaty Musierowicz oraz zachęcenie do wspólnej zabawy z tekstem „Małomównego i rodziny”, „Idy sierpniowej” i innych. Prowadząca spotkanie - p. Anna Mysiakowska  (bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie) wykorzystała prezentację multimedialną pt.: „Jeżycjada 2019”;  pomoc dydaktyczna została wykonana przez uczennice Samorządu Bibliotecznego naszej szkoły: Julię Ozdarską z kl. 6c, Darię Szczygielską z kl. 6c i Marię Młyńczak z kl. 4 b pod opieką naucz. bibliotekarza Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie p. Jolanty Bilińskiej. Z kolejnych slajdów prezentacji uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych szczegółów na temat powstania serii „Jeżycjada” i  losów  jej bohaterów. Zasób informacji zdobyty dzięki tej formie doszkalającej, wizualizacja „Rodzina Borejków i znajomi” na stelażu oraz przeczytane tomy serii -  dostarczyły niezbędnej wiedzy do  aktywnego udziału w quizie składającym się z dziesięciu konkurencji. Z ogromnym zapałem uczniowie odpowiadali na pytania - m.in.: „Która książka z serii Jeżycjada była debiutem literackim Małgorzaty Musierowicz?”, „Podaj tytuły sfilmowanych powieści”, „Dlaczego seria została nazwana Jeżycjadą?”, „ Który z polskich laureatów Nobla czyta książki M. Musierowicz?”. Miłą niespodzianką dla uczniów były kolorowe zakładki do książek, które podarowała Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie. Dopełnieniem spotkania było zwiedzenie wystawki książek z serii Jeżycjada oraz obejrzenie prac plastycznych wykonanych na szkolny konkurs.

               

            • Dzień Kobiet na Jeżycach

            • Społeczność naszej szkoły przystąpiła do realizacji projektu II Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Biblioteczne spotkanie zorganizowane z okazji Dnia Kobiet dotyczyło przybliżenia postaci kobiecych i dziewczęcych z „Jeżycjady”. Uczennice kolejno przedstawiały swoje ulubione bohaterki serii Małgorzaty Musierowicz. Nie zabrakło więc opowieści o siostrach Borejko, czyli: Gabrysi, Idzie, Patrycji, Natalii oraz ich przyjaciółkach i znajomych: Aurelce Jedwabińskiej, Anielce Kowalik, Janince Krechowicz i  Celestynce Żak. Rozmawiano na temat tych sympatycznych dziewcząt, ich przeżyć oraz zawiłościach losu, jakie niosła im przyszłość. Zwrócono uwagę na to, że każda z książek tchnie dobrą energią, uspokaja, wycisza i działa na potencjalnego czytelnika, jak profesjonalna terapia.  Uczennice z dużą przyjemnością odczytywały fragmenty z poszczególnych tomów: „Szósta klepka”, „Kłamczucha”, „Kwiat kalafiora”, „Ida Sierpniowa”„Opium w rosole”, „Dziecko Piątku”. Wypowiadały się z wielką empatią o problemach bohaterek książek; niekiedy proponowały odmienne zakończenia aniżeli wynikały z treści serii. Miłym akcentem spotkania było wypożyczenie przez uczennice kolejnych, nie przeczytanych dotychczas części „Jeżycjady” oraz wzajemne zachęcanie do lektury. W ramach popularyzacji książek Małgorzaty Musierowicz wybrano także fragmenty do odczytywania ich przez radiowęzeł szkolny.    

            • Odkrywanie talentów

            • Nasza szkoła  jest miejscem skupionym nie tylko na nauce i wychowaniu oraz dobrej zabawie …służy także odkrywaniu talentów uczniów. W dniach od 18 lutego do 1 marca 2019 roku nauczyciel bibliotekarz Jolanta Bilińska przygotowała dla uczniów z oddziałów  0 - III ciekawy projekt czytelniczy. Były to zajęcia o charakterze dobrowolnego uczestnictwa, mające na celu odnalezienie mocnych stron u siebie i kolegów/koleżanek, próby scharakteryzowania cech sprzyjających dalszemu rozwojowi osobistemu. Lekcje biblioteczne zostały przygotowane w oparciu o biografię oraz twórczość muzyczną Stanisława Moniuszki - patrona roku 2019. W spotkaniach wzięły udział wszystkie oddziały 0-III.  Dzieci wysłuchały fragmentów książek o dzieciństwie St. Moniuszki, zapoznały się z muzyką przez niego komponowaną, określiły jego talent, odnalazły talenty w sobie - w czym pomogła tablica „Nasze zdolności”. Zrozumiały, że nad każdą umiejętnością należy pracować i być wytrwałym w jej rozwoju, co w przyszłości zaowocuje oczekiwanym rezultatem. Podsumowaniem projektu był udział uczniów w konkursie plastycznym pt.: „Muzyka w Obrazach” zorganizowanym we współpracy z nauczycielami świetlicy szkolnej. Aby wspomóc decyzję o wyborze techniki pracy p. Hanna Kołodziejska przeprowadziła warsztaty  mające na celu zapoznanie uczniów z techniką kolażu. Wyniki konkursu zostaną przedstawione w późniejszym terminie poprzez informację w dzienniku elektronicznym, komunikaty w szkolnym radiowęźle, na stelażach prezentacyjnych oraz w witrynie szkolnej.

            • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            • W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas siódmych wzięli udział w potyczkach polonistycznych, które odbyły się 20.02.2019r. Do konkursu przystąpiło 10 uczniów z klasy VIIa, 18 uczniów z klasy VII b i 15 uczniów z klasy VIIc. Młodzież odpowiedziała na ponad 70 pytań z literatury, nauki o języku i teorii literatury w parach lub indywidualnie. Konkurs miał formę kahoota, więc uczniowie musieli szybko wybierać prawidłowe odpowiedzi. Ciekawe i czasami zaskakujące pytania wywoływały wśród odpowiadających niemałe emocje, zwłaszcza, że były one podsycane wyświetlającą się na tablicy interaktywnej po każdej udzielonej odpowiedzi klasyfikacją. Najlepsze okazały się uczennice z klasy VIIb, które zajęły następujące lokaty:

              I miejsce: Julia Kacpura, Karolina Uliczna,

              II miejsce: Zuzanna Polak, Julia Wilkowska

              III miejsce: Julia Purzycka, Natalia Rzeczkowska

              Dziewczęta otrzymały okolicznościowe dyplomy, poświadczające ich znajomość meandrów języka polskiego.Serdecznie gratulujemy!

              Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była p. Renata Majewska-Barabasz.

               

            • POLSKA EPOPEJA NARODOWA

            • Dzieło Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie” w dniu 13 lutego 2019 roku ukończyło 185 lat. Poemat składa się z dwunastu ksiąg napisanych trzynastozgłoskowcem – tzw. polskim aleksandrynem. W 2014 został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Jest to bardzo prestiżowe wyróżnienie. W związku z tym, że „Pan Tadeusz” gości na stałe w kanonie lektur szkolnych, w naszej bibliotece nie mogło zabraknąć informacji zarówno o samym Adamie Mickiewiczu jak i jego dziełach. Samorząd Biblioteczny przygotował materiały dotyczące ciekawostek kolejnych wydań epopei. Artystyczne ilustracje M. Andriolliego dopełniły całości wyjątkowego charakteru dziejów narodowego poematu. Zapraszamy uczniów do „żywej lekcji” historii literatury polskiej.

               

               

               

            • DZIEŃ DOBRY, DZIŚ ŚWIĘTY WALENTY....

            • W czwartek 14 lutego br. już od rana odczuwało się świąteczną atmosferę. „Serduszkowe święto” jak nazwali je najmłodsi uczniowie, jest bardzo miłym dniem dla całej społeczności szkolnej. Organizacją Walentynek zajęli się członkowie Samorządu Bibliotecznego pod opieką i wsparciem nauczyciela bibliotekarza. Już w styczniu, w bibliotece została wystawiona specjalna skrzynka pocztowa,  do której można było wrzucać Walentynki. Ponadto, z informacji umieszczonych na ozdobnym stelażu, uczniowie czerpali wiedzę na temat obchodów Dnia św. Walentego w naszej szkole. Uczennice z Samorządu Bibliotecznego przez kilka tygodni zachęcały kolegów i koleżanki do wyrażania swych sympatii poprzez udział w Poczcie Walentynkowej. Komunikaty nadawane przez szkolny radiowęzeł dopełniły całości promocyjnej tego święta. Walentynki przygotowywano zarówno w szkole jak i w domu; kupowano okolicznościowe karty, maskotki, drobne prezenty, bądź wykonywano je samemu. Ozdobne laurki wyznające sympatię kolegom i koleżankom a także te skierowane do  nauczycieli – szybko zapełniły „serduszkową skrzynkę”. Jak każdego roku, dzień Św. Walentego był okazją do wspólnej zabawy. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, praktykowano w tym dniu ubieranie się na czerwono bądź posiadanie akcentu w tym kolorze - opaski, broszki, serduszka. Nauczyciele również uczestniczyli w tym miłym święcie i sprawili swoim uczniom wiele niespodzianek. W tym roku, oprócz rozdawania Walentynek dodatkową i wyjątkową atrakcją był Salon Wróżb. W szkolnej bibliotece urządzono kącik, w którym całodniowy dyżur pełniły Wróżbitki Walentynkowe (Agata Morzyc, Julia Ozdarska i Wiktoria Szczerba z kl. 6 c;  Amanda Kicińska z kl. 5e;  Wiktoria Dąbrowska, Roksana Dudzic i Sandra Szymańska z kl. 5a). Posługując się czarodziejskimi kartami przewidywano los w trzech kategoriach: na zdrowie, na sympatię oraz na przyszłość. Przed salonikiem ustawiały się kolejki chętnych; było ich tak wielu, że ulegając prośbom postanowiono wróżyć również następnego dnia. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania  ...  w dniu 14 lutego z bibliotecznego kącika wróżb skorzystało 208 osób, zaś 15 lutego liczba ta osiągnęła zawrotną ilość – 246 osób. Nasze wróżbitki obsłużyły łącznie 454 koleżanek i kolegów oraz obiecały, że kolejne Dni Wróżb odbędą się w terminie Andrzejkowym.

              Przebieg Dnia św. Walentego po raz kolejny zobrazował poczucie, że w naszej szkole oprócz nauki potrafimy się również świetnie integrować podczas wspólnej zabawy.

            • „Wydajemy Własną Książkę”

            • Od kilku miesięcy uczniowie pracowali nad wyjątkowym projektem czytelniczym.  III edycja Wojewódzkiego Konkursu „Wydajemy Własną Książkę” została zorganizowana przy współudziale bibliotek publicznych, pedagogicznych oraz szkolnych z Województwa Mazowieckiego. Celem konkursu jest kształtowanie kultury czytelniczej oraz pobudzanie wyobraźni dzieci i młodzieży a także zachęcanie ich do podejmowania prób samodzielnej twórczości literackiej oraz ilustratorskiej. Na terenie naszej szkoły, promocji konkursu podjął się nauczyciel-bibliotekarz przy współudziale nauczycieli polonistów i wychowawców klas. Podczas realizacji projektu wielokrotnie spotykano się w bibliotece, aby zastanowić się nie tylko nad wyborem tematu książek; szczegółowo planowano także podział obowiązków, typowano spośród siebie ilustratorów, poetów, powieściopisarzy oraz reportażystów. Uczniowie wykazali się pomysłowością, dużą inwencją artystyczną, literacką oraz pracowitością i dbałością o szczegóły. Wielomiesięczne wysiłki zaowocowały pięknymi książkami. Znalazły się wśród nich tomiki poezji, komiksy, reportaże, książka rozwijająca zdolności manualne i poznawcze, opowiadania oraz powieść. Do prac, które spełniły kryteria oraz wymagania formalne organizatorów (zgodnie z regulaminem),  należą:

              • „ Spider - Man” autor: Tymon Tymkowski i Aleksander Stępkowski  z kl. 2 b
              • „Sylwester z gadającymi zwierzętami” autor: Ola Wójcik i Gabrysia Żakiewicz z kl.2 b oraz Sonia Kurzydło z kl.3 a
              • „Moje wierszyki” autor: Zuzia Zmudczyńska z kl.3 b
              • „Trudna decyzja” autor: Nikola Grzymkowska z 4a
              • „Wehikuł czasu” autor: Ania Czarnecka z kl. 4a 
              •  „Zozolek znajduje nowy dom” autor: Hania Tyszka z kl. 4d
              • „Przygody super bohaterki” autor: Helenka Bońkowska z kl. 4 d
              • „Tomek i Ada na tropie tajemnicy” autor: Juleczka Barańska z kl. 4 d
              • „Pamiętnik z Paryża” autor: Basia Sikorska z kl. 4e
              • „Książeczka sensoryczna” autor: Amanda Kicińska z kl. 5e
              • „Przyjaciele znad stawu” autor: Agata Morzyc, Julia Ozdarska, Wiktoria Szczerba z kl. 6 c.

              Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w marcu 2019 roku. Praca, która zostanie nagrodzona w dwóch kategoriach: literackiej i graficznej otrzymuje tytuł „Złotej Księgi”. Gratulujemy młodym wydawcom za wykonane książki i życzymy sukcesów. Wszystkich, którzy są zainteresowani dziełami wydawniczymi naszych uczniów zapraszamy do galerii zdjęć.

              Koordynator projektu -  Jolanta Bilińska

            • Technika IRIS FOLDING w kl. |b i ||d

            • Uczniowie z klasy I b i II d  podjęli się dekorowania  laurek z okazji Dnia Babci oraz Dnia Dziadka (21 i 22 stycznia).  Aby laurki były wyjątkowo piękne,  dzieci  pokusiły się o wykonanie ich  techniką zwaną „Iris Folding”. Jest to ciekawa technika plastyczna; uczniowie poradzili sobie z jej realizacją doskonale dzięki fachowemu wsparciu prowadzącej warsztaty  – pani Małgorzacie Komor – nauczyciela bibliotekarza z Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie.  We współpracy z bibliotekarzem szkolnym p. Jolantą Bilińską oraz wychowawcami klas  p. Małgorzatą Jankowską i p. Agatą Pawłowską – uzgodniono, że warto zapoznać naszych uczniów z taką formą plastyczną, dzięki której efekty artystyczne są nadzwyczaj udane. Podczas zajęć, uczniowie byli wspomagani aktywnością nauczycieli oraz dziewcząt z Samorządu Bibliotecznego: Agaty Morzyc, Darii Szczygielskiej z kl. 6c.  Technika zastosowana podczas warsztatów posiada specyficzne właściwości i wymaga od dziecka  odpowiednich sprawności i umiejętności. Bazując na materiałach dostarczonych przez prowadzącego oraz uczniów – powstały oryginalne laurki. Dodatkowo, zgodnie z uznaniem dzieci ozdobiły je wyciętymi barwnymi motylkami oraz personalizowaną dedykacją. Uczniowie pracowali z ogromnym poświęceniem oraz zaangażowaniem. Pomagali sobie wzajemnie, dzielili się pomysłami, motywowali do lepszej pracy. Wszystkim zależało na tym, aby laurki były wyjątkowo estetycznie wykonane, gdyż miały one trafić do rąk ukochanych babć i dziadków.  To właśnie dla nich, wnuczęta wykazały wielką inwencję twórczą doskonaląc swe sprawności manualne, ćwiczyły pomysłowość, tym samym  wyzwalając ogólną radość tworzenia. Umiejętności nabyte podczas warsztatów pozostaną w najmłodszych na długo i będą mieli okazję wykorzystywać je wielokrotnie na kolejnych zajęciach plastycznych.

            • Z wizytą u strażaków

            • 18 stycznia 2018r.  dzieci z klasy 3a gościły w w siedzibie KP PSP w Ciechanowie, gdzie  w salce edukacyjnej Ognik miały specjalne zajęcia. Strażacy   wytłumaczyli dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem),  jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Dzieci mogły również podziwiać nowoczesne wozy strażackie. Dodatkową atrakcją było obserwowanie strażaków w akcji, którzy akurat  wyjeżdżali do prawdziwego pożaru.

               

              Tekst- Elżbieta Krzyżanowska